Regulacja jasnosci wyswietlacza biegow
Odpowiedz do tematu

:
Gotowy PWM jest np. w moim układzie do świateł w kufrach zrobiony na LM555 i chyba 7 elementach biernych, do tego jakiś niewielki mosfet p bo nie ma tu amperowych prądów i tyle.

Poza tym w elektronicznym też teoretycznie powinno być lepiej niż na samym potencjometrze, bo przecież robi się to na wtórniku, a tam wzrost prądu kolektora prowadzi do wzrostu prądu bazy, co z kolei powoduje zwiększenie spadku napięcia na elementach w bazie czyli zmniejszenia napięcia na bazie, a to z kolei zmieni również prąd kolektora i spadek napięcia kolektor-emiter, no chyba, że coś pokręciłem.

Myślę, że powinieneś jako student PW, jak się domyślam ELKA'i przeprowadzić symulację w pspice ;) - kolejna osoba poza lencolem, która będzie wiedziała co piszę ;)

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
Hitman
[Usunięty]
:
problem w tym że to to baza steruje kolektorem a nie kolektor bazą ;) załóżmy że do bazy podłączysz jakiś potencjometr i ustawiasz go na jakąś konkretną wartość tak że prąd kolektora wyniesie 50 mA co dla 1. biegu sprawi że wyświetlacz będzie jasno świecił, ale teraz zmieniamy bieg na 6. (która wymaga do świecenia 6 segmentów czyli 150 mA) i nasz tranzystor dalej przepuszcza 50 mA. Napięcie kolektor-emiter rośnie, a tranzystor prawdopodobnie się zatyka :)

Swoją drogą ciekawi mnie jak doszedłeś że studiuję na PW bo wydaje mi się że nigdzie się tym nie chwaliłem :oczami: Co do ELKI to oczywiście strzał w dziesiątkę :rotfl: Lencol też od nas?

:
Hitman napisał/a:
Swoją drogą ciekawi mnie jak doszedłeś że studiuję na PW

Sprawdziłem z jakiego IP się logujesz do forum w bazie i zrobiłem zapytanie odwrotne do DNS'a, w odpowiedzi dostałem riviera.nat.studenci.pw.edu.pl czy jakoś tak, a że sam byłem studentem wydziału EiTI jak to on się wtedy nazywał to koncepcja wydawała mi się słuszna.

To tyle tytułem wyjaśnienia oftopu, jak coś to reszta na PW

Hitman napisał/a:
problem w tym że to to baza steruje kolektorem a nie kolektor bazą załóżmy że do bazy podłączysz jakiś potencjometr i ustawiasz go na jakąś konkretną wartość tak że prąd kolektora wyniesie 50 mA co dla 1. biegu sprawi że wyświetlacz będzie jasno świecił, ale teraz zmieniamy bieg na 6. (która wymaga do świecenia 6 segmentów czyli 150 mA) i nasz tranzystor dalej przepuszcza 50 mA. Napięcie kolektor-emiter rośnie, a tranzystor prawdopodobnie się zatyka


Patrząc na charakterystykę tranzystora bipolarnego nie zgodził bym się z tobą

Bo wzrost prądu kolektora powoduje wzrost prądu bazy również, a to z kolei powoduje wzrost napięcia baza-emiter i zmienia cały punkt pracy tranzystora, pytanie tylko czy w stronę głębszego przewodzenia czy w stronę zatkania.

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
Hitman
[Usunięty]
:
Model hybryd pi wskazuje coś innego


Tranzystor jest sterowanym źródłem prądowym więc o jakiejkolwiek zmianie prądu kolektora nie ma mowy o ile nie zmieni sie napięcie Ube.
Jeśli chodzi o charakterystykę przejściową to trzeba pamiętać że przedstawia ona zmiany prądu kolektora w stosunku do zmian prądu bazy i nie można jej czytać odwrotnie.

:
widać 10 lat nie w temacie i człowiek traci wiedzę, bywa

Pomogłem, nie zapomnij kliknąć w
_________________


Aprilia SR => Kymco S9 => GS500F K4 => DL650A L2
Odpowiedz do tematu
Skocz do:  

Pełna wersja forum
Powered by phpBB © phpBB Group
Design by Vagito.Net | Lo-Fi Mod.