WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Brak karty pojazdu i niezaplacony podatek od wzbogacenia?
Autor Wiadomość
kaze_k
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Gru, 2010   Brak karty pojazdu i niezapłacony podatek od wzbogacenia?

Witam.
Pewnie są tutaj ludzie znający się na przepisach oraz prawię, więc opisze swój problem.
Kupiłem gs'a. Przy kupnie nie otrzymałem karty pojazdu( nie wiedziałem iż na motocykl karty pojazdu są wydawane)( a jednak są od 1999 r każdy pojazd mechaniczny sprowadzony lub wyprodukowany do kraju musi posiadać taką kartę).
Na umowie mam skreśloną klauzurę iż właściciel przekazuje mi razem z motocyklem kartę pojazdu ...;/ bo jej nie otrzymałem. Parę dni po spisaniu umowy widziałem się z właścicielem(byłym) i po informowałem o tym iż nie otrzymałem od niego karty pojazdu i że jest ona niezbędna do przerejestrowania. Właściciel zobowiązał się ( ustnie) do dostarczenia mi jej.
Kontakt z nim mi się urwał, jak udało mi się skontaktować to twierdzi iż jej nie ma i nie wie gdzie jest...;/ co teraz? Motocykl jest zarejestrowany w tej gminie w której ja mieszkam.
Z tego co wiem mogę zgłosić w wk iż to ja ją zgubiłem ( pisząc oświadczenie o wydanie wtórnika; tak jest ponoć najszybciej, koszt ok 100zł)
Jednakże będzie to poświadczenie nieprawdy.. jak zarejestrować, odzyskać ta kartę zgodnie z prawem?
A także nie uiściłem opłaty z racji wzbogacenia się w terminie, jakie są konsekwencje?
mam nadzieję że ktoś mi to rozjaśni..
pozdraw
 
 
Duellis
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Gru, 2010   

Na temat karty pojazdu się nie wypowiem, bo nie wiem. Sprawdziłbym jednak przepisy, podejrzewam, że właściciel jest zobowiązany przy sprzedaży przekazać kartę pojazdu, a skreślenie tego na umowie było bezprawne.
kaze_k napisał/a:
A także nie uiściłem opłaty z racji wzbogacenia się w terminie, jakie są konsekwencje?

Generalna zasada jest taka, że każdy niezapłacony podatek należy jak najszybciej uiścić. Problemem jest jak US się zorientuje, ze ich oszukałeś - wtedy będą kary i odsetki. jak się sam zorientujesz i zapłacisz - kar z reguły nie ma (podchodzi to pod czynny żal), co najwyżej ustawowe odsetki (są niskie). Ja za spóźnienie z PCC-3 od hipoteki nie poniosłem żadnych konsekwencji, kumple za ponad roczne spóźnienie zapłacił tylko odsetki.
 
 
kaze_k
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Gru, 2010   

Duellis napisał/a:
Na temat karty pojazdu się nie wypowiem, bo nie wiem. Sprawdziłbym jednak przepisy, podejrzewam, że właściciel jest zobowiązany przy sprzedaży przekazać kartę pojazdu, a skreślenie tego na umowie było bezprawne.
kaze_k napisał/a:
A także nie uiściłem opłaty z racji wzbogacenia się w terminie, jakie są konsekwencje?

Generalna zasada jest taka, że każdy niezapłacony podatek należy jak najszybciej uiścić. Problemem jest jak US się zorientuje, ze ich oszukałeś - wtedy będą kary i odsetki. jak się sam zorientujesz i zapłacisz - kar z reguły nie ma (podchodzi to pod czynny żal), co najwyżej ustawowe odsetki (są niskie). Ja za spóźnienie z PCC-3 od hipoteki nie poniosłem żadnych konsekwencji, kumple za ponad roczne spóźnienie zapłacił tylko odsetki.


Duellis podatku nie zapłaciłem bo zapomniałem. Jutro pójdę to załatwić.
A w umowie punkt karta pojazdu jest przekreślony gdyż nie miałem pojęcia że ona wogóle do tego motocykla jest a były właściciel nic nie mówił.. potem dopiero jak się okazało że trzeba.
Jego obowiązkiem na dobrą sprawę jest mi ją dostarczyć. Jednakże z tego co udało mi się znaleźć na necie w tej sytuacji nie mogę od niego tego wyegzekwować na drodze postępowania cywilnego..
Jutro naskrobię tutaj cosik. Zostanie dla potomnych, co by nie ufać innym przesadnie.
 
 
dusza
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Gru, 2010   

kaze_k napisał/a:
Witam.
(...)
Na umowie mam skreśloną klauzurę iż właściciel przekazuje mi razem z motocyklem kartę pojazdu ...;/ bo jej nie otrzymałem.
(...)
kaze_k napisał/a:
klauzurę


........ klauzule!!!!!! :zly:

Sprzedajacy... potwierdził iż jest nie spełna rozumu podpisujac taka umowę
(gdyż karte pojazdu powinien Ci przekazać... a tym samym dał Ci dowód na piśmie nie dopełnienie swojego obowiązku; przy założeniu iż nie było innych dokumentów stwierdzających iż na przyklad poprzedni właściciel zgubił karte pojazdu itp)


kaze_k Ty podpisujac taką umowę niejako zwalniasz go z odpowiedzialności za powyższe zaniedbanie.... ( z ewentualnych późniejszych roszczeń z tego tytulu gdyż zostałeś poinformowany iż tego dokumentu nie dostałeś a wiec akceptujesz to iż karta pojazdu nie została Ci dostarczona)

tyle teorii nie popartej żadnymi aktami prawnymi wykształceniem prawniczym a jedyni zdroworozsądkowych podejściem i życiowym doświadczeniem
teraz trochę praktyki i doświadczenia w rejestrowaniu GS'a bez karty pojazdu (i z brakującymi umowami ale to nie jest istotne w tym przypadku) :cwaniak: :

moja rada:
- nie stresujesz sie,
- dowiadujesz sie w swoim urzedzie komunikacji jakie dokumenty potrzebne sa Ci do rejestracji.... zapewne zostajesz poinformowany iż jest to miedzy innymi "karta pojazdu" lub "potwierdzenie wydania karty pojazdu"
- interesuje Cie druga opcja.... udajesz sie do urzedu ktory wydał karte pojazdów to na 99,9% ten sam urząd który wydał dowód rejestracyjny ten dowód który dostałeś wraz z motocyklem i ten dowód w ktorym są numery tablicy rejestracyjnej zgodne z tymi na tablicy w motocyklu (a tym samym ten urząd wydał też karte pojadu... tą która nie została Ci dostarczona)
- uprzejma Pani z urzedu który wydał karte pojazdu informuje Cie iż musisz napisać oświadczenie a więc nie wspominając o klauzuli "nie otrzymałem karty pojazdu....." piszesz w owym oświadczeniu iż karte pojazdu otrzymałeś lecz ją zgubiłeś ( wine bierzesz na siebie w myśl zasady masz coś zrobić zrób to sam)
- dostajesz papier w którym jest napisane iż urząd taki i taki w dniu tym i tym wydał karte pojazdu o numerze takim i takim na taki i taki pojazd o takim i takim numerze rejestracyjnym ( takie pismo=karta pojazdu)
- udajesz się do swojego urzedu komunikacji przedstawiasz wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji; zamiast karty pojazdu załączasz pismo z urzedu który wydał "zagubioną" karte pojazdu UISZCZASZ OPŁATE ZA WYDANIE WTÓRNIKA KARTY POJAZDU
i rejestrujesz GS'a

* pomijac skreśloną klazule "karte pojazdu otrzymalem" umożliwiamy sobie otrzymanie zaświadczenia o wydaniu karty pojazdu (w innym przypadku musiałby sie o ten dokumet ubiegać poprzedni właściel co jak sie domyślam moze być utrudnione
* powyższa rada jest opisem sytuacji z jaką ja osobiście miałem do czynienia gdyz także nabyłem GS'a bez karty pojazdu
* znając realia naszych urzędów zaznaczam iż moj GS posiadał dowód rejestracyjny wydany przez starostę miasta Ostrowiec Świętokrzyski a był rejestrowyny w Urzedzie Miasta Kielce (inne urzedy magą mieć inne 'widzimisie" ;) jednak ja zalatwialem kazdy papier podpierając się wymaganiami urzedów, lub aktami prawnymi a wiec nie było argumentow w stylu "nie da sie", "nie chce mi się", piję kawę" :))
* wydanie papieru potwierdzajacego wydanie karty pojazdu było chyba opatrzone opłatą skarbową najprawdopodobniej w kwocie okolo 5 PLN
* wydanie wtórnika kart pojazdu to jakieś 80 PLN (kwoty proszę sobie jeszcze sprawdzić)
* składanie fałszywych zeznań (karte otrzymałem/karty nie otrzymałem) jest opatrzone kara wedlug kodeksu karnego :) pisze to tylko dlatego abym miał czyste sumienie ;)

* nalezy mi sie solidny browar bo już dawno powinienem spać i trzeźwieć abym jutro (dziś) rano mogł jechać puszką w trase...jednak zdając sobię sprawę iż pomimo że wszystkiego co opisalem mogłbyś się drogą dedukcji i poszukiwań w necie dowiedzieć sam mam nadzieje że troche rozjasnilem Ci sytuacje ;) i służe dalszą pomocą ;) osobiscie zrobiłem tak jak pisałem powyżej - żyje, mam się dobrze GS też/ Suzi ma dowod rejestracyjny karte pojazdu wyprostowaną przeszlość i wszyscy są zadowoleni ;)
 
 
kaze_k
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Gru, 2010   

dusza dzięki wielkie mas zu mnie browara :) sprawę w us już załatwiłem jednak w wk była taka kolejka że się nie załapałem. Jutro się jeszcze raz :)
 
 
Piotras_5 


Model GSa: Inny motocykl
Dołączył: 10 Sie 2010
Pochwał: 13
Posty: 2355
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: Pon 27 Gru, 2010   

Co do podatku od wzbogacenia, tak, trzeba go opłacić. Jest to 2% wartości z umowy motocykla. Jeśli jest po czasie to będą naliczone Ci odsetki (ale spokojnie, nie są to astronomiczne kwoty), tylko musisz napisać list, bodajże o "(czynnym?) żalu". Tzn. że zapomniałeś itd, ale skoro jeszcze nie wszczęli postępowania karnego to powinno być spoko.

Co do karty to Dusza wszystko napisał :)

Pozdrawiam
 
 
kaze_k
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Gru, 2010   

Od tak małej kwoty odsetek się nie płaci, bynajmniej ja tak zostałem poinformowany. Zapłaciłem 40zł podatku, jednakże zostałem ukarany mandatem 130zł ( ale napisałem pismo do naczelnika us o odroczenie, tj niekaranie). Teraz zobaczymy jaka będzie odpowiedź :)
pzdr
 
 
Piotras_5 


Model GSa: Inny motocykl
Dołączył: 10 Sie 2010
Pochwał: 13
Posty: 2355
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: Pon 27 Gru, 2010   

dlatego trzeba bylo isc z pismem od razu, nie byloby mandatu :P No i 40 zł podatku? To za ile kupiles gsa? 2000 zł?
 
 
Kat
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Gru, 2010   

To za ile kupił, i to co było na umowie, to nie musi być to samo :)
 
 
Piotras_5 


Model GSa: Inny motocykl
Dołączył: 10 Sie 2010
Pochwał: 13
Posty: 2355
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

heh no tak , ale nie wiedząc o tym podatku to chyba akurat kominowanie z tą umową nie ma sensu :) ale racja.
 
 
kaze_k
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

Wszystko już wyprostowane :) Podatek zapłacony :) Kary nie ma :)
Moto przerejestrowane, zielona karta do odbioru za 3 tyg.
Kosztowało mnie to 157zł- dowód, zielona karta( przerejestrowanie, tablice mam te same)
40zł podatek
251 OC+NW w PZU( na rok, mam 25 % zniżek)
 
 
Piotras_5 


Model GSa: Inny motocykl
Dołączył: 10 Sie 2010
Pochwał: 13
Posty: 2355
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

No i wszystko git, gra i buczy :)
 
 
dusza
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

kaze_k napisał/a:
251 OC+NW w PZU( na rok, mam 25 % zniżek)

duuuzoo...
chyba ceny w gore bardzo poszly
w marcu płaciłem 231PLN na rok a nie mialem zadnych znizek
NW na jaką kwotę masz??
 
 
Piotras_5 


Model GSa: Inny motocykl
Dołączył: 10 Sie 2010
Pochwał: 13
Posty: 2355
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

ja bez znizej płaciłem za oba 201 zł ;)
 
 
kaze_k
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

dusza napisał/a:

NW na jaką kwotę masz??

73zł
W maju tamtego roku za etz płaciłem 200-220 a miałem 15 procent zniżek ;/ więc podnieśli swoje stawki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.