WITAMY NA FORUM MIŁOŚNIKÓW MOTOCYKLA SUZUKI GS 500 - MIŁEGO PISANIA !
Zapraszamy również na nasz portal pod adresem www.gs500.pl

Portal | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Poprzedni temat «» Następny temat
Formalnosci przy zakupie motocykla
Autor Wiadomość
Koger 

Wiek: 36
Dołączył: 27 Mar 2008
Pochwał: 2
Posty: 130
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   Formalności przy zakupie motocykla

Jako że zbliża się dzień zakupu mojego pierwszego motocykla postanowiłem podsumować w tym temacie wszystkie informacje o formalnościach których trzeba dopełnić i opłatach które trzeba uiścić przy zakupie moto, a które to info znalazłem na tym forum i nie tylko.
Info się przyda dla potomnych, a jeśli ktoś wytknie mi jakieś błędy to może i ja na tym zdąże skorzystać ;)

Polecę punktami, może będzie się jakoś łatwiej zorientować

1. Umowa kupna-sprzedaży
Motocykl to nie spodnie czy komp za dwa tysiące, więc trzebaby spisać stosowną umowę kupna-sprzedaży, co by potem nie było żadnych problemów. Warto starannie go wypełnić - w razie błędów ciężko będzie coś odkręcić, zwłaszcza jeśli kupuje się moto zdala od domu.
W Internecie można znaleźć wiele przykładowych umów ks, ale równie dobrze można ją spisać samemu - przykładową umowę znalezioną w necie wrzucam jako załącznik.

2. Opłata skarbowa (podatek od czynności cywilono-prawnych)
Czyli państwo wyciąga rękę po kasę. W przykładowej umowie ks decyduje się kto ma uiścić opłatę skarbową, ale jakoś jeszcze nie słyszałem o przypadku sprzedającego rzucającego się do płacenia, tak więc to na nas najczęściej spada obowiązek uiszczenia powyższej opłaty.
Z tego co wiem są dwie możliwości:
I. Płaci się 2% wartości motocykla podanej na umowie, chociaż urzędnik ma możliwość sprawdzenia ceny rynkowej moto z ichniego katalogu Eurotax i wytknąć nam jawne zaniżanie ceny ;)
II. Moto było sprowadzane z zagranicy - wtedy jest możliwość (przymus?) wypełnienia pewnych formularzy i zapłacenia 160zł za 'zwolnienie z opłaty skarbowej' zamiast powyższych 2% - po więcej szczegółów odsyłam do tematu Opłata skarbowa

Dodatkowo, na zapłacenie ma się dwa tygodnie o podpisania umowy, a następnie można otrzymać mandat za zwlekanie, od 100zł w górę. Jednocześnie z rozmowy w tym temacie wynika, że to czy mandat się otrzyma czy nie zależy od indywidualnego urzędnika i jego humoru ;)

3. Rejestracja
A dokładniej przerejestrowanie motocykla na nowego właściciela - mamy na to 30 dni od zawarcia umowy, tak samo jako sprzedający ma 30 dni na jego wyrejestrowanie - warto się wcześniej dogadać, jeśli chce się jeździć jakiś czas na dowodzie poprzedniego właściciela.
Rejestracji dokonuje się w Wydziale Komunikacji swojej gminy. Do rejestracji potrzebne są:
- dowód rejestracyjny moto
- karta pojazdu
- umowa kupna
- dowód osobisty
- tablice rejestracyjne
- paragonik ze Skarbówki, że uiściliśmy co tam trzeba // Ode mnie tego jednak nie wymagano
- tak ze stówkę
Rejestracja trwa około pół godziny, a że okienek jest mało a chętnych dużo, to nie każdy się zarejestruje ;) Słyszałem o zapobiegliwych, co pod urząd dla pewności przychodzili o 6 rano.
Update:
A miało to miejsce na Mokotowie - sam rejestrowałem się już na Ursynowie, gdzie formalności trwały 5 minut :szok: , w kolejce były dwie osoby. Tak więc to jednak zależy od urzędu :/

Na miejscu wypełnia się wniosek o zarejestrowanie pojazdu, a potem już wszystko wedle poleceń pani z okienka - skoczyć jeszcze zapłacić opłaty skarbowe i jesteśmy ustawieni - dostajemy nowiutkie tablice rejestracyjne i tymczasowy dowód rejestracyjny na 30 dni. Po tym czasie trzeba się jeszcze raz pofatygować do urzędu i odebrać właściwy dowód.

Wysokości opłat (dla gminy Śródmieście w Wawie, nie wiem czy to jest ogólnopolskie :/ ):
12 zł – pozwolenie czasowe .
30 zł – tablice rejestracyjne motorowerowe.
40 zł – tablice rejestracyjne motocyklowe.
500 zł – tablice rejestracyjne indywidualne motocyklowe.
11 zł – komplet nalepek legalizacyjnych.
48 zł – dowód rejestracyjny.
Opłata ewidencyjna za wydanie:
a. dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł,
b. pozwolenia czasowego – 0,50 zł,
c. nalepki kontrolnej – 0,50 zł,
d. zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – 0,50 zł,
e. karty pojazdu – 0,50 zł.

Update:
Podałem cennik, ale nie wiedziałem za co mają mnie podliczyć - ostatecznie za rejestracje (w tym nowa tablica bez bajerków) policzono mi 112,50. Tablice wyrabiają kilka godzin (dwie w moim wypadku), a jeśli przyjdzie się popołudniu, to będą dopiero na drugi dzień, więc jak przyjeżdzać na moto, to tylko wcześnie, mając sporo wolnego czasu.

4. OC
Tekst miał być następnego dnia, ale poczekałem aż sam je sobie załatwię ;)
Z OC sprawa wygląda tak - kupując od kogoś motocykl jednocześnie 'dostajemy' jego polisę, przy czym na ewentualną rezygnację z niej mamy 30 dni od daty zakupu. Nigdy o tym nie słyszałem, a jest to dosyć istotne - mianowicie, jeśli kupimy ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, a nie zrezygnujemy z poprzedniego, to przez rok płacimy za dwa ubezpieczenia.
Samo zakupienie polisy to kwestia kilku minut - wypełniamy formularz z naszymi danymi i info o moto, podczas gdy pracownik kseruje nasze prawo jazdy, dowód i umowę kupna sprzedaży. Płacimy i już mamy naszą polisę w ręce. Ja zdecydowałem się na PZU, ponieważ z tego co wiem mają najniższe stawki - moje 20 lat (dopłata 50%), prawo jazdy od roku, zero zniżek no i pojemność moto 500ccm dały kwotę 201zł za rok. Dodatkowo zafundowałem sobie NW (następstwo nieszczęśliwych wypadków - jakbym się przy W połamał, to mi coś skapnie itp) za 34zł.
Rezygnacje z 'zastanego' ubezpieczenia składamy pisemnie w biurze odpowiedniego towarzystwa, kwestia minutki-dwóch. W moim przypadku był to Allianz, gdzie usłyszałem ciekawą informację - co prawda roczne ubezpieczenie wynosi ~235zł (jak PZU już z NW), to jednak po roku bezszkodowej jazdy, oprócz zniżki 10% z ceny potrącany jest dodatek za młody wiek (50%), czego nie doszukałem się przeglądając oferty ubezpieczycieli - pracownik burknął mi, że to jakaś polityka wewnętrzna - nie wiem, może w PZU też tak jest.. A jeśli nie, to za rok chętnie przeniosę się do Allianza :P

update:
prawo jazdy jednak nie jest konieczne do zakupienia oc ;)


To by było na tyle z mojej strony, o innych formalnościach nic mi nie wiadomo :]
Widzę, że ktoś podwiesił ten temat, miło mi ;) , mam nadzieję, że się przyda

umowa_ks.rar
Przykładowa umowa kupna/sprzedaży
Pobierz Plik ściągnięto 691 raz(y) 3,78 KB

Ostatnio zmieniony przez Koger Wto 24 Cze, 2008, w całości zmieniany 5 razy  

Autor postu otrzymał pochwałę.
 
 
 
pootietang
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

Koger napisał/a:
Słyszałem o zapobiegliwych, co pod urząd dla pewności przychodzili o 6 rano.

w poznaniu dzień po giełdzie o 6 rano jest juz kolejka na kilkadziesiąt osób zazwyczaj :looka:
 
 
GSadmirer 


Model GSa: GS 500F
Wiek: 38
Dołączył: 16 Paź 2007
Pochwał: 1
Posty: 756
Skąd: Poznań
Wysłany: Wto 20 Maj, 2008   

na gronowej jak zalatwialem sobie B, to stalem pol dnia w kolejkach. A bylo to z dobre 6 lat temu...
_________________
Nie jeźdź szybciej niż myślisz
 
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Sro 21 Maj, 2008   

a w gdańsku można się umówić przez internet lub telefon na konkretny dzień i godzinę i sprawę się załatwia w 15min :ok:
 
 
metalbeast
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Cze, 2008   

dzieki za cenny dla mnie opis co i jak.
Musze pozałatwiac te sprawy, do dopiero co kupiłem moto.
 
 
Borko
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Ja dzisiaj byłem zaplacic ten VAT-24, i mi mówi, że mam przyjsc po odbiór zaświadczenia VAT-25 za TYDZIEN! Czyli moto jeszcze tydzien bedzie stało niezarejestrowane... Też tyle czekaliście?
 
 
nomen
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Borko napisał/a:
Ja dzisiaj byłem zaplacic ten VAT-24, i mi mówi, że mam przyjsc po odbiór zaświadczenia VAT-25 za TYDZIEN! Czyli moto jeszcze tydzien bedzie stało niezarejestrowane... Też tyle czekaliście?


Ja miałam zgłosić się po vat-25 po 6 dniach, nie wytrzymałam i poszłam po 5. VAT na mnie czekał, ale pani wydająca była jakby niepocieszona, że przyszłam wcześniej.
 
 
Yarccom 



Wiek: 44
Dołączył: 24 Wrz 2007
Pochwał: 5
Posty: 1934
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

dzwoń codziennie i sie dowiaduj z reguły jest szybciej
_________________
Suzuki GS 500 '2001 --> sprzedany
Yamaha TDM 850 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSX-R 600 K2 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSR 600 ABS '2006 --> sprzedany
 
 
alesklar
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

Czasem jest już następnego dnia :) To zależy jaka jest kolejka :)
 
 
Yarccom 



Wiek: 44
Dołączył: 24 Wrz 2007
Pochwał: 5
Posty: 1934
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

albo jak Pani w okienku sie chce :rotfl:
_________________
Suzuki GS 500 '2001 --> sprzedany
Yamaha TDM 850 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSX-R 600 K2 '2002 --> sprzedany
Suzuki GSR 600 ABS '2006 --> sprzedany
 
 
pootietang
[Usunięty]

Wysłany: Sro 04 Cze, 2008   

ja trafiłem na bardzo miłą panią i po dwóch dniach sprawa była załatwiona a jeszcze coś tam źle wypełniłem i jak przyszedłem to szybko poprawiałem i na miejscu mi załatwiła wszystko.
 
 
Koger 

Wiek: 36
Dołączył: 27 Mar 2008
Pochwał: 2
Posty: 130
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 24 Cze, 2008   

Dodałem w końcu akapit o OC. To już chyba wszystkie formalności przy zakupie?

Zapraszam do komentowania i wytykania błędów :]
 
 
 
sebastiantoja 

Model GSa: GS 500E
Wiek: 35
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 171
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw 26 Cze, 2008   

Jak wygląda sprawa w przypadku AC? Jest możliwość? Ktoś z Was ma? Ile za GS'a (bez zniżek i ze zniżkami)?
_________________
To be old and wise, don’t we first have to be young and foolish?
 
 
 
Piterek 


Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 193
Skąd: Piotrków Tryb
Wysłany: Czw 26 Cze, 2008   

Wysokość AC zależy od wartości moto, ale możliwość wykupienia oczywiście jest.
Pewnie będzie wymagane zabezpieczenie przeciwkradzieżowe, jakiś alarm, to zależy też od firmy ubezpieczeniowej.
_________________
chciałbym umrzeć we śnie jak mój dziadek... a nie jak jego pasażerowie głośno krzycząc :przestraszony: :szok:
__________
Gs500E>Honda Transalp xl600
 
 
leon 



Model GSa: Inny motocykl
Wiek: 43
Dołączył: 01 Wrz 2007
Pochwał: 5
Posty: 1819
Skąd: Kraków
Wysłany: Sob 28 Cze, 2008   

Co do ubezpieczenia, to zapraszam tutaj: http://gs500.boo.pl/viewt...p?t=737&start=0
_________________
http://picasaweb.google.com/leon.1981.krk
http://www.grupa-poludnie.info
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja Lo-Fi

INFORMACJA DOTYCZĄCA POLITYKI PLIKÓW COOKIES ORAZ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH:
  • Nasza strona używa informacji zapisywanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celu dostosowania strony do potrzeb każdego użytkownika oraz m.in. w celach statystycznych. Mogą też stosować je współpracujące z nami firmy z branży statystycznej. Ustawienia dotyczące plików cookies mogą być zmienione w programie (przeglądarce) do obsługi stron internetowych. Korzystanie z naszego portalu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza akceptację korzystania z serwisu na wyżej wymienionych warunkach.

  • Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że:
    • Administratorem Danych Osobowych jest Forum GS500.pl;
    • podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne do prawidłowej rejestracji i użytkowania forum;
    • przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu użytkowania forum odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. i zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Rozporządzeniu;
    • Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych, uzyskania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych;
    • dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do wykonania usługi lub czynności w związku z którą zostały przekazane (czas użytkowania konta na forum GS500.pl) oraz przez okres wynikający z okresu przedawnienia w ewentualnym procesie ochrony dóbr Administratora;
    • informujemy, iż Twoje dane osobowe możemy udostępniać następującym kategoriom podmiotów:Google Inc, SolarWinds Corporate, England.pl Sp. z o.o., IONIC Sp. z o.o. Sp. k.
    • Masz prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznasz, iż przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.