Zmiana ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
Odpowiedz do tematu

: Zmiana ustawy Prawo o Ruchu Drogowym
Od jutra nowe przepisy w PoRD

Z ważniejszych zmian należy zauważyć:

W Art. 1 ust. 1 - ustawodawca wprowadza nowy rodzaj drogi, obok dotychczasowej drogi publicznej, drogi wewnętrznej, oraz strefy zamieszkania pojawia się strefa ruchu

W Art. 1 ust. 2 - rozszerzono działanie przepisów ustawy o miejsca, w których nie obowiązują przepisy wynikające z ust. 1 ale, wynikają z zastosowanych w takim miejscu znaków i sygnałów drogowych

W art. 2 pojawiają się nowe definicje drogi publicznej ora drogi wewnętrznej

W artykule tym również zmienia się w pkt. 10 definicja skrzyżowania, skrzyżowanie obecnie nie jest również połączenie drogi publicznej z drogą wewnętrzną.

Dodano definicję strefy ruchu w pkt. 16A - zgodnie z tą definicją jest to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na którą wjazd i wyjazd oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi

W Art. 10 ust. 2 - rozszerza się kompetencje wojewody o nadzór nad drogami położonymi wewnątrz strefy zamieszkania oraz strefy ruchu

W Art. 10 ust. 7 - rozszerza się prawo do zarządzania ruchem dla zarządcy drogi o drogi znajdujące się w strefie ruchu

W Art. 10 dodaje się ust. 10A regulujący zasady organizacji ruchu przez zarządców dróg wymienionych w ust. 7 i ustala się, iż koszty wprowadzenia takiej organizacji, m.in. wprowadzenie oznakowania spoczywa na zarządcy drogi.

W Art. 130a dotyczącego odholowywania pojazdu dodaje się dodano w ust. 1 pkt 4 i 5 określające, że pojazd zostanie odholowany jeśli znajduje się na miejscu dla inwalidów nie mając do tego uprawnień oraz znajduje się na miejscu oznakowanym, że z miejsca tego pojazdy będą odholowywane

W tym samym art w ust. 1 pkt 6a ustala się kwoty maksymalne kwoty opłat związanych z usunięciem i przechowywaniem pojazdów, m.in: usunięcie motocykla - 200PLN, przechowywanie - 22PLN/dobę; usunięcie samochodu do 3.5t - 440PLN, przechowywanie - 33PLN/dobę

6b - maksymalne stawki wzrastają corocznie o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze roku obecnego do poprzedniego

6c - stawki corocznie będą ogłaszane w Monitorze Polskim przez ministra właściwego dla finansów publicznych, zaokrąglona w górę do pełnych złotych

W ust. 10 tego artykułu pojazd przepada na własność powiatu jeśli nie zostanie odebrany przez 3 miesiące od chwili jego odholowania


Cały tekst ustawy znajdziecie pod tym linkiem http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=5436

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
Alf/red/
[Usunięty]
:
Warto jeszcze zaakcentować art. 95: niemanie prawka (nawet *przy sobie*) kosztuje 250 złotych.

:
Masz rację, ale to jest KW a nie PoRD, dlatego nie umieściłem tego w tym poście, dopisze drugi ze zmianami właśnie w KW jakoś tak wieczorem, no chyba, że mnie ktoś uprzedzi ;)

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
pubuss
[Usunięty]
:
Zmiany są niekorzystne dla obywatela. Dają grant służbom mundurowym (strefa ruchu) do swobodnego działania, zarządca drogi przejmuje kompetencje zarządzającego ruchem (w spółdzielniach nie ma specjalistów od zarządzania ruchem, bo to nie jest "Panie Zenek, idź Pan odśnież chodnik") w obszarze dróg wew., nie ukrywajmy, to jest kibel.

Nie mówiąc już o tym, że i tak w moim mieście, na obrzeżach, nie ma gdzie postawić samochodu po godz. 21, a i tak spora część ludzi parkuje tam, gdzie nie do końca wolno. Teraz mi jakiś nieuk ze spółdzielni postawi B-36 i co ja zrobię z autem? Kupię miejsce parkingowe za 25tysi? A może zaparkuję 1 przystanek autobusowy od siebie? Zamiast budować darmowe parkingi, to budują osiedla z drogimi jak skurwiel parkingami podziemnymi i jeszcze sobie ustawy uchwalają, że mi będą wszystko odholowywać za cztery stówy, bo Pan zarządzający ruchem postawił sobie znak.
Bezsensu.

Aż się wkurzyłem :D

:
Pubuss, dla pocieszenia dodam, że u nas jak zwykle uchwala się martwe przepisy. PoRD wprowadza co prawda pojęcie strefy ruchu, która jest w odpowiedni sposób oznakowana, ale minister właściwy do spraw transportu nie wydał jeszcze noweli do rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych powołujących takie oznakowanie do życia i z tego co wiem, przez najbliższe pół roku go nie wyda, bo jest zajęty zupełnie czym innym.

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
dusza
[Usunięty]
:
jak miło ;)
ja mieszkam w bloku ktory jako jedyny na osiedlu jest ogrodzony
miejsca do parkowania jak na lekarstwo :P
jakieś apele mi na klatce rozwieszają i każa samochod parkować na drugim koncu osiedla bo służbowy i ze jedno miejsce na jedno mieszkanie

teraz bede mial wesolo ;)

Liver Sausage
[Usunięty]
:
W związku ze zmianami liczę, że wreszcie się zabiorą za pseudoinwalidów spod centrów handlowych. 500 pln mandatu jest kuszące dla nich, może wyjdą z krzaków przy drodze i pojadą pod markety?

:
W radiu słyszałem, żę sama ustawa to jeszcze za mało aby karać za miejsca dla inwalidów, brakuje jeszcze jakiś aktów wykonawczych nad którymi póki co pracują.

Suzuki GS 500 05' -> Yamaha FZS 600 Fazer 02'

Motocykl to nie niedźwiedź. Nie potrzebuje zimowania.
pubuss
[Usunięty]
:
Liver Sausage napisał/a:
może wyjdą z krzaków przy drodze i pojadą pod markety?

Na to nie ma co liczyć, tereny hipermarketów to nadal tereny prywatne. Niestety droga prywatna to jeszcze nie jest niestety droga niepubliczna.

Liver Sausage
[Usunięty]
:
Hmm... To czemu w prawie każdym artykule w necie wspominają właśnie o tych miejscach dla inwalidów pod marketami? Nie sprawdzili tego? W sumie bym się nie zdziwił, poziom dziennikarstwa ostatnimi czasy spadł na łeb na szyję...

pubuss
[Usunięty]
:
W niektórych marketach tym co parkuja na miejscach dla niepełnosprawnych nalepiaja na przednią szybę takie naklejki co sie zrywa w 100 kawałkach :) to jest najlepszy patent :P

Liver Sausage
[Usunięty]
:
Słyszałem o tym, świetna sprawa :] . Ale jednak co 500 zeta mandatu to 500 zeta w plecy, tylko czekam i ręce zacieram aż się żniwa zaczną :hyhy:

pubuss
[Usunięty]
:
Niech gonią cholerę ;) ale na parkingach 1h zrywania naklejki tez daje rade, bo do tego dochodzi. Żenua jak sie każdy gapi ;)

:
Tak naprawdę przy poprzedniej ustawie też można było holować z inwalidów pod marketami, tyle tylko, że policja czy straż miejska nie miała uprawnień do inicjatywy własnej, mogła to zrobić wyłącznie na wniosek właściciela terenu, teraz może to robić bez wniosku takiego właściciela.

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
kaze_k
[Usunięty]
:
Alf/red/ napisał/a:
Warto jeszcze zaakcentować art. 95: niemanie prawka (nawet *przy sobie*) kosztuje 250 złotych.

testowane 14 października, 50zł a nie 250

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.