Oto nowa odsłona sterowników mojego pomysłu do sterowania oświetleniem w kufrach i nie tylko.
Po serii sterowników, gdzie budowałem je na dosyć rozbudowanych układach zawierający po naście układów scalonych oraz przy coraz większej popularności takich platform jak Arduino czy RasberryPI przyszła pora na rozwój i oto nowa odsłona z wykorzystaniem mikro kontrolerów AVR.

Od razu w tym miejscu składam podziękowania siminowi za pomoc w sprawdzaniu i podpowiedziach podczas pisania mojego oprogramowania do tych procesorów, gdyż był to mój pierwszy program w C na tą platformę oraz pierwszy po prawie 20 latach przerwy w programowaniu w tym języku.

Tak naprawdę opracowane są dwie płytki
- jedna dla sterowania tylko centralnym kufrem lub do sterowania kufrem centralnym i bocznymi, w zależności jaki typ kufra będzie (jakie kto będzie chciał założyć sobie diody) można dowolnie zmodyfikować program i wgrać go ponownie do procesora, dodatkowo płytka przewiduje wariantowe elementy, albo tylko centralny kufer z procesorem ATtiny20, albo centralny i boczne z procesorem ATtiny40.
- druga płytka to już rozbudowana wersja do zestawu jakiego ja obecnie używam z dodatkowym układem sterowania przednimi lampami, kto widział ten wie o co chodzi, kto nie widział niech poczyta poprzedni wątek tutaj -> http://www.forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=10725 . Ten układ z racji większej ilości portów wejść/wyjść oparty jest na procesorze ATmega8535, ale w jego miejsce można zainstalować zgodne wyprowadzeniami ATmega16, ATmega32, ATmega164, ATmega324, ATmega644 lub nawet ATmega1284, przy czym dla tych czterech ostatnich wymagana jest drobna zmiana w programie, bo producent zmienił nazwy kilku rejestrów i wyjść (np. zamiast OC0 jest OC0A itp.)

Poniżej znajdują się symulacje 3D obu płytek wykonanych w KiCad'e.
Tym razem nie zanudzam opisem technicznym, zainteresowanych zapraszam na PW, również tą drogą mogę udostępnić maski do produkcji płytek drukowanych i skompilowany program dla odpowiedniego procesora. Dla małego układu zastosowałem obudowę Z-75 (dostępna w kilku wariantach https://sklep.avt.pl/obudowa-45x95-h-23mm-jasna.html , https://sklep.avt.pl/obudowa-45x95-wysokosc-23mm-abs-niebieska.html , https://sklep.avt.pl/obudowa-plastikowa-z75cz-23x45x95-czerwona.html , https://sklep.avt.pl/obudowa-plastikowa-z75-23x45x95.html ), a dla dużej Z-19 (tylko nieprzeźroczyste https://sklep.avt.pl/obudowa-94x129-h-25mm-z-panelem-jasna.html , https://sklep.avt.pl/obudowa-94x129-h-25mm-z-panelem-jasna.html ).

Dodam tylko, że na płytkach wyprowadzony jest standardowy port Kanda do programowania programatorami ISP lub TPI bez wyjmowania mikrokontrolerów z układu.

Jako środowisko programistyczne używałem Eclipse z AVR Toolchain oraz programatora ATB USBASP v. 4.1, który obsługuje obie magistrale programujące.


UWAGA:
dla chętnych mam dwa prototypowe zmontowane układy w wersji dużej do wszystkiego, koszty wyglądają następująco: elementy - 77 PLN, płytka zamówiona w profesjonalnej produkcji 52 PLN, moja robocizna 50 PLN, razem 179 PLN + koszty wysyłki, w komplecie znajduje się także obudowa i złączki, nie ma zewnętrznych lamp i oczywiście kufrów, no bo to wiadomo każdy zakłada własne po swojemu. Prototyp jest na innym procku, z programową regulacją jasności pozycji oraz drobnym i poprawionym w montażu błędem na PCB