WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwszy GS i zwiazane z nim koszty.
Autor Wiadomość
Boczu
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   Pierwszy GS i związane z nim koszty.

Witam, mam 17 lat i chciałbym zacząć swoją przygodę z motocyklami. Teraz na wakacje idę do pracy i zarobię około 5000 zł. Chciałbym kupić GS-a 500 we wrześniu. 20 lutego skończę 18 lat, w związku z czym 20 listopada idę na prawko A2. Motor chcę kupić we wrześniu dlatego, że planuję się troszkę podszkolić w jeździe, gdyż nigdy wcześniej nie jeździłem na motorze. Oczywiście nie jeździłbym po drogach publicznych, tylko na jakiejś betonówce zrobiłbym sobie slalom itd w celu ćwiczeń jazdy oraz płynnej zmiany biegów. Tutaj pojawia się pierwsze pytanie: Czy sądzicie, że to dobry pomysł ? Jeżeli nie, to jaki Waszym zdaniem będzie dobry ?
Zaznaczam, że na 18-stkę dostanę jeszcze około 1000 zł w prezencie i bd mógł to wpakować w GS-a. Moje drugie pytanie brzmi: Jakie podstawowe i nieuniknione koszty wiążą się z kupnem owego motocykla ? Chodzi mi o rejestracje itd. Ile to wszystko mnie wyniesie ? Patrzyłem na GS-y na allegro i do 3000 zł wydaje mi się, że można kupić Suzi w całkiem dobrym stanie. Nie znam się za bardzo, to tylko moje osobiste odczucia. Ile mnie wszystko wyniesie i czy kwota 6 000 zł jest wystarczająca na kupno GS-a oraz na początkowe wydatki ? Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam, jeśli taki temat był już wcześniej zakładany (szukałem, ale nie natknąłem się).
Pozdrawiam wszystkich maniaków jednośladów ;P !
 
 
Chrupq 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 39
Dołączył: 06 Wrz 2011
Pochwał: 1
Posty: 406
Skąd: Chwaszczyno k. Gdyni
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

1. Lepiej kupować jesienią, ale nie dlatego że sobie poćwiczysz przed zrobieniem prawka tylko będzie więcej maszyn w ogłoszeniach. Na jesień trochę mniej ludzi kupuje, na wiosnę wszystkie fajne sztuki schodzą dużo szybciej.

2. Znajdź sobie kogoś wśród znajomych lub znajomych znajomych kto zna się na motocyklach, ma prawko, będzie w stanie obejrzeć, wykonać jazdę testową itd. Co się z wierzchu świeci nie zawsze złoto.

3. Nie pamiętam kosztów rejestracji, przy OC pewnie będziesz miał zwyżkę więc może warto we współwłaścicielstwo wkręcić kogoś kto ma długo prawko.

Nie próbuj oszczędzać na ciuchach motocyklowych, butach, rękawicach, kasku. Jak będzie mało kasy to sobie dorabiaj od czasu do czasu w weekendy ;)
_________________
"You can't buy happiness, but You can buy a bike, and that's pretty close"

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
 
RedShadow 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 33
Dołączył: 10 Sty 2009
Pochwał: 10
Posty: 1383
Skąd: Wrocław/Opoczno
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Za 3 tys. raczej nie kupisz dobrego GSa, nawet jeśli będzie sprawny to będzie miał coś do wymiany. Myślę że na zakup, rejestrację i pierwszy serwis trzeba szykować 4-4,5 tys. zł. Do tego myślę że takie minimum do wydania na ciuchy to 1,5 tys. zł, ale rozsądnie też by się przydało 2 tys. liczyć.
_________________
"– Potrafimy?
– Nie mam pojęcia. Ja na przykład nie potrafię.
– No tak, ale gdybyś potrafił i tak byś się nie przyznał. Ja bym się nie przyznał gdybym potrafił.
– A potrafisz?
– Nie
– Aha! "
 
 
Boczu
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Skoro 4-4,5 tys zł liczyć mam na zakup motoru, rejestrację i pierwszy serwis, to ile z tej kwoty będzie przeznaczone na motor ? Bo nie wiem ile kosztuje rejestracja i serwis, także proszę o podpowiedź ile z kwoty 4-4,5 tys zł pójdzie na motor, a ile na serwis i rejestrację ;) . Będę już orientacyjnie szukał maszyny :) .
 
 
Endriu21 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 38
Dołączył: 05 Kwi 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Dużo zależy od tego, na co trafisz. Można kupić i GSa za 3 tyś. ale po tym co oglądałem w tych cenach to bym odradzał. Sam miałem początkowy budżet trochę wyższy od Twojego, a skończyło się dużo niższym wydatkiem, choć i rocznikowo moto trafiło się również niższe (ale za to zadbane). Rejestracja to 90 zł w US i chyba 70-80 zł w Wydziale Komunikacji. Do tego ubezpieczenie - tu polecam punkt 3 Chrupq jeśli masz taką możliwość. Do tego podstawowe wymiany - olej, filtr... ale jeśli przeglądałeś forum to o tym na pewno wiesz. Ja bym zatem zakres cenowy RedShadow przesunął lekko w górę, w granice 4600 - 5000 zł. Ale za to zmniejszyłbym wydatki na ciuchy do 700-800 zł. Nie będą to topowe marki oczywiście, ale można się ubrać do jazdy za taką kwotę. Wystarczy poszukać, popytać, poprzeglądać Tablicę i trochę ponegocjować :)

PS. Przepraszam ze mały off topic, ale co to za praca dorywcza za 2 miesiące której płacą 5000 na rękę?
 
 
Riva
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

rejestracja z podatkiem to jest około ~150-250 złoty (no jak oc i przegląd się kończy do dodatkowo, OC na siebie pewnie z 300+, przegląd ~100-150)

Serwis to na pewno wymiana oleju świec i flitru (150 zł, robisz sam). Trzeba sprawdzić zawory, wyregulować gaźniki, chyba, że było robione w ciągu ~roku (możesz sam zrobić jak się nie boisz, koszty jak trzeba coś wymienić).


Reszta to już zależy od stanu... zwykle w tych tańszych coś się kończy... np napęd (~400 zł, wymiana samemu) opony (~500zł liczone z wymiana i wyważeniem) ciekną lagi (~100zł, robisz sam) to takie przykładowe ceny najczęstszych rzeczy do wymiany, no ale myślę, że nie wszystko na raz w jednym moto :rotfl:
 
 
Boczu
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Endriu21 czyli orientacyjnie mogę szukać motoru za 4-4,5 tys zł tak ? A jak to wygląda z tym współwłaścicielstwem ? Mój tato ma prawo jazdy kat. A od jakichś 24 lat, ale nie ma motoru żadnego zarejestrowanego od wielu lat (w ogóle nie ma motoru). Wtedy też mój tato będzie miał zniżkę ? Jeśli zarejestruję na niego. A co do tego pytania off-topic to wujek na magazynie jest kierownikiem i załatwił mi robotę tam. Będę ciężko pracował przez 2 miesiące ale dostanę ponad 5000zł :) .
 
 
Chrupq 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 39
Dołączył: 06 Wrz 2011
Pochwał: 1
Posty: 406
Skąd: Chwaszczyno k. Gdyni
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Za 4 tys można kupić zadbaną, w pełni sprawną sztukę. Na początku sezonu znajoma sprzedała swojego GSa z 1997r więc jak najbardziej się da. Tylko trzeba wiedzieć na co patrzeć i być cierpliwym. Bez tego można się władować w niezłe koszty doatkowe (nawet jeśli to pierdoły to patrząc na Twój budżet może być ciężko takie naprawy zrealizować).

Jeśli chodzi o ciuchy, to za 800zł to chyba nic nowego nie kupi - można na początku uderzyć w używki (ale kask musi być nowy!) i poczekać z zakupami lepszych/nowych ciuchów do wiosny. Ale nawet przy używkach to bardzo mało.

Cytat:

PS. Przepraszam ze mały off topic, ale co to za praca dorywcza za 2 miesiące której płacą 5000 na rękę?


Brat pojechał teraz do niemiec na 6tyg pracować w szklarniach (full legal, ubezpieczenie itp) i wyliczyliśmy że po odliczeniu transportu, wyżywienia itd powinien wyjść na czysto ok 8tyś zł. Da się, tylko trzeba dobrze poszukać :P
_________________
"You can't buy happiness, but You can buy a bike, and that's pretty close"
 
 
 
Boczu
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Czyli poprostu być cierpliwym i szukać tak ? Tylko, że zaznaczam, że w moim budżecie 6 tys zł jest jeszcze wliczona cena prawa jazdy 1500 zł ;/ . Czyli tak naprawdę na sam motor, opłaty, ubrania i w ogóle mam 4.5 - 5 tys zł (bo może zarobie ponad 5000 zł). A przy kupnie na co zwracać głównie uwagę ? Na jakie części ?
 
 
sziwu 


Model GSa: Planuję GSa
Wiek: 29
Dołączył: 14 Paź 2011
Pochwał: 7
Posty: 339
Skąd: Skarżysko-Kamienna
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o ocenę motocykla wszystko jest zawarte poniżej, ale gdybyś kupował jakiś sprzęt wrzuć wstępnie na forum do oceny, natomiast decydując się na zakup wypadało by zabrać kogoś obeznanego. W dziale regionalnym mógłbyś wtedy napisać i może ktoś by z Tobą pojechał obejrzeć moto :) A i zapomniał bym, że na forum często są sprzedawane bardzo godne maszyny co oczywiście nie powinno uśpić Twojej czujności ponieważ to, że ktoś sprzedaje maszynę na forum nie oznacza, że o nią dbał.

http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=1567
http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=11566

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
Exodus 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sie 2012
Pochwał: 7
Posty: 550
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Konkretnie na temat kosztów obowiązkowych przy motocyklu:
- przegląd rejestracyjny - 63zł
- ubezpieczenie PZU na 2013 rok (bez zniżek + zwyżka za wiek) - 281zł
- podatek PCC 3 - 2% wartości pojazdu (80zł dla ceny 4000zł)*
- rejestracja pojazdu - ~120zł

* - wartość pojazdu jest brana z umowy. jeżeli wyda się ona podejrzana pani w US to skorzysta z katalogów i z nich weźmie podstawę do obliczenia podatku.
_________________
Simson S51 '85 Suzuki GS 500E '97 Yamaha FZ6 S2 '08
 
 
Endriu21 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 38
Dołączył: 05 Kwi 2012
Posty: 159
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Boczu, nie ma jednoznacznej ceny, aczkolwiek w okazje nie wierz :) Myślę, że w tych granicach cenowych można znaleźć starsze GSy w dobrym stanie lub do lekkiej poprawki. Co do współwłaściciela - Twój tata nie musi posiadać motocykla. Nie musi nawet posiadać prawa jazdy kat. A. Jeśli jeździ od lat bezwypadkowo powinien mieć 100% zniżek u ubezpieczyciela. W przypadku gdybyś kupował moto na "spółkę" z tatą, dostajesz jego zniżki i płacisz mniej za OC. Haczyk jest w tym, że gdyby Tobie się coś przytrafiło (czego oczywiście nie życzę) to zniżki traci Twój tata (nie wiem czy całkowicie czy w jakiejś tylko części). Dlatego proponuję bezwypadkową jazdę ;)

Co do Twojego budżetu. Jak do tego jeszcze dochodzi 1500 zł na prawko + 210 zł egzamin + 70 za wyrobienie plastiku.... to chyba Ci się trochę budżet zmniejszy.

Kolega sziwu podesłał dobry link n/t tego, co należy sprawdzić: http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=11566 Fajnie są tu zebrane podstawy, opisane, z fotkami... - szkoda, że to nie było gotowe jak kupowałem swój sprzęt tylko musiałem sam powyszukiwać wszystkie informacje na forum i w necie :)

Chrupq komplet nowej odzieży za 800 zł to oczywiście ciężko, ale ogólnie jest to dobra kwota wyjściowa. Nie każdy musi jeździć w kombinezonie i całym ekwipunku z topowych marek. Tym bardziej, że kolega ma ograniczony budżet, który z każdym postem się jeszcze delikatnie zmniejsza. Jest to kwota do ogarnięcia z nowym kaskiem dla Boczu :)

PS. Ktoś ma na sprzedaż kurs niemieckiego? :P
 
 
Chrupq 


Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 39
Dołączył: 06 Wrz 2011
Pochwał: 1
Posty: 406
Skąd: Chwaszczyno k. Gdyni
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Tak mi się przypomniało - w oględzinach mogą pomóc liczne filmiki, jak np te które zapodałem pod adresem:

http://chrupq.info/2011/k...cykla-poradnik/

Endriu21 - jeśli znasz dobrze angielski to można dość łatwo nauczyć się podstaw niemieckiego z 'pimsleur', dostępny w niektórych studenckich biblioteczkach ;)
_________________
"You can't buy happiness, but You can buy a bike, and that's pretty close"
 
 
 
Boczu
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Czyli w jakiej cenie szukać GSa z moim budżetem ? 3000 zł ? 3 500 zł ;P ?
 
 
Grzechu16 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 34
Dołączył: 30 Lip 2007
Pochwał: 12
Posty: 2051
Skąd: Czechowice-Dz/Kraków
Wysłany: Sro 26 Cze, 2013   

Boczu napisał/a:
Czyli w jakiej cenie szukać GSa z moim budżetem ? 3000 zł ? 3 500 zł ;P ?

Brat kupił dosłownie tydzień temu GSkę za 3500zł (wstępnie wystawiona była za 4tyś). Rocznik bodajże 92 ale utrzymana w na prawdę super stanie. Sprzedawca prowadził "książkę serwisową" i notował tam przy jakim przebiegu co robił i załączał do tego rachunki więc na prawdę wydaje się wiarygodny sprzęt wizualnie również utrzymany w ładnym stanie.

Wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale przeglądając ostatnio oferty z GSami widzę, że dobre okazje na prawdę w błyskawicznym tempie znikają z Allegro więc jak się coś pojawi to polecam nie zastanawiać się tylko jechać i oglądać.
Powodzenia w poszukiwaniach!

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.