zawias nurkuje
Odpowiedz do tematu

matius__13
[Usunięty]
: zawias nurkuje
Witam
Swoją przygodę z motocyklami dopiero rozpoczynam i mam takie pytanie. Spotkałem się już nieraz z określeniem "zawias nurkuje" i nie wiem co w tym chodzi. Mógł by ktoś mi napisać o co w tym chodzi mniej-więcej :)

:
Jeśli przednie zawieszenie jest zbyt miękkie to podczas hamowania może dobić lub nadmiernie się uginać stąd określenie "nurkowanie zawiasu". Może być to związane ze zbyt zużytym, przepracowanym olejem lub zużytymi sprężynami.

matius__13
[Usunięty]
:
aaaa dzieki wielkie :)

Bellator
[Usunięty]
:
Właściwie to każdy zawias "nurkuje" przy hamowaniu, nawet te w motocyklach sportowych ale gdy charakterystyka jego jest twardsza wtedy odbywa się to w mniejszym stopniu. Generalnie określenia "nurkowanie" używa się z negatywnym nacechowaniem. Łatwo wyobrazić sobie chociażby hamowanie przednim hamulcem crossówki/enduro a na przykład motocykla typu R1. Sprzęty z dużym skokiem i miękkim zawieszeniem "pływają" po drodze a te sztywniejsze trzymają w miarę stałą geometrię. Takie nurkowanie nie musi dotyczyć tylko motocykla, samochód przy gwałtownym hamowaniu również będzie pochylał się do przodu.
Co do powodów nurkowania wydaje mi się, że olej nie ma tu większego znaczenia bo on odpowiada za wytłumienie amortyzatora (chociaż gęstszy olej utrudnia dobicie) a główną rolę odgrywa twardość sprężyn zastosowanych w lagach.
Częstym sposobem na zmniejszenie nurkowania przedniego zawieszenia bez zbytecznego utwardzania go jest stosowanie sprężyn z progresywną charakterystyką czyli takich które są miękkie przy małych ugięciach i twarde przy dużych. Można też (tak jak w GS) stosować regulacje napięcia wstępnego sprężyny działającą poprzez ściśnięcie jej odpowiednią śrubą wchodzącą z góry lagi

Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.