Zmiana biegow
Odpowiedz do tematu

: Zmiana biegów
Yo boys!

Zapodaje linka do filmku:

http://www.youtube.com/watch?v=hMxKMa-WPvo

Czy to prawda ze mozna zmieniac biegi w moto bez udzialu sprzegla i szkody dla silnika??

Ten koles z US mowil ,ze MUSI natomiast poslugiwac sie sprzeglem jak "schodzi" w dol. Jak chce do gory to nie musi :shock: Wez tak sproboj bez sprzegla w samchodzie hehe skrzynia do wymiany

Dzisiaj ogladalem MotoGP w malezji (Stoner winner!) i przypatrzylem sie jezdzie rossiego jak byl zoom na lewa manetke. I wlasnie podobnie silnik brzmial jakby wchodzil na dalsze oborty a jego lewa dlon nie drgnela :oops:
Pozniej byl zoom na stope i tu rowniez na odwrot. Jak wybieral wyzsze biegi to lewa stopa szla w dol, jak redukowal to w gore :lol: wicked

Co o tym sadzicie?

Nie jeźdź szybciej niż myślisz
:
mi sie wydaje tzn gdzies czytalem ze sa skrzynie pol automatyczne ze mozna zmieniac biegi ze sprzeglem ale nie trzeba... dobrze mowie?

:
Zmiana biegów bez sprzęgła w górę jest możliwa. Trzeba tylko odpowiednio manewrować gazem by biegi wchodziły bez zgrzytów. W dól jest juz znacznie gorzej. tu trzeba wrzucać z miedzygazem. O ile w jeździe sportowej motocyklami wyścigowymi zmiana bez sprzęgła pozwala ująć jakiś tam czas na okrążeniu , to w zwykłym moto użytkowym nie ma to sensu. W czasie takiej zmiany prawie zawsze dochodzi do dużego uderzenia pomiędzy sprzęgłami kłowymi w samej skrzyni biegów. Powoduje to wypracowywanie sie elementów i w nastepstwie moze dość do tego , ze biegi będą wyskakiwać lub coś pęknie. Gwałtowny udar może tez uszkodzic same zęby w kołach zębatych , łozyska , wyciaga łańcuch itp.Skrzynie motocyklowe np. w GS-ie są niesynchronizowane .

Only TDI :) Octavia 2 FL 1,9BXE
jankees
[Usunięty]
:
Z tego co wiem to w prawie kazdym ściganym to jest mozliwe i się stosuje ,ale z racji tego ze GS nie jest ściganym to tego nie mozna robic,w CBR-ce stosowałem to i w góre i w dół i wchodziły bez problemu i wcale nieprawda jest ze cos sie popsuje są to tzw. mokre sprzęgła czy jakos tak i można stosować przezucanie bez sprzęgła tak mi kiedyś wytłumaczyli na innym forum.A co to daje hmmmm ............... w jeżdzie ulicznej chyba nic tyle tylko ze oszczędzasz lewą ręke.

:
jankees napisał/a:
Z tego co wiem to w prawie kazdym ściganym to jest mozliwe i się stosuje ,ale z racji tego ze GS nie jest ściganym to tego nie mozna robic,w CBR-ce stosowałem to i w góre i w dół i wchodziły bez problemu i wcale nieprawda jest ze cos sie popsuje są to tzw. mokre sprzęgła czy jakos tak i można stosować przezucanie bez sprzęgła tak mi kiedyś wytłumaczyli na innym forum.A co to daje hmmmm ............... w jeżdzie ulicznej chyba nic tyle tylko ze oszczędzasz lewą ręke.


Rozbierałes kiedykolwiek skrzynie motocyklową ze piszesz o mokrych sprzegłach w skrzyni? Skrzynia ma tylko sprzęgła kłowe i brak pierscieni synchronizujacych . Samo sprzęgło pomiedzy silnikiem a skrzynią jest sprzęgłem wielotarczowym pracujacym w oleju ale nic to nie zmienia. Zawsze udar będzie duzy. Mozesz sie o tym sam przekonac jak troche pojeździsz w ten sposób i za jakis czas będziesz zbierał kase na naprawę.



Zobacz jak jest to skonstruowane w GS-ie. Zmiana biegu następuje po przez przesunięcie pary kól zębatych na obu wałkach i złączenie ich z tymi obok.



Tak więc sama zmiana jest mozliwa ale czy warto stosowac tą metode kazdy powinien sam sobie odpowiedzieć.

Only TDI :) Octavia 2 FL 1,9BXE
jankees
[Usunięty]
:
Dobra breżniew nie neguje twojej wiedzy na temat mechaniki motocyklowej bo wiem ze jest wielka tylko tyle ze ty mówisz o silnikach GS-a a ja napisałem ze w CBR-ce to stosowałem , w GS-ach nie robi sie tego wiem bo sam sprawdziłem na swoim po przesiadce z CBR-ki byłem do tego przyzwyczajony ale niestety nie mogłem tego zrobic tak łatwo jak w tamtym moto.

cygan
[Usunięty]
:
Nie widze prawde mówiąc większego sensu w tej dyskusji.
Po to to sprzęgło jest żeby go używać.Nawet jadąc plastikiem zaoszczędzajac jakieś tam ułamki sekund ,to bez znaczenia dla normalnego użytkownika. Ktoś chce Rossim zostać?To ma sens przy zmianie biegu na kole np. ale w codziennej jeżdzie??!!!

:
heh ja tam próbowałem sobie takiej zmiany na motocyklu jezdzac na kursie
w dół ładnie schodziło ale do góry juz nie było tak wesoło

w swoim nie próbowałem i chyba nie bede
przy szybkiej zmianie biegów (wyprzedanie) nie musze wciskać sprzegła do końca (ruch klamka na jakies 1/2 pełnego wciśniecia) a biegi wskakują idealnie

Suzuki GS 500 '2001 --> sprzedany
Yamaha TDM 850 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSX-R 600 K2 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSR 600 ABS '2006 --> sprzedany
:
Yarccom napisał/a:

w swoim nie próbowałem i chyba nie bede
przy szybkiej zmianie biegów (wyprzedanie) nie musze wciskać sprzegła do końca (ruch klamka na jakies 1/2 pełnego wciśniecia) a biegi wskakują idealnie

no ja tez chyba na swoim tego nie srobuje... a wiadomo ze podczas wyprzedzania odruchowo kruciutkie sprzeglo i bieg w góre :) a tak wogole Yarccom fajny avatarek :) :):):)

:
Grzechu16 napisał/a:
a tak wogole Yarccom fajny avatarek :) :):):)


z dzisiejszego wypadu
prawie 450 km nakrecone chyba ostatni wyjazd w tym sezonie bo jazda przy 5,5 stopniach to juz lekkim masochizmem zalatuje :D

Suzuki GS 500 '2001 --> sprzedany
Yamaha TDM 850 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSX-R 600 K2 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSR 600 ABS '2006 --> sprzedany
kikon18
[Usunięty]
:
Ja na poprzednim motocyklu sotsowałem ta metode ale tylko w góre i lepiej mi się zmieniało biegi niż ze sprzegłem, nie chodzi mi tu o wygode oczywiscie, W GS-ie tez próbowałem własnie dzis pierwszy raz, i powiem że jak sie tam ma około 5000 obr i momencie kiedy wrzucamy wyższy bieg manetka prawie do zera to elegancko wchodzi, a przy wyższych obrotach boje się próbowac bo mi szkoda silnika :D Lepiej uzywać sprzegła po to ono jest żeby rozłanczało napęd.

:
Niby jednak wszystko zalezy od typu moto.

No ale badz co badz to silnik/skrzynia dostaja baty i to kumulujace. Perspektywa wyskakujacych biegow i wajchowego freestylu nie jest zachecajace, o kosztach naprawy nie mowiac.

Czyli GS nalezy szanowac i go sprzeglem karmic, jak chce wyzej (i nizej) szczekac! :lol:

Dzieks za anwesr

Nie jeźdź szybciej niż myślisz
Szeryf
[Usunięty]
:
Nie chce sie mądrzyć na ten temat bo moja wiedza nie jest zbyt obszerna ale moge dopowiedzieć tylko to że mam u siebie w garażu "chiński" motorek o nazwie Smyk 50ccm, 4t z 4 stopniową skrzynią biegów ale bez sprzęgła, czyli taki pół automat. Tylko gaz-bieg. Ktoś wie na czym to polega i jaka jest różnica w stosunku do zwykłej biegówki?

kikon18
[Usunięty]
:
heh jezdzięłm na takim czymś :D mój kuzynkek miał coś takeigo, to było w stylu choppera, fajny miało odgłosik, ale tam była półautomatyczna skrzynia tak jak by, ale na czym to dokładnie polegało to nie wiem :/

:
Te cudo posiada sprzęgło odśrodkowe. Jak dodajesz gazu to w pewnym momencie sprzęgło zaczyna przenosic moment z silnika do skrzyni. Cos podobnego jak w skuterach. Tu jednak sprzęgło pracuje w oleju a sam mechanizm wyciskający jest odśrodkowo sterowany.

Only TDI :) Octavia 2 FL 1,9BXE
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.