.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Tuning i akcesoria - WYŚWIETLACZ BIEGÓW

cygan - Czw 06 Wrz, 2007
Temat postu: WYŚWIETLACZ BIEGÓW
A co wy nato panowie.
Ładnie sie prezentuje tylko cena kosmos. :roll:

http://cgi.ebay.co.uk/LED...1QQcmdZViewItem

milowski - Pią 07 Wrz, 2007

fajna rzecz :)
Grzechu16 - Pią 07 Wrz, 2007

jak dla mnie rewelka takie fajne "uzupelnie" tych zegarów... ale cena:| a czy w polsce da sie takie cos dokupic? allegro albo jakis sklep motoryzacyjny?
Breżniew - Pią 07 Wrz, 2007

Takie cos by sie przydało w moto. Często zapinam jeszcze 7 bieg...
FoX - Pią 07 Wrz, 2007

Breżniew napisał/a:
Takie cos by sie przydało w moto. Często zapinam jeszcze 7 bieg...


hahaha też tak mam :)

cygan - Pią 07 Wrz, 2007

z tym biegiem to u mnie to samo -teoretycznie patrze na prędkość i na obrotomierz i wiem jaki mam bieg ale mam takie zboczenie że i tak nogą sprawdzam czasem czy to napewno ten ostatni. .hehe dlaczego???/nie wiem .wyświetlacz by załatwił sprawe (myślę)
FoX - Pią 07 Wrz, 2007

ja to sam zrobię :) 350zł za to nie dam... sam zrobię.. kiedyś schemat widziałem na elektrodzie :) Dzięki Cygan za inspiracje...
KAWA - Pią 07 Wrz, 2007

no stary jak zrobisz dawaj opis kiedys tez lutownice w reku mialem wiec moze da sie cos zrobic ;0)

sam wskazanik to maly problem ale jak dla mnie problem to jakowys automat co bedzie wiedzial jaki to bieg ;0)

masz jakis pomysl bylo to w owym schemacie?

jankees - Pią 07 Wrz, 2007

cygan zmniejsz awatara :wink:
cygan - Pią 07 Wrz, 2007

tez bym dał rade polutować !! !!!
czekamy na wynalazcę!!!!!!!!!
.....bo ludzi, to trzeba inspirować ......hihi!!!"nie zamaco" tak szperałem i znalazłem to cudo

cygan - Pią 07 Wrz, 2007

awatara-ustawiam właśnie troche to potrwa hehehehhe
Sc0uT - Pią 07 Wrz, 2007

cygan napisał/a:
z tym biegiem to u mnie to samo -teoretycznie patrze na prędkość i na obrotomierz i wiem jaki mam bieg ale mam takie zboczenie że i tak nogą sprawdzam czasem czy to napewno ten ostatni. .hehe dlaczego???/nie wiem .wyświetlacz by załatwił sprawe (myślę)


Dokładnie tak samo mam ;) wiem, ze jest 6 bieg, ale i tak 7 szukam ;)

cygan - Pią 07 Wrz, 2007

http://acn.waw.pl/index/biegi/biegi.html

wnioski wyciągnijcie sami bo ja na takich schematach to średni na jeża jestem- ale to już coś

cygan - Pią 07 Wrz, 2007

W Suzuki GS 500 na przykład jak w większości motocykli jest lampka "neutral". Jest ona włączana przez wałek w skrzyni biegów który w zależności od włączonego biegu ma różne położenie. Na wałku promieniowo jest dziurka w dziurce sprężynka ana niej styk (kształt podobny do gwoździa). Od czoła wałek zamknięty jest izolacyjna pokrywą która w jednym miejscu ma drugi stykz wyprowadzeniem. Ruchomy stykię obraca po pokrywie w jednym miejscu łączy ze stałym w ten sposób masa jest podłączana do kontrolki. Jeżeli twój motor ma kontrolkę luzu to może jest to skonsytruowane podobnie -dorobienie reszty styków czy całej nowej pokrywy jest już proste.

TO NIE MÓJ POST PANOWIE.

KAWA - Pią 07 Wrz, 2007

jasne tylo kto bedzie gmeral w skrzyni biegow he he bo ja nie ja bardziej myslalem o zewnetrznym automacie tak aby nie ingerowac w silnik

ale czy to sie da to sie zobaczy pomysli
a jak sie wymysli to opisze ;))

zreszta moja teoria jest taka ze na aukcji internetowej nie bedzie sprzedawany zestaw ktorego montaz wymaga rozebrania skrzyni.
chyba ze sie myle co do rozbierania skrzyni znaczt mozna odkrecic dekielek jakowys i juz.
az k...wa zobacze jak to wyglada ! z opisu to normalnie proste jak drut !

a zycie pokaze ;))

cygan - Pią 07 Wrz, 2007

MYŚLE ŻE TAM INGERENCJI JAKO TAKIEJ NIE MA .
CZEKAMY NA ŚMIAŁKA CO SIE NA TYM ZNA(na elektronice oczywiście)

KAWA - Sob 08 Wrz, 2007

moze jakas nagroda za mechcnizm + wyswietlacz ;))
Grzechu16 - Sob 08 Wrz, 2007

KAWA napisał/a:
moze jakas nagroda za mechcnizm + wyswietlacz ;))

mozemy sie zrzucić na tankowanie do pelna hehe:)

jankees - Sob 08 Wrz, 2007

Grzechu16 napisał/a:

mozemy sie zrzucić na tankowanie do pelna hehe:)


ale czego zbiornika paliwem czy brzucha piwem hehe :wink:

cygan - Sob 08 Wrz, 2007

w nagrode dam sie komuś karnąć -uuułach łach łach!!!!!
Grzechu16 - Sob 08 Wrz, 2007

jankees napisał/a:
Grzechu16 napisał/a:

mozemy sie zrzucić na tankowanie do pelna hehe:)


ale czego zbiornika paliwem czy brzucha piwem hehe :wink:


no nie wiem zalezy czy ktoś pomieści w brzuchu więcej niż 20 litrów :) :):)

FoX - Sob 08 Wrz, 2007

""Koszt elementów do “wypasionej” wersji (z wyświetlaczem LED “8”) powinien się zamknąć w kwocie 15-20pln. ""

Ja to zrobię, na elektronice się trochę znam... w zimę posiedzę i coś wykombinuje :)
Tylko poznać zasadę działania tego cudeńka :) Do biegu neutral to bez problemu się można podłączyć... :) Ale jak z innymi to jeszcze nie wiem...

Grzechu16 - Sob 08 Wrz, 2007

15-20 zl ?! jak dobrze napisales i uda CI sie to zrobic to zamówie to u Ciebie + koszt roboty oczywiscie:) chyba ze sam sobie z tym poradze bo nie bedzie to jakiejs strasznej wiedzy wygladalo:)
FoX - Sob 08 Wrz, 2007

Grzechu16 napisał/a:
15-20 zl ?! jak dobrze napisales


w odnośniku tak przeczytałem.. A koszt duży nie będzie... kabelków mam całą szafę, wyświetlacz owy też znajdę... :)

cygan - Sob 08 Wrz, 2007

"róbta panowie i lecim do do elektronicznrgo po gadżety"

Jak miło usłyczć żę ktoś sie na tym choć troche zna ..
A części niech nawet kosztują i 60zł. to zawsze nie 300.

Grzechu16 - Sob 08 Wrz, 2007

no dokladnie od biedy bym to 100zł wysupłał na taki wyświetlacz ale 300 to "raczej" nie:) najwiekszy problem chyba się pod to podpiąć prawda? ale moze sie uda:) to bedzie wyczyn;] mozna opatentowac i sprzedawac hehe:)
cygan - Sob 08 Wrz, 2007

z tym opatentowaniem to byłaby lipa ale ze sprzedażą???(Polak potrafi)
żarty oczywiście......

FoX - Sob 08 Wrz, 2007

dobra wiem jak to zrobić... trochę roboty będzie... Polak potrafi... znalazłem na wyświetlacz zrobiony przez naszego rodaka :) oczywiście do GS'a


Grzechu16 - Sob 08 Wrz, 2007

ale wyczaiłeś jak to podłączyć? bo to jest w sumie główny problem:)
ps. tez mam taki kolor podswietlania zegarów i mam pytanie czy masz diody takiej samej wielkosci jak orginalne zarowki? bo ja kupilem diody na aukcji i one są mniejsze od zarowek orginalnych i musze to jakos przerobic:/

jankees - Sob 08 Wrz, 2007

moze to na cos sie przyda :wink:
http://www.klub-wartburga...porady/biegilcd
i jeszcze to i sądze że to będzie bardziej przydatne :wink:
http://www.vfr-oc.pl/down...arindicator.doc

cygan - Sob 08 Wrz, 2007

warburdżini z wyświetlaczem to dopiero hicior musi być(wsteczny ,ręczny,nożny...)hi autopilot...... :lol: :lol: :lol: :lol
to tera myślę że wszystko już jest . :lol:

FoX - Sob 08 Wrz, 2007

są takie fajne płaskie diody 7 takich diod i wyświetlacz będzie :)
KAWA - Pon 10 Wrz, 2007

Panowie mysle ze sam wyswietlacz to nie jest problem sa one do kupienia gotowe

ja sadze ze problem to mechanizm ktory bedzie wlanczal poszczegolne cyfry.

znaczy sygnalizowal do ukladu elektroniczneg ktory to bieg.
MACIE COS TAKIEGO?

cygan - Pon 10 Wrz, 2007

.................kolorem czarnym zaznaczono magnes toroidalny, który jest przyklejony do drążka zmiany biegów. Położenie kontraktonów i wymiary płytki mocującej należy dobrać doświadczalnie, tak aby w danym położeniu drążka załączał się właściwy i tylko jeden kontrakton..............

to już było tylko trzeba to wdrożyć.speca trzeba .

KAWA - Pon 10 Wrz, 2007

ja jeszcze nie dobieralem sie do drazka zmiant biegow

jak odkrece zobacze ile tam miejsca i jak to mozna zrobic.
ale jak ktos ma jakis uniwersalny pomysl na ten mechanicm to by bylo git

Breżniew - Pon 10 Wrz, 2007

Moim zdaniem w GS-e mozna rozwiązac to w ten sposób:
W miejscu mocowania czujnika luzu nalezy zamontowac siedmiopozycyjny przełacznik . Ruchoma zwora poruszana by była przez wałek pamietnika biegów tak jak teraz czujnik luzu. Wałek ten obraca sie o okreslony kąt przy zmianie kazdego biegu powodując połączenie zwory z kolejnym zestykiem.
http://www.ronayers.com/f...120&parent=3070
Oryginalny czujnik luzu 33 zwiera zestyk 36 na skutek obrotu wałka 7 w pozycji luz. Wystarczy opracowac nowy czujnik , nie z jednym a z 7 zestykami i będzie działać. Potem naturalnie siedem przewodow do np siedmiu diod LED w postaci linijki zasilanych z LM7803

KAWA - Pon 10 Wrz, 2007

z tego co widze to trzeba by jakowys pierscien ze stykami dorobic
ale to trzeba by zobaczyc w realu jak to wyglada i pracuje

jak sadze odbywa sie to na zasadzie podlaczenia masy po zetknieciu bolca nr 36 ze stykiem na pierscieniu 33.

moze da sie cos takiego utoczyc i zamienic z tym co jest a kwestia osadzwnie stykow jeszcze zostaje
pytanie czy ten kat obrotu walka jest zawsze staly dla kazdego biegu i kazdego silkika ( jezeli tak to da sie taki sam automat zrobic dla wielu maszyn)

jak juz odstawie maszyne do garazu na zime to bede kminil bo wtedy bedzie dzie rozebrac ten automacik i ocenic jak to zrobic.

a moze ktos ma real foto to mozna by sie przygotowac wczesniej lub sam automat nr. 33 jako osobna czesc ?

Breżniew - Wto 11 Wrz, 2007

Byc moze w komplecie z akcesoryjnym wyświetlaczem biegow jest właśnie tego typu zamiennik czujnika. Mysle ze jest to do dorobienia. Ewentualnie przerobic oryginalny montujac dodatkowe styki .
KAWA - Wto 11 Wrz, 2007

jak zobacze oryginal to bede wiedzial czy trzeba dorabiac czy przerabiac

ale moim zdaniem jak ten problem bedzie rozwiazany to reszta juz nie powinna stanowic klopotu

FoX - Sro 12 Wrz, 2007

taka informacja mało istotna :) :

na innym forum przeczytałem, że jak gościu robił taki czujnik do GS'a to miał później problemy z luzem (czasami jak miał na luzie to mu się nie wyświetlało)...

Ja na zime to będę robił... to opracuje i zrobię foto...

jankees - Sro 12 Wrz, 2007

ale jak będziesz robił foty to prosimy o dokładne fotki z całej twojej pracy od poczadku do końca :wink: no i oczywiscie opisik pod fotkami.
satrion - Sro 12 Wrz, 2007

z takim opisem i fotkami by mogło trafić na download na stronę jeśli pozwolisz. wtedy co zaradniejszy sam będzie mógł poszperać albo z namiarami na ciebie i kaskę będziesz trzaskał :D
Breżniew - Pon 24 Wrz, 2007

http://img128.imageshack....dsc00251xp1.jpg
http://img504.imageshack....dsc00253mr8.jpg

Zdjecia czujnika luzu. Jak przerobic do zastosowania z wyswietlaczem opisałem w temacie w mechanice pt >remont<
Jak Fox postępy? Moze układ w postaci kitu do montazu samodzielnego?

jankees - Pon 24 Wrz, 2007

Breżniew napisał/a:

Jak Fox postępy? Moze układ w postaci kitu do montazu samodzielnego?


bardzo dobry pomysł przy okazji byś zarobił oczywiście od forumowiczów z bardzo dużymi rabatami cena :wink:

FoX - Pon 24 Wrz, 2007

Breżniew napisał/a:

Jak Fox postępy? Moze układ w postaci kitu do montazu samodzielnego?


zakupiłem wszystko na dwa razy, czyli: 2 wyświetlacze, 2x więcej rezystorów, diod itp.

Jeden układ już zmontowałem, sprawdzałem i działa... teraz tylko kwestia podłączenia do silnika... Ale jak już wcześniej wspominałem, z podłączaniem się będę bawił zimą, jak przestane jeździć...

dzięki za zdjęcia...

jak jeden podłącze to drugi będę miał na moto zakupione w przyszłości, albo opchnę :)
faq zrobie...

PS. Mój GS nabył komputer pokładowy w kolorze karoserii :) napisze o nim jak znajdę czas.. zamieszczę foto i opis dołącze.

jankees - Wto 25 Wrz, 2007

no to czekamy z niecierpliwością .
Szeryf - Pon 29 Paź, 2007

Doczekamy sie kiedys? :twisted:
capri - Sob 24 Lis, 2007

Jestem w trakcie robienia wyświetlacza do zmiany biegów. Sam element sterujący mam już zrobiony, może nie jest to szczyt tego co chciałem osiągnąć ale działa. podaję masę na każdym biegu w inny kabel :) A wyświatlacz już zamówiłem, będzie miał 25 mm wysokości i zamocuję go między wskaźnikami (prędkościomierz i obrotomierz) tak jak w załączniku

http://picasaweb.google.pl/slizgigs500/Wyswietlacz

co Wy na to?

Grzechu16 - Sob 24 Lis, 2007

nooo jak to wypali to będzie poprostu pięknie :) pisz jak postępy i potem czy wszystko trybi? jak tak mysle ze podzielisz się wiedzą z aktywnymi na forum userami :P :) pozdrawiam :)
capri - Sob 24 Lis, 2007

oczywiście że sie podzielę :) a trybić musi :) pozdrawiam
jankees - Sob 24 Lis, 2007

A powiedz kiedy zakończysz to swoje dzieło????
capri - Nie 25 Lis, 2007

czekam na wyświetlacz, powinienem dostać w poniedziałek lub wtorek. czyli bedzie skończone do piątku soboty. Pozdrawiam
cygan - Nie 25 Lis, 2007

No właśnie bo tu śniegi za oknami a robota nie postępuje.:))))
capri - Nie 25 Lis, 2007

właśnie jak są śniegi to można porobić :) bo tak to chce się tylko śmigać :)
capri - Sro 28 Lis, 2007

No i zrobiłem

http://picasaweb.google.p...WietlaczBiegWCd

wygląda tak se, sprawdzałem czy działa i wszystko gra :) troszkę zabawy ale się udało :) co Wy na to? jest jeden mankament - wyświetlacz przy świetle dziennym nie będzie tak bardzo widoczny dlatego muszę przyciemnić to szkiełko co go przykrywa i będzie ok.

jankees - Sro 28 Lis, 2007

ja tez chcem takie cuś.
Breżniew - Czw 29 Lis, 2007

Masz moze schemat samego wyswietlacza? Sam go składałes czy kupiłes gotowy np od czegos innego? moze jakiś kit do samodzielnego montazu?
WojtekR1978 - Czw 29 Lis, 2007

No nieźle nieźle. Uwielbiam oglądać takie rzeczy wykonane własnoręcznie, a nie w warsztacie za kupę kasy zrobione. Nie wiem czym się wtedy chwalić. SZACUNECZEK
capri - Czw 29 Lis, 2007

schemat podpatrzyłem ten co tu http://acn.waw.pl/index/biegi/biegi.html , tylko że ja kupiłem wyświetlacz ze wspólną anoodą ( wspólnym plusem), co powoduje, że diody z rys.3 muszą być odwrócone, założyłem tylko jeden większej mocy rezystor po stronie zasilania. Jak chcecie schemat to usiądę i coś wyrysuje. kupiłem tylko wyświetlacz a ramkę spawałem, szlifowałem i lakierowałem sam. Wyświetlacz od strony elektronicznej też sam składałem, zajęło mi to wprawdzie 2-3 dni ale myślę, że efekt jest super. pozdrawiam
Snajper - Czw 29 Lis, 2007

capri: Po prostu super!
cygan - Czw 29 Lis, 2007

Jakiego zdolnego kolegę mamy.Ładnie to wygląda.Czy to byłaby ostateczna wersja tego wyświetlacza?Sprawdza sie w drodze?
capri - Czw 29 Lis, 2007

Cygan nie wiem :) bo mam niesprawną maszynę( silnik w remoncie) dziś kupiłem folię do przyciemniania szyb i przykleję na wyświetlacz - to pomoże przy dużym natężeniu światła na dworze zobaczyć co wyświetla. na sucho sprawdzałem i przełącza bardzo sprawnie i ładnie. Aby ulepszyć tego, kupiłbym wyświetlacz z super jasnymi diodami czerwonymi, dają więcej LUX-ów i lepiej widać.
Breżniew - Sob 01 Gru, 2007

Znalazłem w necie , ze czujnik biegów z wyprowadzonymi juz na gotowo przewodami pasujący do GS-a pochodzi od Suzuki GN125 z roku 1982 ale powinien tez z innych rocznikow. Zakup czujnika od Gienka załatwiłby juz sporawe z przeróbką. Zostaje tylko kwestia ceny.
Sam wyświetlacz kosztuje ok 5pln a dioda 1 szt 7 gr. Tak więc cena części wyniesie max 10- 20pln.
Pozostaje tylko kwestia umiejscowienia wyświetlacza. Można tak jak zrobił to Capri ale w/g mnie lepiej by wygladał wyswietlacz zamontowany w obrotomierzu pod osia wskazówki. Niestety mozna uszkodzic tarczę.

cygan - Sob 01 Gru, 2007

Ciekawe czy takie sprzęty można jeszcze znaleźć bo nie ukrywam chętnych jest wielu.Wiem że suzuki gs550 katana(82) miała wyświetlacz biegów ale nie wiem jaki tam był mechanizm bo motor był 4 cylindry.
capri - Sob 01 Gru, 2007

No pewnie w tarczy obrotomierza byłoby ok, jednak tam trzeba by było włożyć sam wyświetlacz, diody i rezystor musiałby iść w inne miejsce, bo nigdy nie rozbierałem obrotomierza, ale nie sądzę, żeby było tam dużo miejsca. Najwięcej roboty(grzebaniny) jest z wyświetlaczam i diodami, sam element sterujący przy silniku to nie problem. Wiercicie wiertłem 2,5 mm, 6 otworów. Miejsca wyznacza 6 bolcy(wiercicie w środku) gwintujecie M3, wkręcacie na klej śrubki M3, wkręcacie równo z płaszczyzną czyjnika luzu, lutujecie do śrubek kable i gotowe. Ja dla pewności jeszcze zakleiłem z drugiej strony tam gdzie lutowałem.
capri - Sob 01 Gru, 2007

Jak ktoś chce to mu zrobię ten element wykonawczy na dole, tylko musiałby przesłać do mnie swój czujnik, bo nie mam innego. W rozliczeniu poszukuję wałka zdawczego do mojego GS-a :) zrobię i coś tam dopłacę do wałka :)
Magda - Pią 28 Gru, 2007

:goodjob: :goodjob: :goodjob:
ile sobie liczysz za ten wynalazek? a moze jeszcze masz mozliwosc i pomysl na zrobienie wkaznika paliwa? :-)

michal_elwuo - Pią 28 Gru, 2007

ja o tym sporo myślałem, ale to w sumie nie ma sensu... nawet jak sie kopnie na postoju, żeby sprawdzić czy to jedynka to sie nic nie stanie, a jak się kopnie do góry czy to już 6 tym bardziej :P ale wskaźnik poziomu paliwa to super sprawa by była :D ale nie ma jak tam nawet pływaka wrzucić :/ za ciasno
Magda - Sob 29 Gru, 2007

no wlasnie ale skoro mamy tak uzdolnionego kolege :-) to czemu sie nie zapytac :-) mzoe cos wymysli :-)
michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

Ja już mam dobry pomysł jak to zrobić :D Tylko że zbuiornik paliwa ma nieregularne kształty, więc wskazówka pokazywałaby połowę a tak naprawdę to 2/3 by było, a przy tych mniejszych ilościach, to by po0kazywało gdzieś 1/4 a by dużo mniej było ;/
capri - Sob 29 Gru, 2007

nad wskaźnikiem paliwa nie myślałem, moim zdaniem to przełączenie na rezerwę powinno świadczyś o tym, że trzeba zatankować, a jak sie jedzie w dłuższą trasę to tankujemy do pełna :)
Sprawę z wyświetlaczem mam załatwioną. Mój kolega może to zrobić w sposób bardziej profesjonalny niż ja za 60zł sztukę przy kupnie conajmniej 5 szt. (chodzi mi o sam element wskazyjący, wyświetlacz z elektroniką, która w zależności od tego na jakim pin-ie podajemy masę pokazuje cyfrę) wyświetlacz tak duży jak mój. Pozostaje kwestia tylko przymocowania go do motoru ja mam tak

http://picasaweb.google.p...00/ZdjCiaSUZUKI

Sam mechanizm zadający masę na pin-a (czujnik biegu w silniku) mogę zrobić za jakiś drobiazg, żeby nie było że za darmo :) także Magda prześlij mi czujnik a ja Ci to mogę zrobić :) jak Ci zda egzamin to prześlesz mi coś związanego z motorkiem :) jakiś drobiazg :)
Nie chciałbym brać pieniążków od forumowiczów za takie drobiazgi :)

jankees - Sob 29 Gru, 2007

Ja bym sie chetnie na ten wyswietlacz biegów pisał.
Magda - Sob 29 Gru, 2007

spoko. dzieki. a moze jeszcze umiesz podlaczyc alarm? bo mam w komplecie z motocyklem ale niestety oddzielnie ;-(
capri - Sob 29 Gru, 2007

Umiem, ale chyba prościej i taniej będzie w serwisie :) bo ja nic za podłączenie bym nie wziął, ale dzieli NAS ok. 300km :)
michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

to do mnie masz blisko :p a podłączyłbym spokojnie xD
Yarccom - Sob 29 Gru, 2007

to moze inaczej

ile za komplet sam wyświetlacz + czujniki tak od A do Z by tylko sie trudzić samym zamontowaniem ?

jakubgs - Sob 29 Gru, 2007

a gdzie jest ten czujnik w GS moze ktos mi oposac
capri - Sob 29 Gru, 2007

wyświetlacz z czujnikiem 60 zł plus musiałbyś przysłać mi jakiś drobiazg do moto jak Ci zrobie czujnik :)
michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

własnie, gdzie ten czujnik :P to sobie zrobię, tylko chyba bym zrobił na drabince diode, fajniejsze mogłoby być :D
capri - Sob 29 Gru, 2007

czujnik jest w pokrywie, gdzie zębatka przednia. Ściągnij pokrywę i nad zębatką jest przykręcony dwoma śróbami. Wychodzi z niego jeden przewód.
michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

znaczy w lewej pokrywie tak? a jak ją ściągnę, to nie wyleje się tam olej? :P nie wiem czy tam juz jest olej, czy jeszcze jest jakaś przegroda :P
capri - Sob 29 Gru, 2007

nie tam nie ma oleju. tam jest zębatka przednia
michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

ale mam całą lewą kapę silnika ściągnąć? =O byłem przekonany że tam jest olej xD
Breżniew - Sob 29 Gru, 2007

Nie cała ale tylną część. W przedniej jest alternator zalany olejem.
Po odkręceniu czujnika luzu wyjmij delikatnie sprężynkę i kołek stykowy z wałka. Nie zgub tego bo będzie potrzebny. Sam czujnik po wymyciu dajesz do przeróbki .

michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

wiem, wiem... sam przerobię... ale pytam się jak głupek bo jest jedno ale... u mnie to jest jedna całość xD jest tylko mały kawałem odkręcany i jest tam śrubka... regulacja sprzęgła zdaję się. ale tak to lewa część to jedna całość... prawa jest za to podzielona, znaczy jest jedna mała kapa (chyba prądnica jest pod nią) i cała reszta... ale to ma być lewa jak dobrze zrozumiałem, bo po lewej jest łańcuch :P
Sc0uT - Sob 29 Gru, 2007

czlowieku tam gdzie łanuch no ! ta mniejsza odkrecasz!
michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

ale ja mam właśnie jedną całą... na 100% sprawdzałem przed chwilą... cała kapa to jedna całość i tylko taki malutki do samej regulacji sprzęgła (około 10cm średnicy) :cry: :(
Breżniew - Sob 29 Gru, 2007

http://www.ronayers.com/f...120&parent=3070
Odkręcasz pokrywę oznaczona 19. Śruby 21 , 22 i 23. Prościej sie juz nie da wytłumaczyć.

michal_elwuo - Sob 29 Gru, 2007

wiem, rozumiem... od samego początku to rozumiem, tylko że u mnie te części 14 i 19 to jedna całość!!! nie wiem jakim cudem... może nieoryginalna kapa, bo moto miało prawdopodobnie ślizg na tę stronę... ale jak już wcześniej mówiłem... to jest jedna całość :/
Falco77 - Nie 30 Gru, 2007

trochę się pogubiłem...jak już mam czujnik to na czym polega przeróbka?
michal_elwuo - Nie 30 Gru, 2007

ale masz ten czujnik biegu jałowego przerobiony już? jak nie to musisz tam wkręcić śrubki, lub zamontować coś przeowdzącego prąd elektryczny... tak że każdy nowy el. odpowiada pozycji tamtego pinu przy poszczególnym biegu (wszystko opisane wyżej)a jak masz przerobiony już to musisz sobie doprowadzić te kabelki i zrobić wyświetlacz :P co do schematu wysterowania wyświetlacza, to jak sie nie mylę odpowiednie ustawienie diod półprzewodnikowych dawało radę, tylko że jakaś koszmarna ilość była potrzebna... jest układ scalony, nie pamiętam nazwy, który słuzy włąsnie do sterowania takim wyświetlaczem LED. Bardzo prosto się go podłącza, jeżeli masz wyprowadzone styki tak jak tutaj. Jak to zrobię to napiszę... w nowym roku się pewno za to wezmę :P
Falco77 - Nie 30 Gru, 2007

nie mam jeszcze wymontowanego ale to nie jest problem kwestia podłączenia. czyli ogólnie czujnik ma obracać się względem płytki z jednym stykiem który odpowiada za wyświetlenie odpowiedniego biegu?
Falco77 - Nie 30 Gru, 2007

okej wcześniej nie rzuciłem okiem na foty Capriego teraz wszystko stało się jasne :)
Falco77 - Nie 30 Gru, 2007

http://allegro.pl/item290...etlacz_led.html

ten wyświetlacz był by chyba idealny do tarczy obrotomierza

Breżniew - Nie 30 Gru, 2007

Falco77 napisał/a:
http://allegro.pl/item290127200_miniaturowy_czerwony_wyswietlacz_led.html

ten wyświetlacz był by chyba idealny do tarczy obrotomierza


Nie , bo musi byc ze wspolną anoda (+) .
Zobacz np. tu : http://www.cyfronika.com.pl/

W dziale optoelektronika , diody led i wyswietlacze. najtańsze juz po 2,60.
tam tez kupisz resztę części czyli diody prostownicze i rezystory.

Falco77 - Nie 30 Gru, 2007

w schemacie pisze "Można zastosować dowolny wyświetlacz LED ze WSPÓLNĄ KATODĄ" czyli ma być wspólna anoda czy katoda?
Breżniew - Nie 30 Gru, 2007

Falco77 napisał/a:
w schemacie pisze "Można zastosować dowolny wyświetlacz LED ze WSPÓLNĄ KATODĄ" czyli ma być wspólna anoda czy katoda?


Ale ten schemat nie odpowiada dokładnie wyswietlaczowi do gs-a. capri juz o tym pisał ,ze trzeba odwrocic biegunowosc diód prostowniczych w układzie i zastosowac wyswietlacz ze wspólna anodą.
Do anody podłaczasz zasilanie po przez rezystor 1Kom. Pozostałe wyjścia z kolei do matrycy diodowej i czujnika luzu. Prześledź schemat i zrozumiesz o co chodzi i jak go przerobić. poza tym trzeba dodac jeszcze jedną gałąź dla 6 biegu.

Falco77 - Nie 30 Gru, 2007

niby było napisane ale jakoś umknęło mi że to ma być anoda. przeanalizuje to jeszcze raz bo widzę umknęło mi wiele drobnostek :P
capri - Nie 30 Gru, 2007

z mojego skromnego doświadczenia wiem, iż lepiej jest użyć wyświetlacz z diodami SUPER JASNYMI bo w świetle dziennym zwykłego kiepsko widać
demondemidi - Pon 31 Gru, 2007

taka mala podpowiedz, nie stosujcie do ukladu tylko jednego R podlaczonego do anody, bo w takim wyswietlaczu pobor pradu jest zalezny od ilosci zalaczonych segmentow, gdy swieci sie 1 sa tylko 2 segmenty a przy 6 jest ich 6, czyli 3x taki pobor pradu, opor 1k jest wyliczony do jednego segmentu led, i jakby sie przyjzec, to przy zastosowaniu tylko jednego r, 1 bedzie sie swiecic mocniej niz 6, nie mowiac o tym ze wyswietlacz moze szybko sz... prad trafic ;) o wiele bezpieczniejsze dla calego ukadu jest zastosowanie r na kazdej katodzie :)

A tak przy okazji, czy ktos probowal juz zbudowac wyswietlacz wg tego schematu:

http://www.klub-wartburga...porady/biegilcd

bo mi sie w nim juz 2 razy UCY spalil, i nie moge znalezc przyczyny :/

capri - Pon 31 Gru, 2007

faktycznie lekko sie przyciemnia na 6 i 0, ale nieznacznie. 1kOHM jest bezpieczny i nie ma niebezpieczeństwa spalenia wyświetlacza, należy jednak pamiętać o mocy przy zastosowaniu jednego rezystora musi być ok. 2 W

demondemidi - a w jakich warunkach Ci się pali UCY? skąd bierzesz zasilanie? sprawdź czy jest stabilne. Sprawdź też jaki prąd płynie przez wyświetlacz(pojedynczy segment) jak się stosuje 700 OHM jak w schemacie, bo może jest za duży jak dla UCY na pojedyńczym pinie i musiłabyś zastosować tranzystorki :) biorąc pod uwagę zasilanie 12 V - spadek napięcia na segmencie 0.6V i powiedzmy, że w UCY tez bedzie chociaż jeden tranzystorek czyli -0.6V = 10.8V / przez 700 OHM to daje 0.015A na pina. ale jak się świeci 7 na raz to daje 1 A - może tego nie wytrzymuje

michal_elwuo - Pon 31 Gru, 2007

o ile schemat dobry :p nie mam nigdzie rozrysowanego tego UCY, ale z tego co wiem to jakiś stary układ i taki średnio dobry. Może na początku były wadliwe i dlatego nie działają? buble się bardzo często trafiają.. niestety... jeszcze zalezy gdzie sie kupuje w sumie. zaraz pójdę kombinować jak to zrobić, bo gdzieś miałem schamcik elegancki :)
pootietang - Czw 03 Sty, 2008

jak tak sobie patrzę jak to zrobiłeś Capri to zaczynam się przekonywać do wyświetlacza ale czy coś z tym zrobię to nie wiem bo straszny ze mnie leń:P najgorsze jest to że pod pokrywą przedniej zębatki zbiera sie straszny syf i mam wątpliwości jak długo te kontaktrony będą działać prawidłowo.
Swat - Pią 04 Sty, 2008

demondemidi - A jakie dałeś napięcie zasilania na UCY ? Mam nadzieje że nie napięcie akumulatora tak jak na schemacie :) Jeżeli tak to nie dziw się że ci sie pali. Układy serii TTL zasilane sa napięciem 5V.
Tu masz link do noty katalogowej tego scalaka: http://www.iele.polsl.pl/...4_uca64_r84.pdf Dokładnie na 5 stronie masz opisane zalecane i dopuszczalne parametry pracy wszystkich układów TTL.
Ja narazie przerobiłem sam czujnik luzu i teraz bede sie zabierał sam moduł wyswietlacza. Zasilanie całego układu jak zawsze zrobie w oparciu o popularne stabilizatory serii 78xx w tym przypadku 7805. Sa to dobre i tanie stabilizatory (ok 2-3zł szt), tu jest nota katalogowa dla zainteresowanych: http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/2143.pdf Zastosowanie stabilizatora umożliwi bezpośrednie zasilenie układów TLL i pozwoli zastosować rezystory katodowe wyświetlacza LED o mniejszym oporze.

Oto link dla osób nieobeznanych w temacie, ze wzorem do obliczania wartości rezystora ograniczającego prąd :
http://www.seg.one.pl/fra...eg/led_7seg.htm

Warunki pracy pojedyńczych segmentów wyświetlaczy LED (14mm) to napięcie ok 2V i natężenie 10-20mA (w zależności od typu, koloru i materiałów z jakich jest wykonany).
Przypuśćmy że nasz układ miałby pracować przy napięciu 12V. Zgodnie ze wzorem z powyższego linku, aby zapewnić jednemu segmentowi wyświetlacza jego normalne warunki pracy np. 2V i 15mA wartość rezystora ograniczającego musiała by mieć wartość: R=(Uz-Uled)/Iled R=(12-2)/0,015 R=666ohm.
Inaczej sprawa wygląda dla takich samych warunków pracy jednego segmentu (2V i 15mA) przy napięciu zasilania równemu 5V, wtedy R=(5-2)/0.015 R=200ohm.
Mam nadzieje że troszke rozjaśni wam to sprawe z tymi rezystorami :)


michal_elwuo - Uklady serii UCY są żeczywiście troche wiekowe, ale wiele firm produkuje je nadal w niezmienionej formie tylko pod inną nazwą.
Np. firma Texas Instruments posiada je w swojej ofercie jeko SN54LS47A.
Nota: http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn5447a.pdf
Firma Fairchild Semiconductor jako DM74LS47
Nota: http://web.mit.edu/6.s28/...ts/DM74LS47.pdf

Jeżeli nie chcesz stosować TTL'ów możesz wykorzystać coś z CMOS'ów np. popularny CD4543B, zasada dzaiałnia taka sama jak 7447.
Tu masz note: http://pdf1.alldatasheet..../TI/CD4543.html

pootietang - nie potrzebujesz kontaktronów, nawet nie ma możliwości ich zastosowania a GS'ce. Sygnał infornujący o aktualnym biegu bierzesz z przerobionego czujnika luzu, który opisany był we wcześniejszych postach :)

Ja planuje wykorzystać dwukolorowy wyświetlacz LED czerwono - zielony.
Jeżeli motocykl będzie na "luzie" to na wyświetlaczu wyświetli się czerwone "0" , z kolei każdy bieg będzie wyświetlany jako 1, 2, 3.... na zielono :)

pootietang - Pią 04 Sty, 2008

powoli robi się tu kącik elektronika :D :D:D

niestety ja nie mam pojęcia o tej dziedzinie :( ale lutownicę w domu mam więc to już coś :D :D:D

mniej więcej wszystko rozumiem ze schematu który podałeś Capri ale mam pytanieskąd wytrzasnąłeś magnes toroidalny pasujący na wałek i zarazem na tyle cienki że się mieści pod pokrywą. napisz gdzie takie znaleźć i jak możesz zrób zdjęcie jak to wygląda u ciebie pod tą pokrywą. please!!!

pootietang - Pią 04 Sty, 2008

powoli robi się tu kącik elektronika :D :D:D

niestety ja nie mam pojęcia o tej dziedzinie :( ale lutownicę w domu mam więc to już coś :D :D:D

[b]mniej więcej wszystko rozumiem ze schematu który podałeś Capri ale mam pytanieskąd wytrzasnąłeś magnes toroidalny pasujący na wałek i zarazem na tyle cienki że się mieści pod pokrywą. napisz gdzie takie znaleźć i jak możesz zrób zdjęcie jak to wygląda u ciebie pod tą pokrywą. please!!!

capri - Pią 04 Sty, 2008

pootietang - tam nie ma kontaktronów, robisz coś takiego jak na zdjęciu

http://picasaweb.google.pl/slizgigs500/Wyswietlacz

podaje masę na każdym biegu w inny przewód, które podłączasz w odpowiednie miejsce w wyświetlaczu

pootietang - Pią 04 Sty, 2008

to nawet dobrze bo z kontaktronami to za bardzo skomplikowane by było i pewnie a długo by nie działało pod pokrywa ze względu na panujące tam warunki. czy jak wykręci się czujnik to olej poleci czy lepiej od razu spuścić.
demondemidi - Pią 04 Sty, 2008

Swat to moze bylbys na tyle mily aby przerysowac podany przezemnie schemat do poprawnej formy?? :)

http://www.klub-wartburga...porady/biegilcd

ja nie patrzalem na dane katalogowe, oparlem sie na schemacie a pierwszego spalonego ucy potraktowalem jako wadliwego, dopiero przy drogim stwierdzilem ze cos jest nie tak :) jakbys mogl przerysowac caly schemat pod zastosowanie w instalacji 12v (do 14,4 :) ) to bylbym wdzieczny :) oczywiscie wyprowadzenia dla biegu 5 i 6 mozesz pominac :)

capri - Pią 04 Sty, 2008

olej jest nisko, nie sięga tego poziomu, śmiało możesz odkręcić czujnik i przerobić.
pootietang - Nie 06 Sty, 2008

bardzo mi się podoba jak umiejscowiłeś wyświetlacz Capri tylko nie wiem czy u mnie się tak zmieści jak mam szybkę:/

zna sie ktoś na cynowaniu bo podczas wypadku trochę mi się oprawa zegarów pogięła i będę ją musiał prostować dojdzie do tego przeróbka dla wyświetlacza a chciałbym żeby wszystko było idealnie gładkie. szpachlować nie chcę bo będzie pękać pewnie przez drgania więc chciałbym cynować. jaki musi być stosunek cyny do ołowiu??

Swat - Pon 07 Sty, 2008

demondemidi - jak chcesz to przerysuje i wrzuce tu mój schemacik w najbliższym czasie, tylko najpierw chciałbym zmontować cały układ do kupy i zobaczyć jak działa (myśle że w tym tygodniu skończe).
pootietang - Wto 08 Sty, 2008

byłem dzisiaj w elektronicznym bo jakbym nie kupił części to pewnie się bym za ten wyświetlacz nie zabrał tak sie ostatnio rozleniwiłem:) palce mnie bolą od zginania tych drucików ale coś tam udało mi się zrobić. jeszcze tylko muszę polutować to wszystko żeby się kupy trzymało i sterowanie będzie gotowe:)
capri - Wto 08 Sty, 2008

jak patrzę na te diody to mi się przypomina jak ja się męczyłem :) Powodzenia :)
demondemidi - Wto 08 Sty, 2008

Swat bylbym wdzieczny, zreszta pewnie nie tylko ja :) przezara mnie mysl o plytce wypchanej 28 diodami, wole 19 i ukladzik :) a jak rozrysujesz cos jeszcze ciekawszego to bede w nibie :D :D
Swat - Wto 08 Sty, 2008

ok jak skończe od razu wrzucam schemat i fotki :)
pootietang - Sro 09 Sty, 2008

jak dzisiaj lutowałem to zauważyłem że trochę za bardzo się rozpędziłem bo zrobiłem sterowanie dla luzu i 7 biegów :D :D :D bałem się lutowania żeby nie przegrzać niczego ale sprawdziłem miernikiem i poza dwoma zimnymi lutami wszystko było si.
michal_elwuo - Sro 09 Sty, 2008

akurat takie diosy przegrzać to trzeby by długo trzymać :) 8)
Swat - Sro 09 Sty, 2008

Już uruchomiłem mój wynalazek, wszystko działa :D
Poniżej macie schemat i zdjęcie gotowego układ, jak cos jest niejasne to pytajcie :)




jankees - Czw 10 Sty, 2008

Swat teraz mi wytłumacz dokładnie co mam kupic po kolei do tego wynalazku,wypisz wszystko potrzebne bo z racji tego że ja z elektroniki nic nie kumam ,wiedz wszystko kupie i oddam braciakowi bo on jest w tych sprawach duzo bystrzejszy niż ja.(a tak nawiasem mowiąc mam 2 klasy elektro-mechanika hehe ale wiecej mnie nie było wtedy w szkole niż byłem i tak wyszło).
capri - Czw 10 Sty, 2008

Wygląda ładnie :) dobra robota Swat
Swat - Czw 10 Sty, 2008

jankees - napisz mi najpierw czy chcesz zrobić ten wyświetlacz biegów na wyświetlaczu dwu czy jedno kolorowym.
Mój schemat jest dla wyświetlacza dwukolorowego który posiada dwie anody z których każda odpowiada za inny kolor (u mnie czerwony i zielony). Jeżeli motor jest na luzie to zaświeca się czerwone "0", zaś biegi "1-6" wyświetnane są na zielono. Jak ktos by chciał żeby biegi wyświetlane były na czerwono a luz na zielono to wystarczy odwrotnie podłączyć anody wyświetlacza do tranzystorów.

Jeżeli chcesz użyć wyświetlacza jednokolorowego (np. tylko zielone cyferki) to kilka elememntó ze schematu będzie można pominąć.

Więć tak:
Dla wyświetlacza dwukolorowego montujemy wszystkie elementy co na schemacie czyli:
- 9 diod 1N4148
- 3 rezystory 4,7k ohm
- 1 rezystor 5,1 k ohm
- 1 rezystor 2,2k ohm
- 1 rezystor 1k ohm
- 7 rezystorów 220 ohm (lub dobrać dla pożądanego ograniczenia prądu jednego segmentu wyświetlacza)
- 2 tranzystory BC557
- 1 układ 7447 (dekoder BCD na 7-segmentów)
- 1 układ 7404 (inwertery)
- 1 układ 7427 (trójwejściowa bramka NOR)
- 1 wyświetlacz dwukolorowy (wspólna anoda)

Dla wyświetlacza jednokolorowego anode wyświetlacza podłączamy na stałe do +5V i nie montujemy elementów:
- rezystorów: 1k 5,1k 2,2k
- tranzystorów BC557
- układu 7427
Nie musimy także podłączać nigdzie sygnału "luzu" z czujnika. Jeżeli żadne z wejść 1-6 nie będzie zwarte do masy to układ 7447 sam poda sygnał na wyświetlacz odpowiedzialny za wyświetlenie liczby "0"

Cały koszt tego wynalazku wyniósł mniej niz 10 zeta

Nie bede sie tu rozpisywał do czego służą te wszystkie elementy na schemacie, chyba że bardzo chcecie :) Choć pewnie pomyślicie że nieważne "jak" to działa, tylko ważene że działa hehe :)

Jak coś to pytajcie

cygan - Czw 10 Sty, 2008

Fajny opisik . Ja również z niego skorzystam.
Wielkie dzięki.

Falco77 - Czw 10 Sty, 2008

płytkę drukowaną robiłeś sam? czy oddałeś do zrobienia? jak możesz to prosił bym o skan czy projekt płytki :)
demondemidi - Czw 10 Sty, 2008

Swat to moze latwiej bedzie jak poprostu zlece ci wykonanie ukladu?? :) powiedz ile bys za to chcial ?? :D
Swat - Czw 10 Sty, 2008

Płytki robie sam, poniżej jest układ żcieżek i rozmieszczenie elementów:





Jeżeli chodzi o zrobienie gotowego układu to przyznam sie szczerze że nie znosze robić płytek :)
Po drugie ja robie płytki metodą pozytywową z wykorzystaniem emulsji światłoczułej Positiv20. Sama emulsja kosztuje ok 35zeta za 100ml, ale sama metoda wykonania ładnej płytki jest żmudna.
Trzeba wydrukować mozaike ścieżek na folii, odtłuścić laminat, nanieść lakier światłoczuły, wysuszyć w piecu, naświetlić płytke z folią, wywołać (tak jak zdjęcie), wytrawić płytke i powiercić otwory. Sam montarz elementów trwa kilka minut, ale robienie płytki pare godzin.
Demondemidi jak sam widzisz ten cały proces jest długi i po tym co napisałem ile według ciebie warta jest ta robota? :)

michal_elwuo - Czw 10 Sty, 2008

ja zrobiłem przed chwilą na płytce uniwersalnej. Wszystko jest dość małe, połączenia pewne, bez żadnej lipy. włoże w plastikowe pudełeczko i zaleję żywicą :D wtedy żaden kabelek, dioda, czy rezystor nie ma prawa sie urwać... tak wiem, rezystory moga się grzać, ale prąd jaki tutaj płynie jest malutki, a moce rezystorów dość duże ;) zawsze tak robię i się nie psuje :D jeszcze tylko umiejscowienie wyświetlacza. :/

Capri to ładnie zrobił, ale nie chce mi się przerabiać tej półki :/ ma ktoś jakiś pomysł? :D

Falco77 - Czw 10 Sty, 2008

wielkie dzięki Swat :D
pootietang - Czw 10 Sty, 2008

no panowie elektronicy a co powiecie o tym http://pl.youtube.com/wat...feature=related :D
michal_elwuo - Czw 10 Sty, 2008

potencjalnie da się zrobić... troszkę zabawy, nawet sporo, ale dałoby radę... pytanie czy jest sens? ze stopem to chyba średni pomysł ale te strzałeczki przy kierunkach wypas :D
cygan - Czw 10 Sty, 2008

Robi wrażenie .Znowu te diody..............:)
michal_elwuo - Czw 10 Sty, 2008

co do diód to są takie fajne matryce led... widziałem nawet 50x50 a na zamówienie większe... i to jeszcze wersje dwukolorowe (znaczy trzy: zielony, żółty, zielony+żółty=czerwony). Do tego sterownik na procesorze... ale lutowanie, programowanie... tyle zachodu że pytanie czy to jest sens :P

w smie ten sterownik by wszystko obsługiwać mógł: czujniki, biegi, wyświetlacze jakieś itd... ale programowanie to jakiś porblem ^^

capri - Pią 11 Sty, 2008

wygląda fajnie. kierunki fajnie a stop powinien być bardziej widoczny
TUCIO - Pią 11 Sty, 2008
Temat postu: dżołk :]
szkoda że tyłem siedzi na tym motorku :cry: ale tez niżle się prezentuje :twisted:
jankees - Pią 11 Sty, 2008
Temat postu: Re: dżołk :]
TUCIO napisał/a:
szkoda że tyłem siedzi na tym motorku :cry: ale tez niżle się prezentuje :twisted:

Dobre,dobre :wink:

Swat - Pią 11 Sty, 2008

Takie coś da sie oczywiście zrobić :) tylko pytanie PO CO? Chyba tylko jako fajby bajer, bo praktyczne to nie jest. Choć jak ktos chce zrobić sobie cos takiego to moge mu polecić układ MAX6953, jest to sterownik czterech matryc LED 5x7, oczywiście potrzebny bedzie do tego procesor. Kiedyś wykorzystałem tego MAX'a do pracy dyplomowej w technikum, na 4 matrycach wyświetlało sie kto i kiedy wykonał prace :) Taki "bajer" po prostu hehe...
Teraz dłubie w domu kolejne wynalazki do GS'ki, konkretnie miernik ładowania i cyfrowy termometr( temp. silnika) :D

pootietang - Wto 15 Sty, 2008

no to wyswietlacz zrobiony. niestety malowanie przebiegło w prymitywnych warunkach i przy wciskaniu szybki lakier odprysł ale dam do malowania lakiernikowi i będzie si:)
http://img98.imageshack.u...ssa42527ev8.jpg
http://img87.imageshack.u...ssa42539at9.jpg
http://www.sendspace.com/file/uffaz9

capri - Wto 15 Sty, 2008

pootietang bajer :)
pootietang - Wto 15 Sty, 2008

no właśnie wróciłem z garażu i jestem załamany. wyjechałem kawałek przed garaż i nic nie widać na tym wyświetlaczu:( w garażu igła ale w świetle dziennym porażka. w sumie i tak muszę oprawę zegarów zdjąć do malowania bo lakier odprysł ale juz się cieszyłem że wszystko si a tu zonk.
capri ten wyświetlacz z diodami super jasnymi jakoś się nazywa fachowo czy to jest fachowa nazwa?? przy okazji jaki kolor jest najbardziej widoczny w dzień??

michal_elwuo - Wto 15 Sty, 2008

ja włożyłem troszkę mniejsze rezystory, to troszkę jaśniej świeci... za przyciemnioną szybką z plexi ukryję to powinno być dobrze ;)
pootietang - Wto 15 Sty, 2008

http://www.cyfronika.com.pl/VIIIark5p4.htm tu coś znalazłem i zamontuję super-red albo hyper-red zobaczę co mi doradzi kolo w sklepie, szybkę tez chcę ciemną, pomarańczowa jest rozwiązaniem tymczasowym chociaż szkoda mi jej będzie bo dwie godziny się męczyłem zeby idealnie pasowała bez najmniejszej nawet szparki.

capri - Wto 15 Sty, 2008

właśnie super-red :) mój też kiepsko widać :( ale za przyciemnioną szybko coś tam widać
groszek - Wto 15 Sty, 2008

pootietang napisał/a:
no to wyswietlacz zrobiony. niestety malowanie przebiegło w prymitywnych warunkach i przy wciskaniu szybki lakier odprysł ale dam do malowania lakiernikowi i będzie si:)


A słuchaj te czpienie na czujniku luzu są wkręcane czy poprostu dobrze spasowane i jak to wygląda z drugiej strony (chodzi mi o połączenie z przewodami)

capri - Wto 15 Sty, 2008

wkręcone na klej olejoodporny
michal_elwuo - Wto 15 Sty, 2008

a ja zrobiłem myśląc o wytrzymałości i o wodoodporności no i o ewmentualnej rozbiórce... sterownika cały zalany klejem epoksydowym, a wszystko na złączkach canon 9pin... szczelnie zalanych klejem po zlutowaniu, więc jak sprzawdzałem to pod wodą działa xD
pootietang - Wto 15 Sty, 2008

zrobiłem otwory wiertłem dwójką i przegwintowałem trójką potem wkręciłem śrubki z mosiądzu od strony przewodów a z tej widocznej na zdjęciu obciąłem co wystawało i delikatnie zeszlifowałem. nie mam zdjęcia jak to wyglądało ze strony przewodów ale po prostu przylutowałem przewody do łebków śrub i zalałem czymś w rodzaju silikonu(pasta do silników) na gwinty śrubek też troszkę dałem. od strony przewodów są zaznaczone miejsca, podejrzewałem że to miejsca w którym wypadają biegi, wolałem zaznaczyć po swojemu co gdzie wypada ale i tak sie pokryły więc nie trzeba się męczyć.
groszek - Wto 15 Sty, 2008

Dzięki bardzo za wyjaśnienie :D :D :D
Też niedługo będę majstrował cuś :twisted:

pootietang - Sro 16 Sty, 2008

ciężko z tymi super jasnymi, byłem w kilku elektronicznych i nic. zamówiłem w jednym ale dopiero za dwa tyg będą :( na razie dam czerwony i czerwoną szybką ponoć musi być szybka w takim samym kolorze co wyświetlacz to będzie lepiej widoczny w dzień.
michal_elwuo - Sro 16 Sty, 2008

ewentualnie może być szybka z przeźroczystego pleksi, ale dymionego. Ja mam zielony wyświetlacz, więc czerwonej nie mogę dać :P a najlepiej widoczny byłby niebieski. Znalazłem niebieski wyświetlacz w katalogu TME, ale tam taki jak mój zielony (42mm) kosztuje 5zł, a niebieski 49zł =O no i jeszcze 15zł przesyłka... zwątpiłem
Breżniew - Pią 15 Lut, 2008

xyz
michal_elwuo - Nie 17 Lut, 2008

trzeba by sprawdzić jakie elementy na wejściu tego drugiego układu są. a jak nie to żeby nie kolidowało ze sobą można wrzucić wtórnik emiterowy.

Ja miałem w audio tak że potencjometr i kondensator na wejściu filtra aktywnego od tonów wysokich tworzyły ze sobą filtr... jak pomiędzy wrzuciłem ten wtórnik to jest już dobrze :)

Swat - Pon 25 Lut, 2008

Właśnie skończyłem robic swoje zegary, pozostaje tylko wmontowac je do GS'ki :)
Z lewej strony na czerwonych wyświetlaczach jest miernik ładowania, na śrokdu niebieski wyświetlacz biegów, po prawej termperatura silnika.
Kontrolki na przeźroczystych diodach LED 3mm wbudowałem w trarcze zegarów (widać na dole tarczy niebieskie punkty). Ogólnie jest tam 5 kontrolek, oleju (czerwona), luzu (zielona), świateł długich (niebieska), kierunkowskazy lewy-prawy (zielone). Na zdjęciach kontrolki nie świecą

Powiedzcie szczerze jak to wygląda ?





A jak tam wasze wyświetlacze biegów? Działają juz :D

Robcio - Pon 25 Lut, 2008

Super! :lol:
Breżniew - Pon 25 Lut, 2008

Dla mnie bardzo sie podoba. Dobra robota!
jankees - Pon 25 Lut, 2008

Nie no jestem pod wrazeniem,SUPER też chcem takie cudo,zżera mnie zazdrosc.Poprostu rewelacja.
pootietang - Pon 25 Lut, 2008

yyyyyy... odebrało mi mowę :) musiałeś robić taki bajer?? teraz połowa forumowiczów wpadnie w kompleksy!! ładnie, ładnie :)
Swat - Pon 25 Lut, 2008

pootietang napisał/a:
yyyyyy... odebrało mi mowę :) musiałeś robić taki bajer?? teraz połowa forumowiczów wpadnie w kompleksy!! ładnie, ładnie :)


Nie no czemu odrazu mieliby wpaść w kompleksy, inni pewnie mają w swoich GS'ach coś czego ja nie mam i tez by mnie zazdrość zżerała :wink:

Plaster - Pon 25 Lut, 2008

cudenko!! wyglada super! masz umiejetnosci gosciu.
pootietang - Pon 25 Lut, 2008

może ktoś coś takiego zbuduje :) to już trzeba być maniakiem elektroniki chyba :) :) :)
http://www.neo.mystik.alfatel.pl/laptimer2.htm

Rieger - Pon 25 Lut, 2008

nie no swat jestem pod wrażeniem! CUDO... i jeszcze wszystko wkomponowane w elementy które są na wyposażeniu motorku-nic nie dokładane. Na prawde gratulacje za pomysł i wykonanie.
Cezarek - Pon 25 Lut, 2008

Jak dla mnie tez bomba;]
napisz pozniej jak to sie sprawuje;]
moze chcesz sobie dorobic :wink:

capri - Pon 25 Lut, 2008

zajebiście... a jak wyświetlacz niegów w dzień. widać coś na nim? dobra robota... dużo pracy, ale efekt rewelacja
pootietang - Pon 25 Lut, 2008

no właśnie jak z widocznością w dzień?? mój jest w miarę mimo że nie mam superjasnego wyświetlacza bo w poznanniu nie można dostać :/
michal_elwuo - Pon 25 Lut, 2008

super sprawa :) w sumie nie pomyślałem, żeby zastąpić te kontrolki wyświetlaczami :D ale mam inny pomysł o ile kasa będzie to coś się zrobi ;)

Gratuluję :)

Grzechu16 - Pon 25 Lut, 2008

jaaa Cię gwiżdże szczęka mi opadla... :) rewelacja naprawde super wyglada :) ^^
leon - Pon 25 Lut, 2008

W ciemności to jak dla mnie bomba. Zapodaj jeszcze fotkę całości przy normalnym świetle. Tak w ogóle, to wygląd to jedno ale najbardziej zazdroszczę ci wyświetlacza biegów - non stop próbuję siódemkę uruchomić :?
Grzechu16 - Pon 25 Lut, 2008

panowie bo ja (tzn mój tata bo to elektryk) chcialby cos z tym wyswietlaczem biegów pokombinowac... mogl bym sie dowiedziec ktory schemat w tym temacie jest dobry i wedlug ktorego trzeba ta plytke zrobic? iii potem wyswietlacz?
michal_elwuo - Pon 25 Lut, 2008

w sumie lipa z gwaracją... bo chyba coś bymogli się przyczepić. Ale jakbyś skminił sam czujnik luzu z allegro (widziałem po 40zł z gsów na części0 to możesz zrobić bez przypału :)
michal_elwuo - Pon 25 Lut, 2008

ja zrobiłem na zwykłych diodach. Nieskomplikowane, mżna śmiało zalać klejem, żeby się nie rozwaliło, bo zaglądać na 100% do tego się już nie będzie. Dzięki temu mam idealnie szczelne :)
leon - Pon 25 Lut, 2008

michal_elwuo napisał/a:
w sumie lipa z gwaracją... bo chyba coś by mogli się przyczepić...


Z gwarancją to pewnie tak jak i gdzie indziej poza motocyklami - tylko kombinują dlaczego by tu nie uznać. Ale na razie nie chcę nic grzebać - mam inne wydatki. Trochę odbiegamy od tematu, ale ciekawy jestem co powiedzą jak zgłoszę przy pierwszym przeglądzie, że wydmuchało mi zaślepki z tych śrub imbusowych trzymających obejmy kierownicy i że gdzieś odleciała jedna śrubka z gumową podkładką trzymająca przednią szybkę :D Nie ma to jak japońska technologia produkowana w Hiszpanii. Jak będzie pogoda, to jutro lecę do Nowego Sącza - ciekawe co znowu zgubię :?

michal_elwuo - Pon 25 Lut, 2008

heheheh... dobrze że ja mam jeszcze japońskiej produkcji (o ile się nie mylę) xD

co do wydatków to w sumie zerowe :P mnie kosztowało 5zł (diody+wyświetlacz)

Swat - Pon 25 Lut, 2008

capri napisał/a:
zajebiście... a jak wyświetlacz niegów w dzień. widać coś na nim? dobra robota... dużo pracy, ale efekt rewelacja


Zrobienie tych zegarów zajeło mi 2 miesiące heh, ale co tam myśle ze warto było... :wink:

W dzień widać wystrarczająco dobrze, nawet sam sie zdziwiłem ze te niebieskie wyświetlacze tak mocno świecą. Na początku wszystkie wyświetlacze były przysłonięte jedna warstwą folii do przyciemniania szyb, ale niestety gdy troszke sie ściemniło na dworze to wyświetlacze potrafiły oślepić, i musiałem przysłonić je jeszcze jedną warstwą foli i teraz jest dobrze. Niestety narazie nie pokaże wam jak to wygląda przy motorze bo jestem w trakcie rozbierania go na części do malowania.

Szczerze mówiąc to wszystko chciałem zrobić na wyświetlaczu LCD ale niestety mają zbyt dużą płytke ze sterownikiem i nie miałem gdzie tego upchnąć :/ Więc wybór padł na LED'y

Jak chcecie takie niebieskie mocne wyświetlacze to gość na allegro sprzedaje, firma ARTRONIC.

michal_elwuo - Wto 26 Lut, 2008

Swat: jeszcze takie pytanko: jeżeli temperatura przekroczy 99*C, to zmienia Ci się na wyświetlaczu coś (zamiast stopni nast cyfry?), czy pokazuje 99? bo myślałem jak zrobić żeby się zmieniało i za cholerę nie mogę wymyśleć.
Swat - Sro 27 Lut, 2008

michal_elwuo napisał/a:
Swat: jeszcze takie pytanko: jeżeli temperatura przekroczy 99*C, to zmienia Ci się na wyświetlaczu coś (zamiast stopni nast cyfry?), czy pokazuje 99? bo myślałem jak zrobić żeby się zmieniało i za cholerę nie mogę wymyśleć.


A jaki termometr robisz ? Ja swój zrobiłem na procesorze AT90S2313, a jako czujnik mam cyfrowy termometr TMP175, wystarczy polutować napisać odpowiedni program do procesora i chodzi :wink:

Czujnik TMP175 ma rodzielczość do 12bitów i maksymalne wskazanie 126*C Ja mam go zaprogramowany na 9bitów bo nie ma sensu robic termoretru na silnik który pokazywałby dziesiąte części temp. np 65.2*C wystarczy 65*C. Tak samo podarowałem sobie wskazanie temp. poniżej zera, z wiadomych powodów... więc zakres temp. jest od 0 do 126*C

Co do twojego pytania..... jeżeli temp przekroczy 99*C to znika znak "C" i wyświetla np. 112* ale max. do 126*

michal_elwuo - Sro 27 Lut, 2008

aha :) więc elgancko :D

ja się biorę i kupuję wyświetlacz :
-graficzny (128x128) wady: zabawa w programowanie i drogo
-znakowy (4x20) niebieski, białe litery, ponadtomogę deklarować własne znaki, więc i ramkę da się zrobić ;)

i tutaj moje pytanie:
mam zamiar wrzucić na wyświetlacz (będzie spory):
-godzinę
-temp oleju
-ostrzeżenie przy prekroczeniu jakiejś temp oleju
-co jeszcze mogę dodać? ciśnienie smarowania byłoby fajne, ale z tym jest problm (czujnik) :/

a od czego dokładnie jest ta kontrolka czerwona?

Bartek_nt - Czw 28 Lut, 2008

Mmm graficzny wcale nie musi być drogi! można zastosować wyświetlacz od nokii 3510i koszt około 10zł masz bodajże 96x65 i 4096 kolorów... jeżeli idzie o programowanie to dla chcącego nic trudnego ;)
Swat - Czw 28 Lut, 2008

Możesz wrzucić jeszcze obrotomierz, czas jazdy, temp. powietrza, ładowanie aku, wskaźnik biegów i ogólnie wszystkie kontrolki z motoru możesz przerzucić na LCD'ka
Tylko gdzie ty chcesz upchnąć takie wyświetlacze? Ja kupiłem 2x16 i nie wyczarowałem miejsca na niego ;) wiec zostałem przy LED'ach.

Z tego co wiem to są do kupienia czujniki ciśnienia ale ceny straszne... ponad 100zeta za sztuke :/ Kontrolka oleju w GS'ce informuje jedynie o zbyt niskim ciśnieniu.

michal_elwuo - Pią 29 Lut, 2008

ja chcę zrobić to tak, że przed stacyjką na półce walnę tego lcd. Co do tego od nokii to nie bardzo, bo mam procesor który obsługuje jakiś tam kod (juz nie pamiętam nazwy) i takiego wyświetlacza nie obsłuży :)

dzięki za te pomysły :) zaraz zamówię jakiś czujnik temp. Z czasami nie bedzie problemu, bo jest zegar kwarcowy wbudowany, ładowanie da sie zrobić, wskaźnik już mam, obrotów nie chcę,a kontrolki chcę zostawić tak jak są :D

tylko tak myślę czy nie zrobić tak, że jak będę włączał kierunek, to z kontrolką będzie migało podświetlanie wyświetlacza... bo denerwuje mnie i w słoneczne dni nie widzę tej kontrolki :/

dawidos - Sro 09 Kwi, 2008

Płytkę już zrobiłem brakuje mi tylko czujnika. Nie chcę przerabiać swojego w razie uszkodzenia, więc szukam takiego czujnika.
Czy ten czujnik będzie dobry do przeróbki?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=343704012
Nie widzę w nim tych siedmiu bolcy od tyłu do nawiercenia.

pootietang - Sro 09 Kwi, 2008

przeróbka jest banalna więc nie lotej tylko działaj :) szkoda kasy na drugi.
michal_elwuo - Sro 09 Kwi, 2008

lepiej przerób swój :) itak pewno uszczelnisz (distal), więc raczej nic tam nie zepsujesz ;) a ten by był dobry(o ile pasuje do gs-a) nawet lepszy, bo nie masz wycinania bolcy, tylko tak przewiercasz :)
Sc0uT - Sro 09 Kwi, 2008

Jak chcesz, to ja mam czujnik do opylenia ;)
Lemon - Czw 10 Kwi, 2008

nie wiem czy było- jeśli było przepraszam :)

http://www.dynotech.pl/acumen.htm

cana może trochę odstraszyć, ale jeśłi ktoś ma a nie chce dłubać to znakomite myślę rozwiazanie :)

GSadmirer - Czw 10 Kwi, 2008

Lemon napisał/a:
nie wiem czy było- jeśli było przepraszam :)

http://www.dynotech.pl/acumen.htm

cana może trochę odstraszyć, ale jeśłi ktoś ma a nie chce dłubać to znakomite myślę rozwiazanie :)

"Najnowocześniejszy, programowalny wyświetlacz biegów.
Dla pojazdów wyposażonych w elektroniczny prędkościomierz i obrotomierz" :P

leon - Czw 10 Kwi, 2008

He, he! Lemon z dłubaniem rzeczywiście będzie mało roboty! Przerobisz sobie tylko prędkościomierz i obrotomierz na elektroniczne i wyświetlacz biegów będzie jak znalazł! :-) :-) :-)
michal_elwuo - Czw 10 Kwi, 2008

W razie czego jak u kogoś problem z dłubaniem to niech podeśle to zrobię :) wkońcu mam trochę wolnego :D
Majic - Czw 10 Kwi, 2008

Michał, uważaj, bo się skuszę :D
Lemon - Sob 12 Kwi, 2008

hehe, no widać chłopaki że niezłe lenie jesteście ..
zjechać pół strony w dół się wam nie chce



ja miałem na mysli ten tekst

Cytat:
Dostępny zestaw montażowy dla motocykli nie wyposażonych w elektroniczny prędkościomierz
Cena zestawu montażowego: 250 zł. Nowa cena 230 zł

pootietang - Sob 12 Kwi, 2008

no lemon, kto tu jest leniwy? poczytaj cały wątek to zobaczysz że zrobienie wyświetlacza we własnym zakresie to koszt kilku zł a ty kilkuset proponujesz nam biednym :)
boberos - Pon 14 Kwi, 2008

A ja pomyślałem tak... dwa wyłączniki krańcowe-jeden z gory drugi z dołu dźwigni...licznik i kilka linijek kodu programu i jest wyswietlacz biegu...tak po krotce...jako licznik mozna zastosowac procesor...krancowki znalezc male jakies...kilka linijek kodu np w C++, w ktorych bedzie algorytm zliczania ile razy ktora krancowka byla "caciskana" i juz...narazie mam na głowie obrone dyplomu,ale chcialbym sie tym zajac w wolnej chwili...co myslicie o tym ?
Breżniew - Pon 14 Kwi, 2008

Ale po co kombinować jak koń pod górę jak wszystko zostało opracowane , przetestowane na prototypach i wykonane przez kilku userow za mniej niz 20pln.
Wystarczy sama matryca diodowa , przerobiony czujnik luzu i wyświetlacz LED.
Procesor? - przerost formy nad treścią.

pootietang - Pon 14 Kwi, 2008

zazwyczaj im coś jest mniej skomplikowane tym mniej awaryjne więc popieram breżniewa, przeróbka czujnika, prosty układ, wyświetlacz diodowy i gotowe :)
CZOKO - Pon 14 Lip, 2008

boberos napisał/a:
A ja pomyślałem tak... dwa wyłączniki krańcowe-jeden z gory drugi z dołu dźwigni...licznik i kilka linijek kodu programu i jest wyswietlacz biegu...tak po krotce...jako licznik mozna zastosowac procesor...krancowki znalezc male jakies...kilka linijek kodu np w C++, w ktorych bedzie algorytm zliczania ile razy ktora krancowka byla "caciskana" i juz...narazie mam na głowie obrone dyplomu,ale chcialbym sie tym zajac w wolnej chwili...co myslicie o tym ?


Inwencja twórcza spoko ale popieram breżniewa. Tylko przeróbka czujnika luzu zda egzamin. Krańcówki i zapisany na procesorze program nie będą rozróżniać prawidłowo luzu i od razu b lipa z liczeniem. żeby twój syst działał nie mógłbyś wcale na luz wrzucać.

PZDR

PS zegary wykonane przez SWAT-a są miodne po prostu bajka wielki RESPECT za nie.

sebastiantoja - Sro 16 Lip, 2008

pootietang napisał/a:
zazwyczaj im coś jest mniej skomplikowane tym mniej awaryjne


Czyli wracamy do punktu wyjścia- najlepiej liczyć w głowie (byle nie na palcach) ;) Do czasu kiedy dorobimy się licznika biegów wszyscy już będą na tym punkcie tak przeczuleni, że nie będzie on w ogóle potrzebny. No chyba, że dla bajeru^^ Wtedy to nawet można pomyśleć o elektronicznym prędkościomierzu:)

raszek - Pon 21 Lip, 2008

Siemka przerobiłem czujnik tak jak jest pisane i mam problem miedzy 1 a luzem(na luzie pali sie 1) i miedzy 4 a 5(na 4 i 5 pala sie naraz 2 zarówki) użyłem 6 żarówek do sprawdzenia czujnika
pootietang - Pon 21 Lip, 2008

no to chyba mało precyzyjnie ustaliłeś miejsca otworów :/ ciężko teraz będzie cos z tym zrobić :kwasny:
raszek - Pon 21 Lip, 2008

chyba wiem co to było pasta do lutowania pewnie przewodziła prad bo wyczysciłem i sie uspokoiło
pootietang - Pon 21 Lip, 2008

no to dobrze bo miałbyś problem.
killer83 - Pią 25 Lip, 2008
Temat postu: Pochwale sie
Korzystając z tego Tematu zrobiliśmy z kuzynem swój wyświetlacz. Jest on zamieszczony w tarczy obrotomierza. W ogóle nie wiem czy sie tutaj moge pochwalić, wiec jakby co, to prosze Adminów, żeby ten post przenieść w odpowiednie miejsce.

Tak wygląda w dzień (w realu widać dobrze, ale tu jest zdjęcie robione lampą, dlatego widać kiepsko):

http://www.fotosik.pl/pok...64d9c6b926.html

Tak wygląda wieczorem:

http://www.fotosik.pl/pok...f1183e4975.html

Myślę, że niebieskie podświetlenie ładnie komponuje się z czerwonym wyświetlaczem. Oczywiście zdjęcie nie oddaje całego piękna ;)

Co o tym sądzicie?

Grzechu16 - Pią 25 Lip, 2008

jak już napisałem przy okazji oceny Twojego motocykla to powtórzę się jeszcze raz - mega sprawa !
marek - Pią 25 Lip, 2008

Generalnie wyrosłem już z wszelkiego rodzaju "tuningów" zmiany podświetleń itd. ale wygląda to ładnie i na pewno jest przydatne :) dorzucił bym jeszcze(jak się bawić to się bawić) :
- wskazówki pomalowana np.czerwoną farbą UV (bo słabo je widać) a tak będą się świecić.
- plus jakaś czerwoną/niebieską diodę sygnalizującą wjechanie na "czerwone pole" (Gs nie ma odcięcia :kwasny: ) - nie wiem czy w analogowym liczniku jest taka opcja?
pzdr.
Marek

killer83 - Sob 26 Lip, 2008

Cytat:
wskazówki pomalowana np.czerwoną farbą UV (bo słabo je widać) a tak będą się świecić

rzeczywiście kiepsko je widać, ale niech tak już będzie, nie mam zamiaru rozbierać zegarów kolejny raz :zdegustowany: , bardzo paskudnie sie to robi

Cytat:
jakaś czerwoną/niebieską diodę sygnalizującą wjechanie na "czerwone pole"

ciekawy pomysł, może ktoś otworzy nowy post gdzie opisze jak to zrobić? Jak sie skusze to pomaluje wskazówki przy okazji :hyhy:

yogi136 - Pią 31 Paź, 2008

Witam.
Zabieram się za zrobienie wyświetlacza zmiany biegów, mam kilka pytań do tych, którzy już owy wyświetlacz zrobili. Mianowicie, który układ lepiej zrobić, ten co @Swat czy ten z linku http://acn.waw.pl/index/biegi/biegi.html ? Którędy poprowadziliście kable od czujnika luzu no i najważniejsze pytanie, w jakich miejscach wywiercić te otwory w czujniki?
Jeśli znajdzie się jakaś dobra dusza i pomoże mi w zrobieniu układu będę wdzięczny.
pzdr.

Kuraś - Nie 09 Lis, 2008

orientuje sie ktos jak wyglada spr w silnikach kawy er gpz itd? po dzisiejszym lataniu szczerze by mi sie taki licznik przydal bardzo ;) zwlaszcza do redukcji przed skrzyzowaniem ;) jak ktos wie to niech pisze ;) pozdr. :looka:
metalbeast - Pon 10 Lis, 2008

pojezdzisz trochę i ci nie będzie potrzebny. Ja jezdziłem od początku bez kontrolki N i dawało rade bez problemu. Pozniej w przypływie chęci wymieniłem żarówkę ;]
Ale to nie forum kawy, więc nie wiem czy ktoś ci pomoże.

Kuraś - Pon 10 Lis, 2008

ale pare osob zna sie na rzeczy wiec noz widelec wiedza a spytac sie mozna :hyhy:
mr0zd - Pon 10 Lis, 2008

Wyświetlacz biegów? Na tor rozumiem,ale do codziennej jazdy? Po co?
raszek - Wto 11 Lis, 2008

powiem krotko zeby nie mowic dlogo ten kto nie mial takiego wyswietlacza nie docenia go ja na poczatku liczylem biegi potem na sluch i na wyczucie jezdzilem i bylo dobrze ale czasami zdarzylo mi sie wlaczyc bieg którego nie chcialem po zamontowaniu takiego wyswietlacza wszystko sie zmienilo jest jasne i przejrzyste pozdro
hubertgontarz - Pią 14 Lis, 2008

Część tematu związana jest z techniką zmiany biegów, a nie z samą budową wyświetlacza.
Przypominam - nie róbmy syfu.

nikor11 - Pią 21 Lis, 2008

Witam,ja mam 2 problemiki z całym układem.
Sam czujnik kupiony od 750es,płytka zrobiona na jednokolorowy lcd wg SWATA i teraz problemy:
1.Bieg 6 nie ma górnego daszka,2 czy 3 czy 5 ma daszek
2.Przy wyższych biegach 4-6 przekłamuje lcd tak jakby 0 ZERO sie włączało czyli luz- takie migotania 6-0-6-0

Układy scalone to SN74LS04N i UCY 7447 Cemi 93-07
Czy ktoś miał taki problem?

yogi136 - Sob 29 Lis, 2008

Witam.
Mam taki problem, zrobiłem już układ, wszystko działa, czujnik przerobiony. Ale układ ma pracować na zasilaniu 5v. Jak obniżyć napięcie z 12 na 5? Macie jakieś rozwiązania?
pzdr.

sakul - Nie 30 Lis, 2008

Najprostszym rozwiązaniem rozwiązaniem będzie danie opornika :D
Tylko o jakiej wartości to ja Ci nie powiem. R=U/I
W tym wypadku U=8V a jakie natężenie to ja nie wiem :P

Koledzy na pewno pomogą. Poza tym to tanie rozwiązanie.

Kuraś - Nie 30 Lis, 2008

masz stablilizatory na 5v do tego maly kondek i cacy malinka wszystko.
yogi136 - Pon 01 Gru, 2008

Zastosowałem stabilizator napięcia 7805 do tego 2 kondensatory elektrolityczne 220uF/25-30V i jeden ceramiczny 100nf, na sobotę zostawiłem przerobienie czujnika luzu i zobaczymy jak do działa w praktyce
Kuraś - Wto 02 Gru, 2008

troszke duze te kondki elektrolityczne.
yogi136 - Wto 02 Gru, 2008

Układ montuje też w Vfr'ze, a w niej strasznie duże skoki napicia nawet do 19V. Dlatego takie duże kondensatory dałem.
pzdr.

Zechowany - Nie 01 Lut, 2009

czy ktos mogl by mi taki uklad zlutowac o ktorym byla mowa wczesniej ?? bede bardzo wdzieczny podajcie tylko cene + przesylka :)
Czeczen - Nie 01 Lut, 2009

Ja też chetnie zlecił bym wykonanie wyświetlacza i czujnika...
yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

Witam.
A ile bylibyście w stanie zapłacić za gotowy układ? Jeśli dacie jakąś przyzwoitą cenę to mogę się podjąć ;)
pzdr.

Zechowany - Pon 02 Lut, 2009

yogi ty robisz wiec cena zalezy od ciebie :)
yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

No naprawdę nie mam pojęcia. Dajcie jakąś propozycje :P
Lemon - Pon 02 Lut, 2009

daje piątaka.. pasuje? :]
matoshiba - Pon 02 Lut, 2009

Lemon napisał/a:
daje piątaka.. pasuje? :]

Ty Lemon jesteś Cwaniak i dajesz 30 :P

a tak na serio jak by to było w normalnej cenie to pewnie było by sporo chętnych , pewnie także i ja :)

yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

@Lemon aż tak nisko się nie cenię ;P
@matoshiba jaką kwotę masz na myśli mówiąc "normalna" ??
pzdr.

Paca - Pon 02 Lut, 2009

matoshiba napisał/a:
a tak na serio jak by to było w normalnej cenie to pewnie było by sporo chętnych

jest szansa, że musiałbyś zatrudnić kogoś do pomocy Yogi :) z ciekawością będę obserwował temat.

AdiDriver - Pon 02 Lut, 2009

Ja również będe obserwował temat... :hyhy:
Jak cena będzie rozsądna to też bym się pisał :cool:
Więc kolego przemyśl sprawe i zapodaj jakąś fajną cenę bo zleceń będzie sporo ;)
Pozdro !

Podkopnik - Pon 02 Lut, 2009

Yogi Ty jestes potencjalnym wykonawca wiec Ty ustalasz cene. Zastanów się ile czasu zajmie Ci zrobienie czegoś takiego czy będzie to dla Ciebie trudne koszt materiałów. Nie potrafisz wycenić własnego nakłądu pracy i czasu ?? :zdziwko:

Twoi potencjalni klienci tym bardziej nie wiedzą ile to może kosztować bo sami nie potrafią tego zrobić więc nie zamiast utrudniać zaproponuj cene która by Cię zatysfakcjonowała a potem każdy oceni czy warto czy nie. ;)

yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

No to tak, kosz elementów oscyluje w granicy 25pln+ przewody (90 gr za metr). Najbardziej czasochłonne jest wykonanie płytki (metoda drukowana) łącznie z wytrawieniem jakieś 5h samo lutowanie to jakieś 30 min. Widziałem że ktoś na forum sprzedawał układ za 60 pln. Ale wydaje mi się to trochę za drogo.
pzdr.

Zechowany - Pon 02 Lut, 2009

Ja kupilem czesci za 12 zl i nie moge nigdzie znalesc jednego ukladu :/ tak moze bym to poskladal zreszta nie wazne.

Yogi daje 40 pln za gotowy jak sie zgadzasz to napisze ci adres na pw co do wysylki jeszcze sie ugadamy :)

ps. a przewody wystarczy ze beda wystawac 10 cm od plytki i bedzie ok :)

yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

@Zechowany pewnie nie możesz znaleźć scalak 7447 ?
A co powiesz na 50? :P

Zechowany - Pon 02 Lut, 2009

dokladnie tak jak mowisz :) Jak szybko jestes w stanie mi to zrobic ??
yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

No szczerze mówiąc, wolał bym jak by było więcej chętnych tak ze 3-4 osoby, bo po elementy muszę jechać do innego miasta tak wiec jakieś 20 pln na benzynie muszę wydać. Powiedzmy ze jak by się znaleźli no to jakieś 3-4 dni na robociznę by mi było trzeba.
Zechowany - Pon 02 Lut, 2009

no ja tu widze z przynajmniej 3-4 chetnych a 50 zl to chyba nie jeste wygorowana cena wiec piszcie a Yogi dorobi do wyplaty :) zawsze mozesz zrobic 5 wiecej i wystawic na allegro gwarantuje ze za ta cene napewno zejda :)
yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

No to oficjalnie, jeśli ktoś jest chętny niech tu pisze, cena 50 pln + przesyłka.
Poczekamy ze 2 dni i zamkniemy listę zamówień.
Do jakiej tam wypłaty, raczej do kieszonkowych ;)

AdiDriver - Pon 02 Lut, 2009

Dobra to ja jestem chętny za te 5 dyszek ;)
hubertgontarz - Pon 02 Lut, 2009

sam bym wziął, oczywiście jakiś manual do instalacji również by się przydał.
Pęku - Pon 02 Lut, 2009

Wstępnie także jestem tym zainteresowany. Możesz podać mniej/więcej wymiary wyświetlacza? Czy kolor wyświetlanego biegu będzie z góry narzucony, czy można będzie sobie wybrać np. czerwony, niebieski czy zielony?

Jak to u Ciebie się sprawuje? Masz jakieś foty?

yogi136 - Pon 02 Lut, 2009

Wielkość wyświetlacza będzie do wyboru tak ja i kolor.mogę wstawić zdjęcia gotowego układu, zamontowanego w ramce zegarów. Nie jest on jeszcze podłączony do moto, bo jest ono rozebrane, natomiast wczoraj montowałem układ u kumpla w gsxr. Działa jak należy (w gs też działał przed rozłożeniem). Jutro jak będę w domu to dodam foto.
AllachII - Wto 03 Lut, 2009

Ja zrobiłem własny wzór płytki :) jesli ktos chce sie pobawic mam wszystko w Proteusie :)
radnym - Wto 03 Lut, 2009

Witam ja tez jestem chetny.Jesli mozesz wrzuc jeszcze jakies fotki jak to wyglada.
yogi136 - Wto 03 Lut, 2009

Tak więc, mój układ wygląda tak:







Jeśli chcecie wrzucę inne foto.
pzdr.

Zechowany - Wto 03 Lut, 2009

yogi136, a ty to robisz na 2 kolorowy wyswietlacz tak jak Swat ?? jesli na jeden kolor to wywal oba BC557 opor 5,1 k i 1k oraz 2,2 k ohm uklad 7427 tez jest zbedny a 1 k ohm wrzucic na anode i jesli to jest jeden kolor to musi smigac :) taka moja sugestia :)

i bym zapomnial luz bedzie wyswietlany automatycznie jesli nie bedzie zadnej masy :) wiec nie trzeba podlaczac w to miejsce zadnego kabla.

sakul - Wto 03 Lut, 2009

Teraz takie zamieszanie z tym kupowaniem wyświetlacza, że mój post nie zostanie zauważony, ale mimo to zaryzykuje.

A gdybym chciał zrobić taki motyw że zamiast wyświetlacza 6 diod to jak by to trzeba było zrobić? Wystarczyło by plus dać z aku, minus do czujnika i jakieś oporniki pośrodku? Czy potrzebowałbym jakiś bardziej skomplikowanych elementów?

Obrazowo wygląda to tak:


Tylko co muszę wstawić w miejsce coś :P Bardzo bym prosił o pomoc i jednocześnie zrozumienie. Dla kogoś kto się na tym zna takie pytanie jest na pewno irytujące :(

Zechowany - Wto 03 Lut, 2009

sakul, w miejsce "COŚ" dajesz rezystor 1k ohm albo 500 ohm w zaleznosci od tego jak chcesz zeby mocno swiecily diody przy 500 ohm diody swieca mocniej ale jest duze prawdopodobienstwo ze sie cos spali :/ proponuje 1k ohm 2W dla pewnosci :)

PS. A jednak zauwazony :P

sakul - Wto 03 Lut, 2009

Dzięki bardzo, tak myślałem że opornik wystarczy. Bałem się po prostu tych skoków napięcia :P

Przecież sposób, w który chce to zrobić jest tańszy, a spełnia swoją role. :P I nie trzeba się znać. Trochę kabla, 6 diod i opornik. Taniej niż dycha :D

yogi136 - Wto 03 Lut, 2009

@Zechowany widać przecież na foto ze układzik jest na wyświetlacz jednokolorowy i zbędne elementy zostały usunięte ;) Jestem uczniem tech. elektronicznego i wiem dobrze jak ma działać układ i co za co jest odpowiedzialne :P
@sakul będzie Ci to działać, zastosuj opornik 1k, no i możesz kupić diody na 12V
pzdr.

sakul - Wto 03 Lut, 2009

http://www.allegro.pl/ite..._rezystora.html



takie by się nadały?

yogi136 - Wto 03 Lut, 2009

Jak najbardziej, te same mam w podświetleniu zegarów.
pzdr.

st3fan - Wto 03 Lut, 2009

sakul, w sumie fajny pomysł, a w zasadzie odmiana wyświetlacza - taki uproszczony wyświetlacz, bo przecież to też są diody, tylko trzeba je wysterować.
Jak na moje oko to dał bym lepiej diodę rozpraszającą (matową) - nie wiem jak to się fachowo nazywa. Taka jak podałeś w linku pewnie będzie skupiać światło, a jeżeli nakierujesz ją jeszcze na twarz to będziesz miał niebieski kask. No chyba, że taki jest Twój zamiar. ;)

sakul - Wto 03 Lut, 2009

Spokojnie, resztę mam opracowaną :D chodziło mi tylko o bebechy. :P
st3fan - Wto 03 Lut, 2009

Sakul, fajny efekt mógłbyś też uzyskać gdyby przy wbitym kolejnym biegu poprzednie diody również świeciły. ;)
sakul - Wto 03 Lut, 2009

Przy diodach na 12V to by nie było takie trudne. Trzeba by było to połączyć szeregowo. Pomyśle nad tym :P bo to faktycznie dobry pomysł :D
st3fan - Wto 03 Lut, 2009

Chyba nie do końca szeregowo... na każdej katodzie trzeba by zrobić podłączenie do następnej anody, ale dodatkowo wyprowadzić do biegu. O ile dobrze rozumuję...
yogi136 - Wto 03 Lut, 2009

W tym przypadku trzeba było by już zrobić jakiś sterownik, nie jest to takie proste jak się wydaje ;)
st3fan - Wto 03 Lut, 2009

yogi, czy aby na pewno? Skoro styk nie jest podłączony, to zaświecą się już dwie diody jako, że masa będzie podpięta do drugiej katody itd.

### EDIT 15:42 ###
Chodzi mi o takie połączenie jak na rysunku z załącznika. Będzie to działać?

yogi136 - Wto 03 Lut, 2009

No niby racja, ale na 6 biegu diody będą świecić o wiele słabiej niż powinny ;)
st3fan - Wto 03 Lut, 2009

Fakt, chociaż w obliczeniach nie jestem za dobry. No albo dobrać tak rezystorki, żeby im dalej tym mniejsze spadki na parze dioda+rezystor.
Zechowany - Wto 03 Lut, 2009

yogi136, moze mam cos z oczami ale ja tam widze na osobnej plytce 3 kondensatory i jakis tranzystor ?? a moze to filtr jakis ?? mniejsza o wiekszosc :)
Ma dzialac i to jest najwazniejsze :)
Co do tego o czym pisze st3fan, osobno kazda dioda to juz takie cos robilem ciekawe ale jednak nie taki efekt jak powinien byc :)

F2B - Wto 03 Lut, 2009

Zechowany, to na osobnej płytce jest stabilizator napięcia z kondensatorami ;) Podejżewam,że popularny z serii 78XX
sakul - Wto 03 Lut, 2009

st3fan napisał/a:
Chodzi mi o takie połączenie jak na rysunku z załącznika


Ja to chciałem zrobić inaczej, ale nie potrafię tego narysować :P

Zechowany napisał/a:
Co do tego o czym pisze st3fan, osobno kazda dioda to juz takie cos robilem ciekawe ale jednak nie taki efekt jak powinien byc :)


Tak, tylko że ja nie mam standardowych zegarów. Mam licznik elektroniczny.

Nie mogę teraz kolo prostokątnego wyświetlacza dać innego prostokątnego wyświetlacza. Myślałem nad wąskim paskiem o szerokości licznika, umieszczonym nad licznikiem. Tak samo podświetlonym na niebiesko.

Paca - Wto 03 Lut, 2009

ok wszystko pięknie. a teraz jeśli ktoś mógłby powiedzieć jak to wygląda z montażem takiego wyświetlacza jaki zrobił yogi136? nie chodzi o scenariusz krok po kroku a raczej o ogólny zarys i poziom trudności takiego przedsięwzięcia.
Lemon - Wto 03 Lut, 2009

Paca napisał/a:
jak to wygląda z montażem takiego wyświetlacza

a wątek cały przeczytał? :kwasny:

Paca - Wto 03 Lut, 2009

Lemon napisał/a:
a wątek cały przeczytał?

18 stron na wpół nieaktualnego i nie wiadomo czy odnoszącego się także do tego wyświetlacza ciągu znaków. No ale nic, przeczytam.

yogi136 - Wto 03 Lut, 2009

@Zechowany kolega @F2B już Ci dał odpowiedź ;)
@Paca przerobienie czujnika jest opisane w temacie remont silnika. Jak będzie konieczność to mogę to opisać.

Zechowany - Sro 04 Lut, 2009

yogi136, Jak tam prace sie posuwaja z ukladem ?? :D
yogi136 - Sro 04 Lut, 2009

No mój jest gotowy. A jeśli ktoś jest chętny no to czekam na jakąś oficjalną wiadomość.
pzdr.

Pęku - Sro 04 Lut, 2009

To ja yogi oficjalnie :) poproszę coś takiego :D

Wspominałeś, że można wybrać wielkość wyświetlacza. Jakie rozmiary masz w ofercie? :) Co do podświetlenia to interesuje mnie kolor niebieski.

Czy inni są nadal zainteresowani? Jak yogi pisał, dobrze, żeby z 5 osób się ostatecznie zadeklarowało.

kozuch88 - Sro 04 Lut, 2009

http://www.bractwo-suzuki...php?f=7&p=81007

tu mamy czujnik

a sam wskaźnik z wyświetlaczem proponuje zaczerpnąć z http://www.elektroda.pl/ podłączenie pod przerobiony przez was czujnik jest zawsze ten sam

http://acn.waw.pl/index/biegi/biegi.html proponuje ten wskaznik najtanszy najprostrzy

89kubul - Czw 05 Lut, 2009

jeśli nie było by problemu to ja też bym taki wyświetlacz nabył :padam: pozdro
st3fan - Czw 05 Lut, 2009

kozuch88, no właśnie - na Bractwie piszą, że jest zamiennik czujnika z Suzuki GS 750ES (E) rocznik 1983 - nie wiesz jak z jego dostępnością?
yogi136 - Czw 05 Lut, 2009

@st3fan w suzuki będzie na pewno, ale teraz pytanie czy podejdzie pod GS'a, bo na przykład gsx 600f ma niby taki sam czujnik ale inny rozstaw mocowania tak samo jest w gsxr 1000.

Edit.
Apropo rozmiarów samego wyświetlacza to są różne np. 20\27mm 12,4\17.5 12.7\19
Jak będę później przy moto to pomierzę mój.
pzdr.

Zechowany - Czw 05 Lut, 2009

yogi136, no ja juz mowilem ze jestem za :) dzialaj dzialaj bo czujnik juz zrobiony i na pojedynczych diodach ladnie dziala :)
Pęku - Nie 08 Lut, 2009

Byli chętni, był zapał, wszystko pięknie a teraz cisza :P

Mam propozycję, którą zresztą wysłałem yogiemu na pw. Wyśle on do zainteresowanych na PW nr. konta do wpłaty. Po otrzymaniu wpłat od wystarczającej liczby osób, w wolnej chwili kupi co trzeba, zmontuje i porozsyła. My możemy w tytule przelewu podać parametry (kolor i wielkość wyświetlacza), i potem czekać na przesyłkę :)

Co Wy na to?

yogi136 - Nie 08 Lut, 2009

Tak więc zrobimy tak jak mówi @Pęku, wszystkich chętnych proszę o przysłanie mi PW z potwierdzeniem, ja jutro wieczorem odeśle zainteresowanym PW z numerem konta i szczegółami.
pzdr.

Zechowany - Nie 08 Lut, 2009

A tak na powaznie jaka mamy pewnosc ze yogi nie zniknie z ta kasa jak zapal coniektorych na ten wyswietlacz ?? Soory moze jestem zbyt malo ufny ale ja na takie cos nie ide. Istnieje jeszcze wysylka za pobraniem co prawda jest drozsza ale to kupujacy pokrywa koszt przesylki a mi kilka zlotych nie robi roznicy.
yogi136 - Nie 08 Lut, 2009

Można zrobić aukcje na allegro, a co to wysyłki za pobraniem, hmmm muszę mieć za co kupić elementy, niestety jestem uczniem i wyłożyć mi za kogoś powiedzmy te 100 zł to jest dużo.
Tak więc nie widzę problemu, można zrobić aukcje za allegro, tyle ze w tej sytuacja dojdzie do ceny prowizja na allegro, ale to będą jakieś grosze.

Yarccom - Nie 08 Lut, 2009

yogi136, aby zarobic trzeba zainwestowac :]
yogi136 - Nie 08 Lut, 2009

Yarccom napisał/a:
yogi136, aby zarobic trzeba zainwestowac :]

Ja do niczego nikogo nie zmuszam, jeśli ktoś się nie zgada na nazwijmy to "moje warunki"
to trudno ;) A jeśli komuś to odpowiada to będzie miał wyświetlacz :P

Zechowany - Nie 08 Lut, 2009

No i yogi doszedl do odpowiedniego wniosku :) rob aukcje na allegro wklej tutaj link i bedzie si :) czekam na link :)
yogi136 - Nie 08 Lut, 2009

@ zloty1984 ale to jutro jak wrócę ze szkoły, niestety dziś ostatni dzień ferii ;/

http://moto.allegro.pl/sh...?item=552404860



link do aukcji,po zakupie dostaniecie maila z nr konta, wyślijcie mi na pw nicki z allegro, no i z info jaki chcecie kolor wyświetlacza i rozmiar, no mniej więcej długość kabli z płytki do wyświetlacza. Maxymalny czas realizacji zamówienia to 14 dni, ale jak nie będzie problemu z częściami to myślę ze max 7 dni. Jeśli ktoś sobie będzie życzył to mogę opisać jak przerobić czujnik luzu.
w razie pytań piszcie.
pzdr.

89kubul - Pon 09 Lut, 2009

kupiłem przez allegro :D mam nadzieje że wszystko wyjdzie tak jak powinno ;)
Pęku - Pon 09 Lut, 2009

Kliknąłem. Sprawdź yogi priv. :)

Co do przerabiania czujnika luzu to jeśli masz jakieś rady prócz tego co napisano w tym wątku i co Breżniew wkleił przy okazji remontu silnika to z chęcią je usłyszymy/przeczytamy :)

Czeczen - Pon 09 Lut, 2009

no właśnie przydała by się szczegółowa instrukcja dla zielonych....
yogi136 - Pon 09 Lut, 2009

Należy wymontować czujnik, na środku tych nadlewów wywiercić otwór, polecam na wiertarce stołowej, wtedy masz pewność ze otwory będą prosto wywiercone. Wy wywiercone dziury wsadzić gwozdki miedziane, główki gwoździ powinny być zbliżone, lepiej nawet nieco większe od pinu luzu na czujniku, całość zalałem z drugiej strony klejem na gorąco, dolutować kabelki i to by była cała filozofia.


Zdjęcie Breżniewa

Wydaje mi się że powinniście sobie poradzić z tym opisem, w razie czego piszcie, pomogę
pzdr.

sakul - Wto 10 Lut, 2009

Wiertło nr 3? Z jakiego to jest materiału?
yogi136 - Wto 10 Lut, 2009

To jest z plastiku, a odnośnie wiertła do zależy z czego zrobisz piny, jak z gwoździ to 3 za duża.
BTW.
dotarły już pieniądze od@Zechowany i @PĘKU , do soboty wytrawie sobie płytki a w sobotę podaję po elementy. Jak z nimi nie będzie problemu, to w pniedziałek powinny być gotowe do wysyłki.
pzdr.

[ Dodano: Wto 10 Lut, 2009 ]
A tak wygląda czujki od gsxr już z wywierconymi otworami, piny z gwoździków miedzianych.


Zechowany - Nie 15 Lut, 2009

yogi jak tam prace sie posowaja ?? :)
yogi136 - Nie 15 Lut, 2009

Dziś wytrawiłem płytki, jutro miałem zamiar złożyć i wysłać, ale we wtorek mam 2 sprawdziany i muszę poświęcić czas na naukę, więc we wtorek je poskładam,najpóźniej w środę. W czwartek na pewno wysyłam paczki.
pzdr.

Zechowany - Nie 15 Lut, 2009

jaki wymiar ma tean wyswietlacz ? zebym wiedzial jak polke wyciac :)
yogi136 - Pon 16 Lut, 2009

Dokładnie 12,7\19mm

[ Dodano: Pon 16 Lut, 2009 ]


Wie ktoś do czego te 2 dodatkowe piny? czujnik z GS rocznik 2004.

Breżniew - Pon 16 Lut, 2009

A są w ogóle do czegoś podłączone? Jeśli do modułu to ich zadaniem jest opóźnienie zapłonu na 2 i 3 biegu i ograniczenie mocy na tych przełożeniach.
Czeczen - Pon 02 Mar, 2009

jak zamontować wyświetlacz w obrotomierzu?? czy to bardzo inwazyjne??
yogi136 - Pon 02 Mar, 2009

W obrotomierzu jest dość dużo miejsca, więc bez problemu dasz rade, a co do inwazyjności? rozbierałeś już zegary? Jest trochę z tym roboty.
Właśnie montowałem wyś. w katanie, jak wrócę do domu to wrzucę foty i zrobię instrukcje montażu.

Czeczen - Nie 08 Mar, 2009

czekam na instrukcję:)
yogi136 - Nie 08 Mar, 2009

Instrukcja
http://www.wrzuta.pl/plik.../wys_instrukcja

A tu foty z Katany i GSXR1000





A jeśli chodzi o rozbiórkę zegarów to poczytaj ten temat ;)
http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=98

Majic - Czw 12 Mar, 2009

Jeżeli komuś strzeli czujnik to zapraszam na priva :P
zuraf - Sro 15 Kwi, 2009

witam. ja coprawda gs500 nie posiadam, bo jeżdzę czymś znacznie mniejszym i słabszym, lecz również ze stajni Suzuki:)

Jakiś czas temu zająłem się budową wyświetlacza biegu, działającego na całkiem innej zasadzie niż ta tutaj omawiana.

http://www.youtube.com/watch?v=KRrkeKI4szc

Działa to na zasadzie: odczyt obrotów, odczyt prędkości, obroty/prędkość i w zależności od tego współczynnika wyświetlenie odpowiedniego biegu. Układ współpracuje z zegarami na linkę i nie jest wymagana ingerencja w części silnika.

Nie zagłębiałem się w szczegóły budowy na zasadzie modernizacji czujnika, ale wg mnie ma ona kilka podstawowych wad. M.in. duże prawdopodobieństwo uszkodzenia czujnika, po 2 niech te dorabiane styczniki odpadną w jakiś sposób i dostaną się do sktrzyni, może być nieciekawie:)

Przy budowie tego wynalazku wystarczy przykleić po jednym małym elemencie przy magnesie w każdym z zegarów. Minimalną wadą tego jest to że działa tylko w czasie jazdy, lecz praktycznie to nie przeszkadza. Neutral "zczytywany" jest z seryjnego czujnika.

Gdyby ktoś był bliżej zainteresowany tym układem albo jego posiadaniem, zapraszam. Odpowiem na wszelkie pytania. Moje gg: 8592695.

opis i zdjęcia można zoabczyć tu: http://rg80.phorum.pl/viewtopic.php?t=3867

Mam nadzieję, że podawanie linków do innych fór, niezwiązanych z gs500, nie jest wbrew regulaminowi:)

Pozdrawiam

yogi136 - Sro 15 Kwi, 2009

@zuraf czytałem już wcześniej twój temat na forum rg80. Jak sam pisałeś zestroić Twój układ można tylko mając przy sobie moto, inne przełożenia itp. kolejną jego wadą jest to ze występuje margines błędu, nie wskazuje biegu podczas postoju.

Twoje argumenty odnośnie ustrojstwa opisanego na forum są bynajmniej dziwne, uszkodzić czujnik luzu hmm... da się ale to na prawdę trzeba mieć talent ;)
Co do dorabianych pinów po prostu nie maja prawa odpaść, a chodź by nawet to do skrzyni się nie dostaną nie ma takiej możliwości.

A no i w GS ciężko by Twój układ było by upchnąć, bardzo mało miejsca w zegarach.
pzdr.

Edit:
W RG80 czujnik luzu działa na tej samej zasadzie?

zuraf - Sro 15 Kwi, 2009

no fakt, na luzie nie wskazuje:)

już dawniej zaglądałem i z zewnątrz ten czujnik jets podobny do tego z gs500

właśnie pisząc tamten post, to m.in. chciałem się dowiedzieć, jak sprawa wygląda z miejscem w zegarach. choć wcale nie potrzeba go dużo:)

yogi136 - Czw 16 Kwi, 2009

czyli czujnik jest ten sam ;)
Układ zbudowałeś na jakim uC? Sam pisałeś program?? :D
pzdr.

zuraf - Czw 16 Kwi, 2009

układ oparty o dość popularny procek AtMega8. Oczywiście program sam pisałem co kosztowało mnie prawie 5 miesięcy (nieciągłej) pacy:)
spidigonzales - Sro 22 Kwi, 2009

Przeszukałem całe forum i nigdzie nie znalazłem potwierdzenia na 100% że czujniki luzu z motorów :

GN125
GS750ES (E)
GS550 katana

Pasują do GS500. Wszyscy piszą, że gdzieś słyszeli gdzieś czytali i tak dalej… :zalamany:

W serwisie Suzuki powiedzieli, że owszem w tych motorach wszystkie czujniki wyglądają podobnie i działają na tej samej zasadzie
ale czy pasują do GS500 to nie wiedzą. A zamówić czujnik za 230zł i powiesić go sobie w garażu na ścianie to ja nie chce. :wstyd:

Czy ktoś wie coś na ten temat lub dopasowywał jakiś czujnik i jest pewny, że będzie działał?

yogi136 - Sro 22 Kwi, 2009

to już lepiej kopić jakiś na allegro za 20pln i spróbować przerobić ciężko jest to popsuć ;)
Zechowany - Czw 23 Kwi, 2009

spidigonzales, napisz do Majic on chyba ma na zbyciu orginalny czujnik do gs-a :)
spidigonzales - Czw 23 Kwi, 2009

ja mam czujnik w GS500 wolał bym go jednak nie przerabiać.
Tylko zamontować orginalny (może być urzywka) taki co ma 7 przewodów.
bo co zrobi fabryka to moim zdaniem lepiej się sprawdzi i mniej awaryjne będzie.

Zechowany - Pią 24 Kwi, 2009

Niema orginalów z siedmioma kablami :P Fabryka nie zrobila czegos takiego :P
spidigonzales - Pią 24 Kwi, 2009

Chodzi mi o oryginalny czujnik z na przykład GN125 który miał wyświetlacz biegów i taki czujnik ma 7 przewodów. Nie wiem tylko czy na 100% pasuje do GS500?
Zechowany - Pią 24 Kwi, 2009

nie sadze ale warto zajrzec :)
spidigonzales - Nie 26 Kwi, 2009

Byłem dzisiaj na motobazarze we Wrocławiu i znalazłem :D
Ten jest od GSX400E. Poza ilością płytek stykowych niczym sie nie różni od tego w GS500.
Kosztował mnie 30zł. Ma już lekki rowek ale działa.

yogi136 - Sro 29 Kwi, 2009

A no to już wiemy jaki można zamiennik stosować ;) Wystarczy się wpiąć w instalacje i gitarka.
pzdr.

jocker01 - Czw 30 Kwi, 2009

spidigonzales napisał/a:
Byłem dzisiaj na motobazarze we Wrocławiu i znalazłem :D
Ten jest od GSX400E. Poza ilością płytek stykowych niczym sie nie różni od tego w GS500.
Kosztował mnie 30zł. Ma już lekki rowek ale działa.

czesc, dobra nowina :D
jaki rok byl tego gsx400 mozesz podac numer czesci!
Pozdrawiam Jocker01

[ Dodano: Pią 01 Maj, 2009 ]
no i mam znalazlem ten numer: 37720-45100 w stanach maja na sprzedaz a w uk nikt :( Pozdrawiam Jocker01

[ Dodano: Sob 02 Maj, 2009 ]
dzis kupilem czujnik za 35zl z wysylka, jednak jest tego kilka na ebay-u postanowilem ze nie bede robil wyswietlacza cyfrowego a zrobic wyswietlacz starego typu jak w gs550 z zaroweczkami z prostej przyczyny ze tu w UK jest dosc powazny problem z czesciami elektronicznymi. bylem dzis na zlomie i wytargalem licznik z Rover-a mial tam taki fajny wyswietlacz biegow (automat) fakt faktem nie ma tam 1,2,3 itd ale to juz nie problem. Powinien sie ladnie wpasowac we wneke pomiedzy zegarami! podziele sie fotkami Pozdrawiam Jocker01

AdiDriver - Sob 27 Cze, 2009

Yogi136 mam pytanie.
Co to jest? Dodam że wystrzeliło (spaliło się) po nieprawidłowym podpięciu biegunów do aku czyli plus w miejsce minusa a minus plusa.
Po zakupie od Ciebie wszystko chodziło ok tylko ostatnio rozbierałem moto i niestety nie powołane osoby bawiły się kabelkami... :| Musze nowe wlutować na miejsce tego tylko nie wiem co to jest bo w tym temacie jestem totalny laik :wstyd: Chyba że poza tym czymś mogło się coś jeszcze spalić. Mam nadzieje że na zdjęciu widać dokładnie o co mi chodzi.

yogi136 - Nie 28 Cze, 2009

A no, na pewnie nie strzelił Ci tylko kondensator, a jeśli miałeś takie szczęście to odetnij go i całość będzie działać. Ale ja jestem w 99% pewny ze strzelił jeszcze stabilizator napięcia i może jakiś scalak. Koszt części w zwykłym sklepie (ceny nieziemskie) kondensatora 20~ gr. Stabilizator około 4,5 zł, oba scalaki 10 pln.
Jak co to pisz na priv

kicek - Nie 28 Cze, 2009

Wyświetlacz biegów można też zrobić na matrycy diodowej. Ja osobiście nie znam się na kondensatorach, opornikach i innych tego typu rzeczach. Ale zrobiłem samodzielnie wyświetlacz na matrycy diodowej i działa bez zająknięcia. Nie myśli na którym jest biegu tylko od razu wyświetla. Koszt takich części to ok 15zł. Najdroższa jest tylko cierpliwość bo trzeba się bardzo postarać żeby nie pomylić kabelków. Oczywiśćie ten od "yogi136" jest OK. bo tylko kabelki podłączasz i masz :) . Tylko ja chciałem coś sam urzeźbić i udalo się :hyhy:
Jamez - Nie 28 Cze, 2009

kicek, możesz pokazać jakieś foto jak to wygląda?
yogi136 - Nie 28 Cze, 2009

@Jamez przeczytaj caly temat a nawet znajdziesz schemat ;)
@kicek ja zawsze powtarzałem, i powtarzać będą, "mój" wyświetlacz jest dla ludzi którzy nie mają nic wspólnego z elektroniką i po prostu by nie dali rady zrobić go sami ;P
Z resztą jego schemat (przerobiony bo w oryginale, jest przystosowany do wyświetlacze 2 kolorowego) jest dostępny w temacie.
pzdr.

Kuraś - Pią 18 Wrz, 2009

a teraz zagadka dla ludzi obytych w temacie...w mojej kawie czujnik wyglada inaczej otoz ta tarcza na czujniku co wy nawiercacie jest w srodku silnika a srot ktory dotyka tarczy jest w czujniku ktory wkreca sie w silnik i z niego wychodzi jeden kabel bo jest jeden srot pytanie jak zrobic to na jednym kablu??mysle ze tu juz jest konieczny procek typu pic atmega lub jakos pokombinowac zeby ta plytke (nie wiem czy sie da bo musialbym cos jeszcze tam rozebrac zeby ja widziec w calosci) zrobic z laminatu wytrawic pola pod srot i na kazdym polu do odpowiadajacego biegu wlutowac inny rezystorek, wtedy bylby inny opor na kazdym obwodzie przez co mozna byc rozrozniac biegi..ale jak to polaczyc w calosc?? slucham :wstyd:
MacGyver - Pią 01 Sty, 2010
Temat postu: Wyświetlacz
Co powiecie na temat wyświetlacza zmiany biegów bo właśnie taki sobie samemu zrobiłem i umieściłem go w obrotomierzu? Na prośbę kolegi z forum zamieszczam fotki jak wykonać wyświetlacz zmiany do GS 500 bo taki właśnie zrobiłem.

Narzędzia potrzebne to: Wiertarka, malutkie wiertełka, śrubokręt płaski, lutownica, cyna, pilnik mały płaski, kombinerki boczne, 33 diody (12v), 7 oporników (pytać w sklepie takie do 12v), wyświetlacz 1no cyfrowy, przewód 7-8 żyłowy ok 1,5m(telefoniczny), duża cierpliwość i klatka piwa :D

Należy postępować zgodnie ze schematem który to tak uprościłem że już bardziej się nie dało. Co do oporników to nie ma różnicy który biegun to plus a który to minus za to w przypadku diody to już jest różnica bo w przeciwnym razie nie będzie nam świeciło .
Przy plastiku Co to jest od silnika należ zwrócić uwagę który pin jest od jakiego biegu a sprawdzić to można przełączając poszczególne biegi i obserwować wałek w silniku

Jak ktoś ma pytania to śmiało na maila to przy okazji pomoże mi w poruszaniu się po forum :)

yogi136 - Nie 03 Sty, 2010

Przyznam szczerze, że sam za bardzo nie mogę sobie wyobrazić jak wygląda (wizualnie) to połączanie tych diod prostowniczych i rezystorów pod tym klejem na gorąco :P
Gratuluje wyobraźni :padam:

EDIT: A i niewielkie sprostowanie instrukcji montażu, mianowicie to w jak sposób wlutowujemy diody prostownicze zależy od posiadanego wyświetlacza LED, w zależności czy mamy wspólną anode czy katode ;)

MacGyver - Nie 03 Sty, 2010

Jestem zielony, jak to jest że mój post zmienił kategorię ze "Sprzedam" na "Tuning i akcesoria" ogólnie to dobrze ale ktoś tym "steruje"

[ Dodano: Nie 03 Sty, 2010 ]
Już wszystko wiem Wielkie Dzięki dla "Leona" :padam:

[ Dodano: Pon 04 Sty, 2010 ]
długo myślałem nad tym czy drugi raz podjął bym się skonstruowania takiego wyświetlacza i myślę że TAK :suchy: nawet dla kogoś, to jakby ktoś był zainteresowany taką że tak to nazwę "Usługą" to niech napisze do mnie maila.

Koszta samych oporników są w zasadzie śmieszne jedyne co to strasznie czasochłonne i dużo myślenia nad tym zeby się nie pomylić w lutowaniu i przyglądaniu na schemat :wstyd:

1 opornik to koszt jakiś 0,30gr max 0,50gr a jest ich aż 7 szt. :P = 2zł do 3,50zł

1 dioda to jakieś 0,50gr potrzebne jest ich 33 szt. :P = 16,5zł

wyświetlacz to nie wiem bo ja wyciągnołem ze starego kompa na allegro 1zł lub 2,5zł

biernus - Sro 06 Sty, 2010

Nieśmiało zapytam... czy ktos z forumowiczów planuje może jakieś AKCJE na 2010 z robieniam wyswietlacza biegów. Powiem szczerze bardzo bym chcial miec takiego w tym sezonie w moim suzolku.

Mnie osobiscie interesuje całkowita robota tzn ja wymontowuje (pytanie jak ;D ) ten czunik luzu wysylam go do "wykonawcy", place odpowiednią kwote, która bedzie zadowalajaca dla "wykonawcy", on wykonuje cos takiego i podsyla spowrotem.
Teraz mysle jest dobry czas na takie rzeczy tzn moto stoją w garazach, niektorzy Ci mlodsi maja ferie, starsi urlopy ;D

Oczywiscie mysle ze w gre wchodziłby jakis prosty!, czytelny!, małoawaryjny układ, aby laik mogl go zamontowac - gdzie to jest dobre pytanie mysle ze fajnie jakby bylo to zamkniete w najbardziej miniaturowym pudeleczku plastikowym, zabezpieczone przed warunkami, kabelki spiete aby mozna je bylo prosto i w miare bezinwazyjnie poprowadzic. Bez zadnych bajerów i niepotrzebnego, czasochlonnego dla "wykonawcy" upiekaszania i modyfikacji.

Wszystko zalezy od tego czy ktos chce sie udzielic i troszke na tym zarobic. Ja nie znam sie na tym sam robiłbym to z miesiac - a to juz przerost formy nad trescia.

Jakbys cos zapraszam do dyskusji na ten temat.

k2 - Sro 06 Sty, 2010

Podłączę sie do tematu. W TDM ach też nie ma wyświetlacza biegów i wielu ludzi stara sie wykonać takie usprawnienie. Poniżej jest schemat układu który ma takie samo zadanie jak układ diód gchodkiewicza,

Gdyby znalazł się jakiś elektronik i pomógł poskładać układ mógłby ułatwić życie wielu ludziom, którzy chcą coś pogrzebać przy maszynach.

Tutaj link do strony, na której jest opis układu (trzeba wejść na link dwa razy )
http://jbx9.free.fr/tdm/index.php?page=GIND

MacGyver - Sro 06 Sty, 2010
Temat postu: nikt nie czyta
Koledzy jak byście dokładnie czytali to co jest napisane to byście mieli taki "bajer" bo to nic innego. Napisałem że mógł bym się podjąć zrobienia tego (teraz dopracowałem jak to poskładać w rzeczywistości w prostszy sposób niż sam sobie to zrobiłem) Napisałem też "piszcie do mnie" ale jakoś nie napisał przez 3 dni nikt

Chciałem tyko dodać że ja nie jestem żadnym elektronikiem tylko Laikiem który kocha motocykle, samochody, kobiety i majsterkuje :D

k2 - Sro 06 Sty, 2010

Kolego , nie wiem dlaczego się unosisz.
Jeżeli o mnie chodzi to układ wolałbym mieć wykonany na układzie scalonym. Takie samo działanie ale wygląd bardziej profi (o innych aspektach nie będę pisał).
Proponują dekoder CMOS CD4511. Niestety nie znalazłem dokładnie tego w necie, a nie wiem jakiego zamiennika można użyć (nie jestem elektronikiem a tylko elektrykiem).
Więc jeżeli o mnie chodzi to wystarczy pokazać mi "palcem" jaki układ trzeba kupić (koszt to podobno ok 2 zeta).
Nie umniejszając Twoim zdolnościom ... liczyłem na pomoc elektronika lub kogoś kto ma pojęcie w tym kierunku.
Ale to tylko moje zdanie, może inni skorzystają z Twojego rozwiązania.

MacGyver - Sro 06 Sty, 2010

Absolutnie się nie unoszę, może i źle się wyraziłem w tym ale intencje miałem jak najbardziej dobre, jeśli poczułeś się urażony to Sorry
k2 - Sro 06 Sty, 2010

gchodkiewicz napisał/a:
poczułeś się urażony


eeeee no , bez przesady. Trudno mnie urazić ;)
Poza tym popieram każdą własną inicjatywę (tzn podoba mi się jak ktoś coś robi własnym sumptem i nie "idzie na łatwiznę)

biernus - Sro 06 Sty, 2010

k2 napisał/a:
gchodkiewicz napisał/a:
poczułeś się urażony


eeeee no , bez przesady. Trudno mnie urazić ;)
Poza tym popieram każdą własną inicjatywę (tzn podoba mi się jak ktoś coś robi własnym sumptem i nie "idzie na łatwiznę)


No ja tam ze wzgledu na totalny brak umiejetnosci chcialbym posilic sie wiedza i wykonaniem kogos innego - za dogodna oplata ;D

MacGyver - Sro 06 Sty, 2010

Kolego to pytaj za pomocą "PW"
Kuraś - Sro 06 Sty, 2010

k2 mozesz tutaj zamowic :) http://elektroniksc.com.p...kaj&sGrupa=none
yogi136 - Pią 08 Sty, 2010

k2, co chcesz wiedzieć?? To tego układu musisz jeszcze zrobić stabilizator napięcia.
Ja osobiście z własnego doświadczenia,a w tym temacie mam je dość spore nie polecam robić tego ustrojstwa na scalakach, jak chcesz wiedzieć więcej to pisz na pw, albo konkretne pytanka zadawaj tu.
pzdr.

Vatzeque - Sro 13 Sty, 2010

Pochwalę się obudową wykonaną przeze mnie dla wyświetlacza:
http://img519.imageshack....4/dsc00184i.jpg
http://img508.imageshack....5/dsc00181z.jpg
http://img13.imageshack.u.../dsc00183kc.jpg
http://img685.imageshack....4/dsc00182j.jpg

Do kupienia na allegro. Wersja świetna dla tych, co nie chcą wiertać nic w półkach/liczniku.

biernus - Czw 14 Sty, 2010

Fajny gdzie go umiescisz?
MacGyver - Czw 14 Sty, 2010

U mnie efekt prawie końcowy wygląda tak jak na zdjęciu, dodam że motocykl nie jest skończony i nie poskręcany do końca
Majic - Czw 14 Sty, 2010

biernus napisał/a:
Fajny gdzie go umiescisz?

Będzie trzymać tak jak na fotce.... w ręce :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Vatzeque - Czw 14 Sty, 2010

Umieści sobie moja dziewczyna, gdzie zechce.
Ja jeżdżę czymś lepszym :hyhy:

yogi136 - Pią 15 Sty, 2010

@Vatzeque uważaj bo Cię tu zaraz zlinczują :D
A Hornetka,trzeba przyznać prezentuje się na prawdę ładnie ;)

MarcinN - Pią 15 Sty, 2010

Wacek, z czego ta obudowa wyświetlacza? W specjalistycznym sklepie nie mieli absolutnie nic, co by się nadawało.
yogi136 - Pią 15 Sty, 2010

Allegro >>> obudowa uniwersalna szukaj ;)
manolo - Pią 15 Sty, 2010

yogi a czym się różni twój układ od gchodkiewicz'a? pod względem elektrotechnicznym
yogi136 - Pią 15 Sty, 2010

Zależy, który, robię dwa rodzaje.
Jeden niczym, no poza tym ze mój jest robiony na płytce.
A drugi jest zrobiony na scalakach. Tam troszkę więcej elektroniki.
pzdr.

manolo - Pią 15 Sty, 2010

a ten na scalakach to jest lepszy pod jakimś względem?
yogi136 - Pią 15 Sty, 2010

Nie, ogólnie to na innaczej dekodowany jest jest sygnał,poza tym efekt działania taki sam.
Ja śmiem twierdzić ze ten na elementach analogowych jest lepszy, ;)

manolo - Pią 15 Sty, 2010

dlaczego 'nie polecasz na robić na scalakach'?
i jeszcze jedno po co ten stabilizator napięcia?

MacGyver - Pią 15 Sty, 2010

Stabilizator to pewnie aby zapobiec spadkom napięcia i przepięcią żeby nie spalić wyświetlacza, by najmniej ja tak to pojmuję
yogi136 - Pią 15 Sty, 2010

@manolo
układy na scalakach łatwo uszkodzić, zdarzało się też ze wyświetlane biegi migotały, dlatego polecam układy na elementach analogowych, których praktycznie się nie da uszkodzić, nawet po zalaniu wodą,wyschną i bd działać dalej. Podłączenie odwrotnie zasilania też nic nie robi temu układowy.

stabilizator obniża i stabilizuje napięcie z 12v na 5,6v ;) Scalaki są zasilanie napięciem max 6v.

Tak jak mówię są osoby, które kupiły wersje na scalakach i tą na elementach analogowych.
Jak na razie wszyscy są zadowoleni, jak i z jednej tak i drugiej wersji.
pzdr.

MarcinN - Pią 15 Sty, 2010

yogi136 napisał/a:
Allegro >>> obudowa uniwersalna szukaj ;)


Właśnie takiej szukałem. Co wiecej - w sklepie mieli ich pełno. Ale wszystkie ogromne jak na jedną cyferkę wyświetlacza.

biernus - Sob 16 Sty, 2010

Vatzeque napisał/a:
Pochwalę się obudową wykonaną przeze mnie dla wyświetlacza:
http://img519.imageshack....4/dsc00184i.jpg
http://img508.imageshack....5/dsc00181z.jpg
http://img13.imageshack.u.../dsc00183kc.jpg
http://img685.imageshack....4/dsc00182j.jpg

Do kupienia na allegro. Wersja świetna dla tych, co nie chcą wiertać nic w półkach/liczniku.


Bardzo ladne!.
Pytanie czy... bedzie to widoczne przy jezdzie np. w sloncu?

k2 - Sob 16 Sty, 2010

yogi136 napisał/a:
Allegro >>> obudowa uniwersalna szukaj ;)

szukam i szukam i nie widzę.
Obawiam się że nie będą miał gdzie tego umieścić :(

pompel - Sob 16 Sty, 2010

k2 napisał/a:

szukam i szukam i nie widzę.
Obawiam się że nie będą miał gdzie tego umieścić :(

nie wiem czy pomoge ale...
swojego czasu kolega zrobił se port podczerwieni tzw. irda, no i umieścił ją w hmm jak to nazwać "obudowie od naostrzyka do ołówków" od dołu dopasował plastik a tam gdzie miał wchodzić ołówek dał tą gumę co większość elektrycznych rzeczy ma przy obudowie i powiem ze wyglądało to w miare profesionalnie :p

yogi136 - Nie 17 Sty, 2010

k2 napisał/a:
szukam i szukam i nie widzę.


http://www.maszczyk.pl/sklep.php?kat=27 ;)

k2 - Nie 17 Sty, 2010

:padam: dzięki
Vatzeque - Pią 29 Sty, 2010

Co do widoczności wyświetlacza w słońcu umieszczonego w obudowie. To słońce nie jest problemem. Na forum grupy południe podpatrzyłem pomysł z czerwoną obudową.
sawik - Sob 27 Lut, 2010

witam :)
korzystając z okazii że jeszcze nie sezon i garaż pusty
a jako ze nie lubię siedzieć bezczynnie postanowiłem cos pomajstrować
jako że nie raz mi się zdarzyło ślizgnąć przy zrzucaniu biegów
a do tego to fajny bajer -- postanowiłem zrobić sobie wyświetlacz biegów
jako że elektronika nie jest moją najmocniejszą stroną
wykożystałem schemat na diodach lekko go usprawniając
oporniki dałem za wyświetlaczem a przed diodami
dodatkowo często pojawia się pytanie o jasność wyświetlacza
jako że nic mnie tak nie denerwuje jak żarówa prosto w oczy dołożyłem na anodzie potenciometr -- który robi za ściemniacz całego wyświetlacza
wyswietlacz dałem w obrotomież
jeszcze nie wiem jak to zadziała w słońcu
ale w garażu kontrast jest zajebisty
nie wiem tylko jak wrzucić zdjęcia ??

[ Dodano: Sob 27 Lut, 2010 ]
może się uda??

[ Dodano: Sob 27 Lut, 2010 ]
jasny

Pasti - Sob 27 Lut, 2010

Zupełnie jak w romecie K-125 ;) . Fajnie wygląda ;) . Ile cię to kosztowało??
sawik - Sob 27 Lut, 2010

ale żeś mi pojechał :P
jakieś 25zł i 2 dni roboty

matix19 - Pon 01 Mar, 2010

yogi136 napisał/a:
k2 napisał/a:
szukam i szukam i nie widzę.


http://www.maszczyk.pl/sklep.php?kat=27 ;)


I jak zastosuję tą obudowę/filtr do czerwonego wyświetlacza to ładnie wszystko widać w nocy i w dzień?
A i jeszcze jedno pytanie odnośnie układu bo w spisie elementów pisze że jest potrzebny taki: 1 układ 7404 (inwertery) a ja znalazłem taki w sklepie co chcę wszystko kupić: 74LS04 Układ scalony Hex Inverter DIP14 czy to jest to samo?

yogi136 - Wto 02 Mar, 2010

@matix19
Można powiedzieć ze 74LS04 jest zamiennikiem, będzie działała poprawnie ;)
@sawik już lepiej było fotorezystor zastosować niż potencjometr :P

matix19 - Wto 02 Mar, 2010

a jak z tym filtrem dobrze z nim w nocy i w dzień widać? O ten co dałeś: http://www.maszczyk.pl/sklep.php?kat=27
sawik - Wto 02 Mar, 2010

myślałem i o tym -- ale wiesz -- nie jestem w tym za dobry -- ciężko by było dopasować parametry
yogi136 - Wto 02 Mar, 2010

@matix19 filterek daje to że bardziej widoczny jest w dzień przy ostrym słońcu.

@sawik zrobić testy na zwykłaych rezystorach, myśle ze zakres okolo 1k- 100ohmow byłby dobry, ale z tym trzeba było by sie pobawić i potestować.

Dodam tylko że jak się stosuje jeden opornik np 220ohma na kablu zasilającym to daje on inny efekt niż ten sam opornik na każdym segmencie wyświetlacza.
pzdr.

sawik - Wto 02 Mar, 2010

dlatego ja dałem oporniki na wyjściu -- na każdy segmęt osobno -- i potęciometr na wejściu :)
dusza - Nie 07 Mar, 2010

http://www.youtube.com/watch?v=COHl4EAfCJg

fajny bajer ze zmiana koloru cyfry :P

sawik - Nie 07 Mar, 2010

ktos tu opisywał taki sam wyświetlacz jak ja mam tylko że luz był zerem w innym kolorze
sa takie wyświetlacze w sprzedaży

yogi136 - Nie 07 Mar, 2010

nie dość że opisywał to nawet dał schemacik i rozpiskę elementów :P
sawik - Nie 07 Mar, 2010

ale dało by się to zrobić tez bez scalaków -- po mojemu -- może sobie kiedyś tak zrobię :)) jak będę dodawał migacze -- a tak a propo -- ma ktoś schamat jak zrobić wyświetlacz temp. oleju na 2 lub 3 cyfry ??
hubert - Nie 07 Mar, 2010

wystarczy kupić gotowy 109 zeta
http://moto.allegro.pl/it...gs_500_gsx.html

sawik - Pon 08 Mar, 2010

taki to ja już mam -- ale chciałem taki bajerancki elektroniczny
widziałem że ktoś z forum miał taki bajer
chodzi mi o układ elektryczny do takiego czegoś

matix19 - Sro 31 Mar, 2010

Ja dzisiaj swój ostatecznie skończyłem


sawik - Sro 31 Mar, 2010

ciekawe co zrobisz w nocy -- jak ci ta żarówa będzie walić po oczach :)))
biernus - Czw 01 Kwi, 2010

sawik napisał/a:
ciekawe co zrobisz w nocy -- jak ci ta żarówa będzie walić po oczach :)))


Nalepi na to tasme zwykla np do pakowania szarą aby lekko przyciemnic lub inna folie.
Albo jesli bedzie chcial miec bardziej pro.. wtedy potencjometr ;D

matix19 - Czw 01 Kwi, 2010

Zdjęcie trochę słabo wyszło i widać jakby to raziło w oczy bo robione był tel ale przecież dałem obudowę tą czerwoną tzw filtr i w dzień widać wszystko a w nocy nie razi, a jakby raziło to dorobię potencjometr ale pewnie nie będzie takiej potrzeby bo jeździłem już z tym w nocy tylko trochę krótko bo z 10 min
yogi136 - Pią 02 Kwi, 2010

@sawik wież mi nie ma potrzeby montowania potencjometru, wyś. nie razi w oczy, ta obudowa sprawdziła się w 100% zresztą kilkanaście osób kupiło ode mnie wyświetlacz na tym patencie i nikt nie narzeka.
pzdr.

Domin46 - Pią 02 Kwi, 2010

yogi136 napisał/a:
@sawik wież mi nie ma potrzeby montowania potencjometru, wyś. nie razi w oczy, ta obudowa sprawdziła się w 100% zresztą kilkanaście osób kupiło ode mnie wyświetlacz na tym patencie i nikt nie narzeka.
pzdr.


Zgadza się, ja jeździłem już w nocy i w ogóle mi wyświetlacz nie przeszkadzał, potencjometr wg mnie to dodatkowy koszt i niepotrzebna zabawa. Jest naprawdę ok.

Pozdrawiam,
Domin46

sawik - Pią 02 Kwi, 2010

ja nie mam obudowy -- wyświetlacz mam w obrotomierzu
i do tego niebieski
jeszcze nie jeżdziłem w nocy -- nie wiem jak się sprawdzi potenciometr

matix19 - Sob 03 Kwi, 2010

a no to widzisz ty masz bez filtra i do tego niebieski, a niebieski najbardziej męczy wzrok to tobie potencjometr jest potrzebny a nam nie :)
str6 - Sob 03 Kwi, 2010

biernus napisał/a:
sawik napisał/a:
ciekawe co zrobisz w nocy -- jak ci ta żarówa będzie walić po oczach :)))


Nalepi na to tasme zwykla np do pakowania szarą aby lekko przyciemnic lub inna folie.
Albo jesli bedzie chcial miec bardziej pro.. wtedy potencjometr ;D


Ja zrobiłem w ten sposób u siebie że nie podłączyłem do wyświetlacza szóstego biegu ponieważ czerwona kontrolka trochę rozprasza mnie w czasie jazdy bo wiadomo czerwone świecące światełko na półce w czasie jazdy to nic dobrego ;) a najczęściej latam na 6,więc jak nic się nie pali na wyświetlaczu to wiadomo że jest szóstka,poza tym inne biegi wyświetla a głównie chodziło mi żeby wiedzieć kiedy jest jedynka i kiedy szóstka. :)

sawik - Sob 03 Kwi, 2010

ale jak zajebiście wygląda :)))) ))))))))
zegary też mam na niebiesko :)

Irek - Nie 04 Kwi, 2010

Kurde ja chyba spieprzyłem. Pojeżdże troche to sie okaże czy napewno ale stojąc ładnie pokazuje mi tylko 2, 4 i 5 bieg. 3 wogolnie nie wyświetla, a 1, 6 i N pokazuje 8.
Albo źle polutowałem, że kabelki się stykają, albo źle otwory powierciłem. :wstyd:

matix19 - Nie 04 Kwi, 2010

pewni przetopiłeś izolację bo w tej skrętce o to nie łatwo trzeba naprawdę szybko lutować nie można za długo trzymać lutownicy przy kabelku po potopi izolację
yogi136 - Nie 04 Kwi, 2010

Irek napisał/a:
Kurde ja chyba spieprzyłem. Pojeżdże troche to sie okaże czy napewno ale stojąc ładnie pokazuje mi tylko 2, 4 i 5 bieg. 3 wogolnie nie wyświetla, a 1, 6 i N pokazuje 8.
Albo źle polutowałem, że kabelki się stykają, albo źle otwory powierciłem. :wstyd:


gdzieś masz zwarcie, da się to jeszcze ogarnąć ;)
Odłącz wyś. od czujnika z sprawdź na aku czy wyświetla poprawnie. Jeśli tak to znaczy że musisz z czujnik poprawić.
Ja żeby nie było takich problemów przez zalaniem czujnika sylikonem zawsze sprawdzam czy działa poprawnie dopiero później zalewam.
pzdr.

dusza - Pią 23 Kwi, 2010

też tak miałem tylko ze na 2 mi wyświetlało 8 trochę z pinem nie trafiłem przypiłowanie go trochę wyeliminowało problem. Potem zakleiłem poxipolem i z wierzchu sylikonem odpornym na wysokie temperatury i jakoś działa :P
Stresu - Nie 16 Maj, 2010

...wyświetlacz - przydatna rzecz :hyhy: Wyświetlacz zakupiony u Yogi136 + jego osobisty nadzór (oraz wykonanie czynności lutowania) podczas montażu i jest gitara.

Myślę że nie dostanę ochrzanu za drobną reklamę Yogiego :padam: (poświecił parę godzin na dojazd i robotę - więc reklama mu się należy).

matix19 - Pią 18 Cze, 2010

kuźwa mać już 2 raz pękła mi żyła s tej skrętku, yogi czym to innym zastąpić?
Domin46 - Nie 20 Cze, 2010

najlepiej linką telekomunikacyjną, to taki kabel jak używa się do domo/videofonów, jest dużo bardziej odporniejszy na zginanie.

Pozdrawiam,
Domin46

simoncom20 - Czw 29 Lip, 2010

Witam, a jak przerobić czujnik luzu w gs500f , jest jedna mała kropka i dwie większe z czego mała to luz.
simoncom20 - Czw 29 Lip, 2010

Myślałem zakupić czujnik od gs500e ale w efce są tylko 3 przewody a gs500e ma chyba z 6
kustyk - Sro 25 Sie, 2010

Przydało by się od świeżyć temat .Mam pytanko do osób mieszkających do 100km od krk Które już zrobiły wyświetlacz .Kto by się podjął zrobienia mi takiego wyświetlacza ,ile czasu potrzebuje i za jaką cenę .Proszę o kontakt . :padam:

Pozdrawiam

Slajciak - Czw 23 Wrz, 2010

Czy ktos ma kontakt z yogi136? Chcialbym zakupic u niego wyswietlacz zmiany biegow etc ale nie odpowiada na PW.

Pozdrawiam

Makar00n - Pią 24 Wrz, 2010

Spróbuj na e-mail :)
Dariusz_wawa - Pią 01 Paź, 2010

Do czego najlepiej podłączyć ten kabelek z opornikem( mam nadzieję ze to +)Rozumiem że te pozostałe 6 kabelków podłączam do czujnika odpowiadają za poszczególne biegi
grzes87 - Pią 01 Paź, 2010

Dariusz_wawa, czyzby uzytkownik o tym nicku kupil bialego gsa co byl ostanio na sprzedaz tutaj ?
Dariusz_wawa - Pią 01 Paź, 2010

grzes87 napisał/a:
Dariusz_wawa, czyzby uzytkownik o tym nicku kupil bialego gsa co byl ostanio na sprzedaz tutaj ?

Nie kupiłem czerwonego Gsa ale też od kolegi z forum i to już w czerwcu tylko zeszło sie z prawem jazdy na ten sprzęt ponieważ na puszkę posiadam już od ponad 30 lat więc miałem kłopoty z przepisami na egazminie z jazdy :D Kto jeżdzi po Warszawie nieprzekraczając 50 km/h i inne nawyki z puszki :D

grzes87 - Pią 01 Paź, 2010

aa dobrze wiedziec :) msyalem ze moze taka biala perelke z poczatkow produkcji :)
wklejasz wyswietlacz czy moze udalo CI sie skontakowwac ostanio z osoba sprzedajca ten wyswietlacz ? bo jakos na forum niae zakgalda a tez chce zakupic...

Dariusz_wawa - Pią 01 Paź, 2010

Kupiłem z allegro :)
http://allegro.pl/wyswiet...1247467892.html

grzes87 - Pią 01 Paź, 2010

Dariusz_wawa, dzieki bardzo za linka ! :)
reglinski35 - Pon 04 Paź, 2010

Zastanawiam się na kupnem wyświetlacza tylko prosił bym o instrukcje co i jak po kolei robić z tym czujnikiem bo jestem zielony na temat elektryki :/
pubuss - Wto 05 Paź, 2010

Instrukcje masz gdzieś w pierwszych stronach tego tematu ;)

A ja ostatnio miałem przyjemność pojeździć trochę z wyświetlaczem biegów i stwierdzam, że jest to gadżet :D

Pęku - Wto 05 Paź, 2010

Ja nawet jeszcze nie zamontowalem tego wyswietlacza. Kurzy sie gdzies na szafie :P Jak dla mnie taki gadzet moze jest przydatny ale na samym poczatku przygody z motocyklami. Po jakims czasie czlowiek podswiadomie liczy juz biegi i wyswietlacz staje sie zbedny :) Tylko czasem probuje wbic 7 bieg :P
grzes87 - Czw 07 Paź, 2010

Pęku, to moze chcesz go odsprzedac skoro jest bezuzyteczny ?
marcin3miasto - Czw 09 Gru, 2010

Witam montowal moze ktos z was wyswietlacz w gs z 2004 mam problem u czujnikem luzu wyglada inaczej niz w wersjach starszych a mianowicie ma 3 kabelki w srodku ma ktos dobra rade jak go zamontowac ?
sawik - Czw 09 Gru, 2010

nie mam pewności ale chyba masz gotowe piny do 2 i 3 ?? ?
marcin3miasto - Czw 09 Gru, 2010

a jakis patent na dostanie sie do srodka ? bo skrobie i skrobie a boje sie uszkodzic czujnik
maniek - Czw 09 Gru, 2010

spróbuj dremelem delikatnie
marcin3miasto - Pią 10 Gru, 2010

Udalo mi sie wyczyscic czujnik i wyglada on tak
Norysek - Sob 25 Gru, 2010

Odsprzedam wyświetlacz zmiany biegów - zakupiony i niemontowany za 25złotych plus wysyłka, w razie czego PW.
grzes87 - Sob 25 Gru, 2010

Norysek, => PW

biore !!

grzes87 - Sro 29 Gru, 2010

jednak nie biore , wiec sprawa aktualan caly czas
mati89 - Sro 29 Gru, 2010

Sprawdź PW
Simonek - Sob 05 Lut, 2011

Witam! Chciałem zapytać jak wygląda sprawa z tym wyświetlaczem na dzień dzisiejszy? Ma Ktoś jeszcze na zbyciu? ;)
grzes87 - Sob 05 Lut, 2011

Simonek, chcesz wyswietlacz ?? gosc na forum fazera je robi i sa kompatybilne z gs500. tutaj niestety yogi sie nie odzywa wiec jakby interes Jego padl. moge podeslac linka do forum lub na allegro jesli jeszcze nie sprzedal tego co wystawil ostatnio,
swoja droga ma lepiej wykonane niz yogi bo uklad jest schowany w plastiku a od yogiego wszystko bylo na wierzchu i krotki kabel

AdamSsS - Nie 06 Lut, 2011

Potwierdzam Robinson z forum t-cat i fezera robi bdb jakości tylko musisz sam sobie przerobić czujnik luzu
dusza - Nie 06 Lut, 2011

grzes87 napisał/a:
swoja droga ma lepiej wykonane niz yogi bo uklad jest schowany w plastiku a od yogiego wszystko bylo na wierzchu i krotki kabel


co do jakości wykonania wyswietlacza od yogiego nie moge sie zgodzić gdyż ten ktory ja u niego kupilem, byl w szczelnej obudowie a dlugość przewodow była idelnie dobrana

grzes87 - Nie 06 Lut, 2011

dusza, no akurat ten co ogladalem na fotce to byl za krotki zdecydowanie, nawet pod siodlo nie dalo sie schowac ukladu tylko gdzies pod bakiem, moze do GSa bylo idealnie ale do fazera zdecydowanie za krotko ;)
tomex-t3 - Nie 06 Lut, 2011

grzes87, podeślij jeżeli możesz mi te linki
grzes87 - Nie 06 Lut, 2011

to jest gosc z forum fazera http://allegro.pl/wyswiet...1443535419.html

a ja kupilem u tego taniej http://allegro.pl/wyswiet...1447078409.html


jesli ktos chce w zegary wmontowac w kontrolke luzu np to mozna napisac do goscia i poprosic by nie dawal oslonki na wyswietlacz, ale to juz indywidualne zyczeni/propozycje

tomex-t3 - Nie 06 Lut, 2011

:padam: dzięki grzes87


dusza - Nie 06 Lut, 2011

grzes87 napisał/a:
dusza, no akurat ten co ogladalem na fotce to byl za krotki zdecydowanie, nawet pod siodlo nie dalo sie schowac ukladu tylko gdzies pod bakiem, moze do GSa bylo idealnie ale do fazera zdecydowanie za krotko ;)


ja napisalem jaki chce przy składaniu zamówienia gdzie ma być podpiety, gdzie ma być układ gdzie ma być wyswietlacz i dostałem idelnie wymierzony ;)

Tomek Kulik - Sob 12 Lut, 2011

Pęku napisał/a:
(...) Po jakims czasie czlowiek podswiadomie liczy juz biegi i wyswietlacz staje sie zbedny :) Tylko czasem probuje wbic 7 bieg :P

Biegów nie wolno liczyć!
Biegi trzeba zmieniać!

:D

sawik - Sob 26 Lut, 2011

pamiętacie moje wypociny z gs ?? ?
a takie cuda mam teraz w bandicie :)
https://picasaweb.google.com/lh/photo/YONJwzC7zdZ-tgs6hfJxXS4d1b3K1aGQCG5ZkNFy4DQ?feat=directlink

yaszczi - Sob 26 Lut, 2011

sawik, fajowy motyw :D
czubak - Sob 26 Lut, 2011

Wyglada super. A jak podczas słonecznego dnia, widać te diody ?
Stresu - Pon 18 Kwi, 2011

...Czym zalać czujnik luzu? Walczę z powtarzającymi się wyciekami już któryś raz z rzędu.

1. Po przeróbce czujnika zalano go silikonem wysokotemperaturowym - po ok. 1 tyś km. silikon zaczął puszczać olej.
2. Czujnik rozebrałem, rozlutowałem, odtłuściłem - kupiłem nowy silikon, zalałem - czujnik rozciekł się po 2 tysiącach.
3. W zimie powtórka z rozrywki (rozbiórka, odtłuszczenie) - tym razem zalałem go klejem na gorąco - po kilkuset kilometrach klej się całkowicie wytopił :zawstydzony:
4. W przypływie "euforii" zalałem go ponownie silikonem (tym razem bez rozbiórki i odtłuszczania) - wytrzymał ok. 500km.

Panowie, jest jakiś specyfik który ma w miarę rzadką konsystencję, nie przewodzi prądu i pozwoli mi zalać czujnik w taki sposób abym ten sezon przejeździł "bezstresowo"?

MacGyver - Pon 18 Kwi, 2011

Jakoś to dziwne ale ja mam zalany klejem z pistoletu na gorąco i nigdy nie miałem żadnego problemu z tym.
W takim razie może ponownie wszystko oczyść i odtłuść najlepiej benzyną ekstrakcyjną i sprężonym powietrzem i i zalej poxipolem (dwie tubki) ale to już na dożywocie bo klej jest niesamowicie mocny

marcin3miasto - Wto 19 Kwi, 2011

Ja zalalem zywica
Stresu - Wto 19 Kwi, 2011

... konkretnie jaką żywicą ? Ile kilometrów na tym zrobiłeś?
marcin3miasto - Wto 19 Kwi, 2011

zestaw reparacyjny 710 firmy novol czy jakos tak kupilem go w castoramie za ok 20 zl wczesniej uzywalem silikonu odpornego na wysokie temperatury zrobilem okolo 200 km wczesniej jak uzywalem silikonu zrobilem jakis 1000 km bez wycieku poki co nie jezdze bo zlamalem palec wiec wiecej nic nie moge powiedziec
studi - Wto 26 Kwi, 2011

Jako, że temat ciągle budzi zainteresowanie forumowiczów, a do tej pory nie doczekał się profesjonalnego projektu, z drugiej zaś strony doczekał się kilku wersji wykonania, w wolnym czasie zrobiłem dla was układ uniwersalny w technologi TTL czyli z wykorzystaniem układów serii 74.....

Dla bardziej zorientowanych w elektronice budowa jest następująca, na wejściu mamy encoder 1 z 8 do BCD w logice negatywowej, następnie 3 inwertery do BCD normalnego i na koniec do wyboru jeden z czterech dekoderów BCD do 7-segmentowego wyświetlacza.

Uniwersalność układu pozwala w zależności od doboru ostatniego układu stosować wyświetlacze w układzie wspólnej anody (wspólny +) lub wspólnej katody (wspólny -), do wyboru również są dwa style rysowania na wyświetlaczu cyfry 6 z górnym daszkiem lub bez niego (wtedy liczba 6 podobna jest do małego b)

Z racji zastosowania technologii TTL układ zawiera również stabilizator napięcia +5V, dla łatwiejszego łączenia z instalacją sygnał luzu w układzie jest na dwóch stykach tak aby można było wejść z czujnika wszystkimi kablami, oraz wyjść "drugim" luzem do oryginalnej instalacji motocykla.

Całość zamykana w obudowie o symbolu MK-34 dostępnej np. w sklepach AVT oraz z elektroniką.


Poniżej grafika ze schematem, wygląd ogólny układu, linia ścieżek od strony elementów i od strony dolnej, maska opisowa oraz demo w 3D, w załączonym pliku komplet plików dla programu KiCAD (schemat, lista połączeń, płytka) oraz komplet plików niezbędny do zamawiania w firmach wykonujących płytki (komplet masek oraz plik wierceń)


Komplet plików KiCAD i produkcja

kempes - Wto 26 Kwi, 2011

Brawo Studi! Świetna robota! Obawiam się tylko, że teraz zostaniesz wpisany do czarnych notesików sprzedawców, domowej roboty wyświetlaczy, z allegro :P ;) .
mr0zd - Wto 26 Kwi, 2011

Nic nie rozumiem z tego co Studi napisał :wstyd: :rotfl:
kempes - Wto 26 Kwi, 2011

mr0zd: KILK :P
studi - Wto 26 Kwi, 2011

kempes napisał/a:
Obawiam się tylko, że teraz zostaniesz wpisany do czarnych notesików sprzedawców, domowej roboty wyświetlaczy, z allegro


Czy ja wiem, nie param się produkcją płytek, choć mam kilka namiarów na takie firmy, nie produkuje dla Was kompletnych zestawów, więc może z tą czarną listą nie będzie tak źle.

Jeśli ktoś będzie chciał sobie zrobić, to sobie zrobi, a przygotowane pliki tylko to ułatwiają.


Z drugiej strony, zaraz na allegro pojawią się nowe zestawy tyle, że z laminatu zniknie mój inicjał ;)


mr0zd napisał/a:
Nic nie rozumiem z tego co Studi napisał

nie musisz rozumieć, ważne, że obrazki fajnie wyglądają :hyhy:

Piotras_5 - Sro 27 Kwi, 2011

studi napisał/a:
mr0zd napisał/a:
Nic nie rozumiem z tego co Studi napisał

nie musisz rozumieć, ważne, że obrazki fajnie wyglądają :hyhy:


dosłownie to samo sobie pomyślałem, hahah...
Nic z tego nie czaje. Czarna magia! szok... :szok:

lencol - Nie 15 Maj, 2011

Nie mogłeś studi zrobić projektu płytki w Eaglu? :zalamany:
Kolejny programik do obczajenia znów mi sie trafił :zdziwko:
Mam nadzieję, że jest podobny :hyhy:

studi - Nie 15 Maj, 2011

Nie znam Eagl'a, nie znałem też KiCad'a, ostatni soft jaki używałem to 15 lat temu dosowy OrCad i Tango, nauka KiCad'a zajęło mi 15 minut, jest bardzo intuicyjny poza tym jest opensourceowy i ma wersję linuksową, co jest dla mnie istotnym atutem.
Od strony produkcji i tak wysyłasz do wykonania maski gerbera więc co za różnica ;)

lencol - Nie 15 Maj, 2011

Ja zawsze drukowałem bezpośrednio z Eagla do pdfa i później tylko na drukarkę laserową papier kredowy i jazda;D Jeszcze nigdy nie zamawiałem płytek jak co :P
Gibons - Pon 01 Sie, 2011

Czy te wyświetlacze z allegro za 50-60zł się sprawdzają nada się to do GSa ? może ktoś z was tego używa ?
Grzechu16 - Wto 02 Sie, 2011

Gibons napisał/a:
Czy te wyświetlacze z allegro za 50-60zł się sprawdzają nada się to do GSa ? może ktoś z was tego używa ?

Użytkownik Robgie to kolega z forum Yamahy Thundercat, robi wyświetlacze przygotowane do zamontowania w zegary albo do przyczepienia na półkę. Generalnie z opinii innych użytkowników wynika, że wszyscy są zadowoleni i liczniki działają bez problemu. W razie jakichś problemów z poprawnym zamontowaniem licznika widziałem, że udzielał jakichś wskazówek. Nie z własnego doświadczenia ale innych użytkowników - polecam.
Link do aukcji: KLIK (to już nie pierwsza jego aukcja, dosyć sporo mu tego schodzi).
Pozdrawiam.

Gibons - Wto 02 Sie, 2011

Dzięki skontaktowałem się z nim ;)
adamo117 - Sob 15 Paź, 2011

studi czy to jakis gotowy "kit" firmy AVT ??
GSadmirer - Sob 15 Paź, 2011

ktoś moze podrzucic linka na allegro do takiego zestawu
albo
Grzechu wklej mejla lub gg do tego towarzysza z forum pioruńskiego kota ;)

mika - Sob 15 Paź, 2011

Jak kupowałam u niego
http://allegro.pl/wyswiet...1870500488.html
jeszcze nie zamontowany :kwasny:

GSadmirer - Sob 15 Paź, 2011

dzięki @mika
a dlaczego jeszcze nie? braku czasu czy montaz jest wyjątkowy skomplikowany :kwasny: ?

ziomek4000 - Sob 15 Paź, 2011

też planuję od niego kupić. tylko jeszcze zastanawiam się jaką wersję. czy zwykłą i przykleić między zegarami czy może tą do montażu w liczniku i bawić się w rozbieranie obrotomierza żeby w tarczy zamontować. jak myślicie?
adamo117 - Sob 15 Paź, 2011

dzięki ;)
AdamSsS - Nie 16 Paź, 2011

Polecam go . Forumowicz z forum t-cata. Wiele sprzedał i wszyscy sa zadowoleni .

Wersje to polecam montowana w obrotomierz . Jest trochę zabawy ale idize zima i bedzei czas . A efekt jest bardzo dobry ,wskaźnik wygląda na fabryczny o wiele lepiej wygląda .

ziomek4000 - Nie 16 Paź, 2011

a jest gdzieś na forum instrukcja (ja nie mogę znaleźć) jak rozebrać licznik na części pierwsze?
mika - Nie 16 Paź, 2011

GSadmirer napisał/a:
dzięki @mika
a dlaczego jeszcze nie? braku czasu czy montaz jest wyjątkowy skomplikowany :kwasny: ?

Jeszcze nie zamontowany z powodu braku czasu :kwasny:
a i montaż, jak dla mnie-kobiety, jest skomplikowany i muszę to przetrawić :D

GSadmirer - Nie 16 Paź, 2011

jak by co, to pytaj sprzedawce, nas na forum, przecież po to tu jesteśmy by sobie nawzajem pomagać, a przy okazji inni tez skorzystają:)
AdamSsS - Nie 16 Paź, 2011

Aby rozebrać licznik wymontowywyjesz go z ramki poprzez odkręcenie linki odpięcie kabli odkręcasz dwi eśruby i go wyjmujesz , potem delikatnie po obowodzie odginasz oprawkę a następnie ja zdejmujesz z szybką . Teraz delikatnie demontujesz wskazówkę uważając na mechaniz i odkręcasz tarcze albo nie demontujesz wskazówki i wycinasz tarcze w zegarze . Montujesz wyświetlacz skaładasz z powrotem i po robocie .
MacGyver - Nie 16 Paź, 2011

Teoretycznie tak wszystko się zgadza to proste i łatwe w praktyce jednak tak łatwo nie będzie.
Jak zdejmiesz wskazówkę to z kąd będziesz wiedział jak ją poprawnie włożyć tak aby wskazywała rzeczywiste obroty silnika a nie jakieś wyssane z palca?? po za tym odgięcie oprawki licznika w brew temu nie jest takie proste bo ramka jest dosyć sztywna i trudna do odgięcia nie wspominając już o jej ładnym zagnieceniu z powrotem. Ostatnia to wycięcie w tarczce malutkiego kwadraciku i upchnięcie pozornie małego wyświetlacza wraz z przewodem tak by nie przeszkadzał w środku ładnie wyglądał powiem tylko że na czarnej tarczce bardzo łatwo pozostają ślady po palcach które trudno usunąć.

Przerabiałem temat pozdrawiam

ziomek4000 - Pon 17 Paź, 2011

dobre ustawienie wskazówki po jej zdemontowaniu mam już opanowane po zabawach z licznikiem w samochodzie. zaznaczałem ołówkiem w którym miejscu się zatrzymywała po odłączeniu prądu i później przed podłączeniem montowałem w tym samym położeniu.
GSadmirer - Pon 17 Paź, 2011

chyba jednak nie bede sie bawil w grzebanie w zegrach i wycinanie brył geometrycznych ;P

ma ktoś zdjęcie swojego maszyny z tym licznikiem zamontowany na zewnątrz ?? ?

Julita - Sob 19 Lis, 2011

Witam. Mam GS500 1994 r i szukam wyświetlacza biegów. Na allegro znalazłam coś takiego:
http://allegro.pl/wyswiet...1936049808.html
Czy ktoś z Was ma może zamontowane coś takiego i na czym polega to przerobienie czujnika?
Proszę o pomoc.

CieCHu - Sob 19 Lis, 2011

O bardzo ciekawe. I tanie. Kurcze, sam jestem ciekaw jak to zrobic :D
RedShadow - Sob 19 Lis, 2011

Wiem że ten temat ma trochę stron, ale wystarczy go przejrzeć żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Julita - Sob 19 Lis, 2011

RedShadow napisał/a:
Wiem że ten temat ma trochę stron, ale wystarczy go przejrzeć żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie.


Dzięki za pomoc. Jeśli to dla Ciebie problem, to po co w ogóle odpowiadałeś.

kempes - Sob 19 Lis, 2011

Julita napisał/a:
RedShadow napisał/a:
Wiem że ten temat ma trochę stron, ale wystarczy go przejrzeć żeby znaleźć odpowiedź na to pytanie.


Dzięki za pomoc. Jeśli to dla Ciebie problem, to po co w ogóle odpowiadałeś.


Problem jest taki, że osobom takim jak Ty, nie chce się poświęcić pół godziny na przejrzenie całego tematu i wolą robić syf na forum zadając co chwila te same pytanie....

studi - Sob 19 Lis, 2011

Julita napisał/a:
Jeśli to dla Ciebie problem, to po co w ogóle odpowiadałeś.

Zgadzam się całkowicie z RedShadow i kempes. Jest spis treści działu mechanicznego, jest spis treści tego typu tematów na portalu, nawet w tym wypadku jest odpowiedni temat, ale po co zadać sobie trochę trudu, lepiej czekać "na gotowe" bo tak łatwiej.

Przypominam, forum to nie tylko pytanie i odpowiedź, to również czytanie ze zrozumieniem i ogromna skarbnica wiedzy, którą niestety trzeba przeczytać.

Julita - Sob 19 Lis, 2011

Zanim zadałam powyższe pytania, to poświęciłam nawet więcej niż pół godzinki i poczytałam. Jednakże połowa linków już nie działa. I wkleiłam konkretny wyświetlacz z konkretnym pytaniem. Czy taki ktoś z Was ma. Skoro macie tyle czasu, aby obrażać innych, to możecie mi odpowiedzieć. Ponadto syf to właśnie Wy teraz tu robicie, a nie ja. Mam nadzieję, ze wreszcie znajdzie się ktoś, kto mi odpowie i pomoże.
MacGyver - Sob 19 Lis, 2011

Więc sprawa wygląda następująco:
Wyświetlacz za pewne jest bardzo przydatną rzeczą bajerem aczkolwiek bez niej również można śmiało sobie poradzić.
Ja mam co prawda wyświetlacz który zrobiłem samemu a nie kupowałem i wmontowałem go w obrotomierz ale cała zasada działania jest zapewne taka sama.
Przechodząc do meritum to zestaw zapodany można zamontować w dowolne miejsce a podłączenie jego trzeba wykonać w następujący sposób:
Trzeba wymontować bakelitowy czujnik luzu który znajduje się pod deklem po lewej stronie silnika nad zębatką.
w tym czujniku wiercimy odpowiednio dziurki Rys. 5 w miejscu jak na rys nr.1
w otwory wkładamy kawałek pręcika ewentualnie może być jakiś wkręt Rys. 2
Do tych pręcików lub wkrętów musimy przylutować kolejno i odpowiednio przewody z zakupionego czujnika (każdy jeden przewód odpowiada za kolejny wyświetlany bieg) rys. 3, rys. 4
wszystko dokładnie myjemy benzyną najlepiej ekstrakcyjną suszymy i zabezpieczmy silikonem (polecam czarny loctite) i całość montujemy do silnika.
wyświetlacz umieszczamy w wygodne nam miejsce i podłączamy przewody zasilania (plus najlepiej do stacyjki) i minus do masy motocykla i cieszymy się nowym bajerem

[ Dodano: Sob 19 Lis, 2011 ]
zapomniałem dodać
Zdjęcia są pożyczone już z tego tematu, wystarczyło poszukać ;)

Julita - Sob 19 Lis, 2011

mądrego to fajnie posłuchać

ale czy ten zestaw jest odpowiedni ??
czy jest ktoś komu można wysłać do przerobienia mój czujnik ?

CieCHu - Sob 19 Lis, 2011

Przeciez napisane jest na aukcji, ze pasuje do GS-a. Zreszta na wczesniejszych stronach koledzy pisza, ze maja taki czujnik i dziala.
Julita - Pon 21 Lis, 2011

CieCHu napisał/a:
Przeciez napisane jest na aukcji, ze pasuje do GS-a. Zreszta na wczesniejszych stronach koledzy pisza, ze maja taki czujnik i dziala.


Zgadza się jest napisane, że pasuje do GS 500, ale wiesz specem ja nie jestem. I nie wiem, czy do wszystkich GS 500, czy może tylko do E albo F.
Nie wiem, dlatego podpytuję.
Ale już chyba będę wiedziała co i jak zrobić. Jeśli będę miała zamontowane i sprawdzone, to dam znać.

CieCHu - Pon 21 Lis, 2011

Do obu wersji pasuje. Takze do dziela :) Ja sobie zaloze dopiero w swieta.
Julita - Pon 21 Lis, 2011

Mi też najszybciej to Mikołaj albo nawet Zając przyniesie ...
CieCHu - Pon 21 Lis, 2011

Hehe, no ja dzis zamowie, ale czasu brak na takie zabawy :/
ziomek4000 - Pon 21 Lis, 2011

ja po wypłacie jak zostanie jakaś nadwyżka to kupię i zimą będzie czas żeby zamontować :)
Julita - Wto 22 Lis, 2011

Jak zamontujecie to wrzućcie też zdjęcia :)
Julita - Czw 01 Gru, 2011

Witam. Wczoraj przyszedł mój wyświetlacz biegów i mój mąż )złota rączka) miał już przerobiony czujnik luzu. Na tą chwilę jest sprawdzony ot tak, kabel do kabelka czy działa. trzeba to jeszcze zamontować. Wrzucę fotkę jak będzie. 4 bieg na razie nie wskakuje - coś tam się wyrobiło. Mąż jeszcze będzie myślał. Inne biegi chodzą bez zarzutu.
CieCHu - Czw 01 Gru, 2011

Mi nie pokazywalo 4 i 5 ale okazalo, ze lut byl za slaby. Poprawilem i smiga jak zloto :d
ziomek4000 - Czw 01 Gru, 2011

a którą wersję licznika masz kupioną? w licznik czy tą drugą? wrzuć jakieś fotki jak to wygląda po zamontowaniu bo na razie nie wiem którą kupić.
CieCHu - Czw 01 Gru, 2011

Nie chcialem sie bawic w rozbieranie licznika. Wziąłem te normalna i zamontowalem miedzy zegary. Bede w weekend jezdzic to postaram sie zrobic zdjecia.
Julita - Pią 02 Gru, 2011

Ja też mam między zegarami i wygląda ok.
Jutro będę w garażu - zrobię fotki.

Luty są ok. U mnie coś innego tam nie gra.

ziomek4000 - Pią 02 Gru, 2011

czekam na fotki.
Rob7on - Pią 02 Gru, 2011

ziomek4000 aby utrudnić Ci decyzję, osobiście zachwalę zamontowanie wyświetlacza w obrotościomierzu. Co prawda trzeba się troszkę napocić przy montażu ale efekt jest wart zachodu. Przed zakupem nie wiedziałem gdzie będę go chciał zamontować dlatego wziąłem w obudowie. Tak też zamontowałem, więc pomimo większych gabarytów również spokojnie się mieści w zegarze.
Poniżej fotka przedstawiająca wyświetlacz ( niestety posiadam tylko takie):

Julita - Pią 02 Gru, 2011

No powiem, że wygląda to bardzo ciekawie. :)
Zarzucę pomysł mężowi. Może tu by go jednak wcisnąć :D
Mój jeszcze nie jest zamontowany na stałe, także ...
hm....
Ajć dałeś mi do myślenia :zalamany:

ziomek4000 - Pią 02 Gru, 2011

no pierwotnie też planowałem kupić ten do montażu w liczniku ale jak zobaczyłem ile zachodu jest z dostaniem się do wnętrza to się trochę przeraziłem.
jak rozumiem żeby dostać się do licznika trzeba odgiąć całą tą metalową opaskę? mam dostęp do spawarki do plastiku (a niedługo planuję zakup własnej) i się zastanawiam czy nie zrobić tak że bym przeciął białą obudowę a później z powrotem pospawać w całość.co o tym sądzicie?

Tomek Kulik - Pią 02 Gru, 2011

Czy mogę zadać niedyskretne pytanie: po co Wam wyświetlacz biegów?
Pęku - Sob 03 Gru, 2011

Tomek, na początku przygody z motocyklami sądziłem, że wyświetlacz biegów przyda mi się przy stawianiu pierwszych motocyklowych kroków bo nie będę musiał myśleć jaki bieg mam wbity i będę mógł się skupić na ogarnianiu otoczenia. Nie sądziłem jednak, że już po kilkuset kilometrach w siodle wyświetlacz będzie mi zbędny.

I tak od kupna do dnia dzisiejszego mam opisywany w tym temacie gadżet w... szufladzie biurka :wstyd:

P.S. Tylko czasem na trasie próbuję wbić siódemkę :rotfl:

Grzechu16 - Sob 03 Gru, 2011

Fajny gadżet? Nie trzeba się zastanawiać, który bieg mamy wbity. Poza tym coś nowego zamontowane do motocykla daje satysfakcję ;)
ziomek4000 - Sob 03 Gru, 2011

ja osobiście podczas jazdy po mieście i częstych redukcjach po pewnym czasie gubię się jaki już mam bieg. no i satysfakcja z ulepszenia maszyny.
Julita - Sob 03 Gru, 2011

No i już mam zamontowany wyświetlacz biegów. Mój mąż to normalnie jest super. :)

Oto fotka przerobionego czujnika luzu:



Uploaded with ImageShack.us


A tu już po zamontowaniu całego wyświetlacza:



Uploaded with ImageShack.us

Mąż przetestował i działa :)

pavlick - Nie 04 Gru, 2011

Julita - czy możesz zapytać męża (:P) z czego zrobił piny i czym zalał cały czujnik?
Będę dźwięczny niezmiernie :)

Julita - Pon 05 Gru, 2011

Podpytałam i mi powiedział :D

Piny mąż zrobił z miedzianego 3mm grubości drutu, a otwory wiertłem 2,7mm i nie używał kleju. A z tyłu zalał silikonem czerwonym do 300 stopni Celsjusza.

Powodzenia!

matix19 - Sob 31 Gru, 2011

ooo ale żeście postów o tych wyświetlaczach napisali, to ja jestem jednym ze sprzedawców tych wyświetlaczy, sprzedałem już około 400 sztuk i jak narazie wszyscy są zadowoleni, tu jest moja aukcja:
http://allegro.pl/wyswiet...2023218381.html
Jak macie jakieś pytania to walcie śmiało postaram się na wszystkie odpowiedzieć ;)

ziomek4000 - Nie 01 Sty, 2012

ja akurat wczoraj kupiłem wyświetlacz. ale z innej aukcji. całe 1zł drożej. mam nadzieję że montaż pójdzie bez problemów.
max1212 - Pon 02 Sty, 2012

no to pochwale cie matix za szybką wysyłkę:) 28 wysłałeś a 30 paczka była u mnie:) właśnie przerabiam czujnik luzu. na kabelkach wszystko działa:)
johnny - Wto 03 Sty, 2012

Z elektroniki jestem kompletnie zielony ale rozumiem że jest jakiś kabel który łączy przerobiony czujnik luzu z wyświetlaczem? Którędy ten kabel wyprowadzacie spod dekla?
ziomek4000 - Wto 03 Sty, 2012

miałem zadać to pytanie jak już przyjdzie do mnie cały zestaw. więc się dołączę i dodam pytanie o to gdzie umieszczacie moduł?
CieCHu - Wto 03 Sty, 2012

Moj jest miedzy airboxem, a akumulatorem. Poki co malo jezdzilem, ale chyba nie przeszkadza. Najlepiej przypiac gdzies pod bakiem.

johnny_doe, wyprowadzasz kabel tak jak idzie oryginalny od luzu. Caly zestaw jest gotowy, jedyne co robisz to wiercisz czujnik i lutujesz kabelki z przygotowanymi wypustami. Zalewasz silikonem i voila!

ziomek4000 - Wto 03 Sty, 2012

w tym tygodniu powinien dojść więc będę szukał dobrego miejsca :)
Julita - Sro 04 Sty, 2012

Ależ będzie dużo GS'ów z wyświetlaczami biegów :)
johnny - Sro 04 Sty, 2012

Dzięki Ciechu, o to właśnie mi chodziło!
Używałeś jakiegoś specjalnego silikonu? Bo widzę że niektórzy narzekają że im puszcza i pojawiają się wycieki...

matix19 - Sro 04 Sty, 2012

Ja polecam czarny wysokotemperaturowy w swoich motocyklach zawsze nim zalepiałem i nic nie ciekło, takim samym zalepiam jak przerabiam czujnik klientowi, można też to zrobić czerwonym ale trochę brzydziej to wygląda ;)
ziomek4000 - Sro 04 Sty, 2012

czujnik i tak jest pod pokrywą więc akurat wygląd mało ważny.
MacGyver - Sro 04 Sty, 2012

Tak ale czerwony ma inne właściwości nieco dla tego czarny jest lepszy
ziomek4000 - Sro 04 Sty, 2012

dobrze wiedzieć. jeszcze żadnego nie kupiłem więc już wiem jaki mam brać :) znajdę taki w Castoramie czy mam szukać w jakichś bardziej specjalistycznych sklepach?
Kat - Sro 04 Sty, 2012

Idź do motoryzacyjnego, dasz 10 zł i pewnie jeszcze resztę dostaniesz :)
pavlick - Czw 05 Sty, 2012

Jest i w castoramie.
Czerwony nie szczególnie się "klei" tak jak czarny - uszczelnia, fakt, ale ciężko mu się czepić plastiku (w tym przypadku)
Czasami nawet widać jak z tubki przed silikonem wypływa coś w stylu oleju

CieCHu - Czw 05 Sty, 2012

Zalalem czerwonym i poki co jest dobrze. Czujnik masz pod pokrywa, wiec sadze ze estetyka nie ma tu nic do rzeczy :P
ziomek4000 - Sob 07 Sty, 2012

jestem w trakcie rozbierania i mam mały problem. czujnik trzyma mi się teraz tylko na kabelku od wskaźnika luzu. moje pytanie brzmi jak to zdemontować? uciąć i tak zostawić czy jest jakaś metoda?
i od razu pytanie na przyszłość. jak rozkminić w których miejscach wiercić otwory pod druty do lutowania kabelków od wyświetlacza? w instrukcji jaką dostałem do wyświetlacza są wyraźne miejsca gdzie zatrzymuje się bolec a na moim czujniku tego nie widać.

CieCHu - Nie 08 Sty, 2012

Nie demontuj, najlepiej zdejmij kanape i po prostu odepnij kabel. Wtedy bedziesz mogl wyciagnac calosc. A kabel niech sobie bedzie, mozesz znow podlaczyc pod luz.

Z tymi otworami to sprawa prosta: odwroc czujnik i zobacz, ze wewnatrz sa takie wypusty z plastiku. One dokladnie wskazują polozenie biegow. Ja wiercilem w nich i znajduje biegi perfekcyjnie

ziomek4000 - Nie 08 Sty, 2012

no właśnie zastanawiałem się czy wiercić w tych wypustach czy między nimi (tak jak jest zrobiona dziurka pod oryginalny czujnik luzu.

jak się domyślam to 1 bieg jest wcześniej niż luz, później jest właśnie luz a następnie każdy bieg po kolei na kolejnym styku? sorry za głupie pytania ale wolę się zapytać niż coś źle zrobić i później kombinować z przeróbkami.

CieCHu - Nie 08 Sty, 2012

Tak, przed luzem wiercisz dla 1, potem luz, potem 2 itp
ziomek4000 - Nie 08 Sty, 2012

dzięki za odpowiedź. teraz tylko muszę znaleźć czas żeby znowu pojechać do garażu i dokończyć wyciąganie czujnika.
ziomek4000 - Nie 15 Sty, 2012

problem sam się rozwiązał. podczas wyciągania kabelek się po prostu urwał. na nowym kabelku między czujnikiem a częścią z elektroniką wprowadziłem pewne udogodnienie. gdy wykonam je do końca to podzielę się z wami pomysłem i fotkami.
ziomek4000 - Pon 23 Sty, 2012

tak jak obiecałem podrzucam fotki tego co zmieniłem w stosunku do oryginału


doszedłem do wniosku że jeśli coś padnie z całego zestawu to na 99% będzie to część z elektroniką. po takiej przeróbce wystarczy rozłączyć kabelki i można już wyciągać to co się zepsuło bez potrzeby dobierania się do czujnika luzu.

naszła mnie też pewna wątpliwość więc może wy mi powiecie (chwilowo nie mam jak sam sprawdzić bo nie ma kiedy pojechać do garażu). czy oryginalny kabelek od czujnika luzu zostawić czy można go wywalić? pamiętam że gdy czujnik był zabrudzony i nie dawał sygnału że jest luz (nie paliła się kontrolka) to nie można było postawić moto na nóżce bocznej przy włączonym silniku.

CieCHu - Wto 24 Sty, 2012

Ja podpialem go, tak jak byl. I mi pokazuje i 0 i lampka sie swieci
ziomek4000 - Wto 24 Sty, 2012

no mi kabelek urwał się w połowie długości podczas wyciągania więc będę musiał lutować żeby mieć go z powrotem żeby go w ogóle podpiąć.
matix19 - Wto 24 Sty, 2012

Kolego jak masz wyświetlacz ode mnie to nie ma opcji że padnie elektronika możesz ją zalać wodą wysuszy i będzie działało, to jest tak zrobione że nie ma prawa się zepsuć, prędzej pęknie jakiś kabelek czy coś ;)
ziomek4000 - Wto 24 Sty, 2012

kupiłem od innego gościa dzień wcześniej zanim wrzuciłeś info na forum że sprzedajesz. rozebrałem puszkę z elektroniką bo kabelek od zasilania był źle wyprowadzony i przeszkadzał w przymocowaniu całości i widziałem też że wszystko jest zabezpieczone przed zalaniem.
doles11 - Wto 24 Sty, 2012
Temat postu: Podłączenie + do wyswietlacza
Witam! Czy ktoś z was wie gdzie podłączyć + od kostki wyświetlacza ale pod siedzeniem tak aby po włączeniu zapłonu działał już wyświetlacz???
CieCHu - Wto 24 Sty, 2012

Tak - pod stacyjke. Ktory kabel? Nie mam pojecia - albo probowac, az trafisz albo zajrzyj do manuala ;)
maniek - Wto 24 Sty, 2012

a pod przewód od żarówki przedniej nie możesz podłączyć???
Julita - Wto 24 Sty, 2012

Ha,ha. Z tego co widzę, to temat ciągle gorący. To będzie mój pierwszy sezon jako kierowcy motocykla. Przedtem tylko jako plecaczek. Jestem świeżo po egzaminie. Ale spotkałam się z wieloma opiniami typu "no tak nowicjusz i dlatego potrzebuje ten wyświetlacz". Ja uważam inaczej. Mój mąż jeździ na moto prawie 20 lat i uważa, ze to super dogodność. W poprzednim sezonie zamontował w swojej hajce i jest bardzo zadowolony.
matix19 - Pią 27 Sty, 2012

Panowie zależy jaki macie rok produkcji swojego GSa jeżeli ten co już światła włączają się po przekręceniu kluczyka czyli chyba od 2001 to podłącza się przewód do + tylnej postojówki, jeżeli nie to można próbować podłączyć do stacyjki kolejno pod każdy przewód, mój wyświetlacz się nie sfajczy taką metodą.
ziomek4000 - Pią 27 Sty, 2012

w wersji przed liftem też można podpiąć pod + od tylnego światła. wtedy wyświetlacz włączy się po zapaleniu świateł. a jak wiemy jest obowiązek jazdy na światłach więc tak czy inaczej trzeba je włączyć.
matix19 - Pią 27 Sty, 2012

takie jakby przypomnienie żeby włączyć światła ja też polecam to rozwiązanie w mojej instrukcji montażu, sam w GSXR 750 k1 sobie tak zrobiłem teraz w K4 mam pod tylną lampę podłączone zasilanie
olecki - Pią 27 Sty, 2012

Julita napisał/a:
Ha,ha. Z tego co widzę, to temat ciągle gorący. To będzie mój pierwszy sezon jako kierowcy motocykla. Przedtem tylko jako plecaczek. Jestem świeżo po egzaminie. Ale spotkałam się z wieloma opiniami typu "no tak nowicjusz i dlatego potrzebuje ten wyświetlacz". Ja uważam inaczej. Mój mąż jeździ na moto prawie 20 lat i uważa, ze to super dogodność. W poprzednim sezonie zamontował w swojej hajce i jest bardzo zadowolony.


Teoretycznie rzecz nie potrzebna, ale w praktyce musi dawac rade bo sam nie raz szukalem 7 :D

i siema Matix :D Chyba skądś sie znamy :D

rw171 - Nie 29 Sty, 2012

Witam. W moim GS-ku '94 moduł zamontowałem pod lewym ,,zadupkiem''-fajnie mieści się w rozwidlenie ramy,przypięty na ,,trytytki''. Natomiast zasilanie podłączyłem pod przekażnik (czarna kostka pod prawym ,,zadupkiem'' która robi klik-klik po wł-wył zapłonu) do pomarańczowego przewodu,obok zielonych-ten najbliżej ramy(mam nadzieję,że zrozumiale opisałem...) Wyświetlacz działa po przekręceniu kluczyka,bez włączonych świateł i nie potrzeba ,,wlec'' kabla do stacyjki-pozdrawiam.
ziomek4000 - Nie 29 Sty, 2012

a masz możliwość zrobienia fotki żeby łatwiej było zlokalizować podłączenie?
rw171 - Nie 29 Sty, 2012

Niestety nie mogę załączyć zdjęcia-sorry.
studi - Nie 29 Sty, 2012

ziomek4000 napisał/a:
a masz możliwość zrobienia fotki żeby łatwiej było zlokalizować podłączenie?

Zawsze można otworzyć schemat w serwisówce, tam są kolorami opisane przewody, dodam tylko, że pomarańczowy w GS'e to główne zasilanie ZA stacyjką.

pavlick - Nie 29 Sty, 2012

Zawsze można kupić mierniczek za 15pln i sprawdzić :)
Albo sposób na biedaka - żaróweczka 12V i kabelki dolutowane... ;)

doles11 - Wto 31 Sty, 2012

Witam wszystkich miłośników GS 500!
Dosyć długo wertowałem strony www i internetowe w celu jak najlepszego i dokładnego zamontowania wyświetlacza biegów do suzi. I udało się działa. Teraz kilka uwag odnośnie elementów i montażu.
1. Jeżeli ktoś nie chce przerabiać lub nie czuje się na siłach aby przerobić czujnik luzu to może zakupić gotowy od suzuki gsx400. Ja tak zrobiłem gdyż uważam że orginał jest zawsze lepszy. Koszt zakupu na allegro 30 zł.
2. Wyświetlacz kupiłem gotowy także z aukcji:
http://allegro.pl/wyswiet...1988322600.html
od Robgie działa bardzo dobrze polecam lecz jeśli ktoś ma ochotę i chce wykonać go sam to polecam stronę http://www.akmt.hu/sufnituning/fokozatkijelzo.pdf
jest tam opisane wszystko od podstaw.
3. Kostkę od wyświetlacza umieściłem obok akumulatora, przewód do wyświetlacza poprowadziłem pod bakiem na wewnętrznej stronie ramy na oryginalnych mocowaniach wiązki elektrycznej. Zasilanie „+” wyświetlacza podłączyłem pod pomarańczowy przewód przekaźnika pod prawym zadupkiem ( ten w którym słychać stukanie podczas włączania zapłonu). W ten sposób po włączeniu zapłonu wyświetlacz już działa, a przewodu nie trzeba ciągnąc przez pół motocykla do lampy lub stacyjki.
4. Połączenie przewodów wyświetlacza i czujnika wykonałem na 6-pinowej kostce zakupionej w sklepie elektronicznym a przewody po zarobieniu zalutowałem w wsuwkach. Następnie włożyłem w kostki zaizolowałem i połączyłem kostki.
Pozdrawiam!

pavlick - Wto 31 Sty, 2012

takie pytanie - czy po uruchomieniu silnika mamy w instalacji 12 czy 14V? bo nie wiem na ile kombinować oporniki
doles11 - Wto 31 Sty, 2012

Kilka fotek z montażu:

[ Dodano: Wto 31 Sty, 2012 ]
U mnie jest 13,8 V. Wg instrukcji manual powinno wynosić 13,5 do 15,5 V przy 5000r/min

studi - Wto 31 Sty, 2012

pavlick napisał/a:
bo nie wiem na ile kombinować oporniki

to zależy wg. jakiego schematu robisz elektronikę do wyświetlacza, np. ten w przytoczony w poście powyżej twojego jest z rezystorami liczonymi na 5V ponieważ masz wyświetlacz wspólna katoda, połączony do masy, a sterowany jest sygnałami TTL, z kolei scalaki zasilane są poprze stabilizator LM7805, który na wejściu ma tolerancję, aż do 18V.

pavlick - Wto 31 Sty, 2012

to tyle to ja wiem, ale ja robię analogowy i przepuszczam prąd do leda przez oporniki i nie wiedziałem czy liczyć pod 12 czy 14
studi - Wto 31 Sty, 2012

chciałeś powiedzieć na elementach dyskretnych, w sensie drabinka diod prostowniczych :D ,
policz na 14V, najwyżej będzie trochę ciemniej świecić jak nie będzie ładowania.

pavlick - Wto 31 Sty, 2012

raczej jak nie będzie ładowania, to będę się martwić z lekka ;)
dzięki :)

studi - Wto 31 Sty, 2012

pavlick napisał/a:
raczej jak nie będzie ładowania, to będę się martwić z lekka

chciałem powiedzieć, że ładowanie jest tak od 4krpm, a sprawdza się je przy 5krpm więc na wolnych moto ma prawo nie mieć ładowania

keise91 - Pią 03 Lut, 2012

Mam głupią prośbę, która ma początek w tym, że nie jestem dobry w tej dziedzinie. :wstyd: Z góry mówię, że prześledziłem temat. Czy mógłby ktoś napisać, jak przerobić czujnik luzu, ale tak łopatologicznie? Jakich materiałów użyć kiedy i w jaki sposób. Fajnie jakby dorzucił ktoś jakieś fotki z przeróbki. Szukałem po innych tematach,ale nic łopatologicznego nie znalazłem :/ :wstyd:
ziomek4000 - Sob 04 Lut, 2012

ja mam jeden czujnik już przerobiony na sprzedaż. muszę jeszcze tylko sprawdzić czy wszystkie styki są dobrze zrobione. jeśli jesteś chętny to napisz to poświęcę się i pomarznę w garażu i sprawdzę.
keise91 - Sob 04 Lut, 2012

Ja chciałbym przerobić swój, ale nie wiem jak. Widziałem, że zalane jest to klejem, wbite są bolce, ale nie wiem w jaki sposób. Potrzebuje tutoriala jak to zrobic

[ Dodano: Sob 04 Lut, 2012 ]
Ewentualnie, możesz powiedzieć ile chcesz za swój, już przerobiony

RedShadow - Sob 04 Lut, 2012

http://forum.gs500.pl/vie...p=123239#123239
No chyba dokładniej to już nie trzeba.

keise91 - Sob 04 Lut, 2012

dzięki Red
pavlick - Pon 20 Lut, 2012

takie szybkie pytanie: po odkręceniu czujnika luzu - to coś co obraca się przy zmianie biegu jest troszeczkę w oleju - tak ma być?
doles11 - Pon 20 Lut, 2012

Tak. A pod czujnikiem powinien być o ring gumowy.
pavlick - Pon 20 Lut, 2012

tak też jest - dzięki
max1212 - Czw 23 Lut, 2012

Witam. wiosna się zbliża i czas przyszykować maszynę. Właśnie skończyłem prace związene z montażem wyświetlacza biegów. Układ kupilem na allegro, czujnik zmodyfikowany a sam wyświetlacz wstawiony w ramkę zegarów. Dodatkowo przyszły nowe tarcze zegarów. Przy okazji odświeżona ramka i półka. Efekt moim zdaniem zadawalający:)









nospoon - Pią 24 Lut, 2012

W jaki sposób umieściłeś to w ramce? Wycinałeś dremelem czy jakoś nawiercałeś?

Ja na dniach zamierzam przejść się do sklepu z elektroniką, poszukać podzespołów żeby samemu sobie sklecić taki wyświetlacz.

max1212 - Pią 24 Lut, 2012

wywierciłem x otworów wiertarka stołową z małym wiertłem( chyba 3) w obszarze wczesniej zaznaczonym...powstał zarys prostokąta...później pilniczek i jazda :)
ziomek4000 - Pią 24 Lut, 2012

fajnie zrobione. może też u siebie tak zamontuję.
nospoon - Pon 27 Lut, 2012

Mam pytanie. Rozumiem, że wykorzystując ten schemat: http://acn.waw.pl/index/biegi/biegi.html dla wyświetlacza z wspólną anodą należy odwrócić diody, ale jak wygląda kwestia z rezystorami? Chodzi o to, że skoro odwracamy biegunowość, czy wtedy wystarczy jeden rezystor na anodzie? Nie znam się na elektronice zbytnio, więc pytam zanim przekombinuję.
pavlick - Pon 27 Lut, 2012

nie - rezystory zostają na katodzie tak jak są - chodzi o to, że jeden rezystor na biegunie wspólnym będzie inaczej działać niż kilka na każdym z segmentów wyświetlacza.
nospoon - Pon 27 Lut, 2012

Ok, dzięki. A mógłby ktoś obeznany w tym temacie rozrysować jak podłączyć fotorezystor pod ten układzik tak żeby zmniejszał jasność w nocy?
dymny - Nie 11 Mar, 2012

Od siebie dodam, ze do GSa pasuje czujnik z GN125. Trzeba tylko z tylu wyczyścić go z białego silikonu, bo pod spodem jest płytka drukowana do której można się wlutować.


yogi136 - Nie 11 Mar, 2012

Witam was Panowie no i oczywiście Panie po bardzo długiej przerwie ;)
Jak się pewnie niektórzy orientują, dawno dawno temu robiłem owe ustrojstwa i sprzedawałem na allegro. Pewno jeszcze znajdą się osoby na forum które mają zamontowany "mój" wyświetlacz ;)
Kilka dni temu dostałem maila z zapytaniem czy posiadam jeszcze wyświetlacze, odkopałem pudełko w którym trzymałem elementy potrzebne do wykonania wyświetlaczy i okazało się że jestem w stanie zrobić 8 sztuk.

Tak więc postanowiłem dorobić sobie "do kieszonkowych" (dla studenta każdy grosz ważny :P ) i zbudować te wyświetlacze.
3 sztuki mam już zamówione 5 zostało wolnych. Jak ktoś jest chętny proszę pisać, cena myślę ze ok 50pln. Dla tych co mają jakieś obawy odnoście próby oszustwa mogę zrobić aukcje.

p.s. Chciałem odgrzebać Swój stary temat z działu sprzedam, ale niestety nie znalazłem pewno leży gdzieś w śmieciach ;)

pzdr.
yogi136

zloty1984 - Nie 11 Mar, 2012

Witam.
Yogi ja zamawiam 1 zestaw.
daj info na pw odnośnie przelewu.

yogi136 - Nie 11 Mar, 2012

Czy mnie pamięć nie myli czy już kiedyś brałeś?? :P
nospoon - Nie 11 Mar, 2012

Jak to nałogowiec, dalej bierze ;)
danlack - Pon 09 Kwi, 2012

Czy ktoś zna mechanika z Warszawki, który zamontowałby mi taki wyświetlacz w GS'ie ?
Jestem kompletnym antytalenciem w sprawach mechaniczno-elektrycznych :)

Danlack

tholin85 - Wto 24 Kwi, 2012

yogi136 napisał/a:
.....
3 sztuki mam już zamówione 5 zostało wolnych. Jak ktoś jest chętny proszę pisać, cena myślę ze ok 50pln.....
yogi136

Z magnesikiem?
są wyświetlacze?

oto lista motocykli wykorzystująca ten sam czujnik zmiany biegów

macieqq - Pią 27 Kwi, 2012

Witam. Średnio chce mi się czytać cały wątek, więc po prostu zapytam - czy miał ktoś po przerobieniu czujnika luzu problemy z cieknącym olejem?
pavlick - Pią 27 Kwi, 2012

ktoś tam miał na pewno.
jak się dobrze zrobi, to nie powinno nic kapać

maruder07 - Pią 27 Kwi, 2012

Ja nie. Niedawno taki zamontowałem właśnie wyświetlacz od yogiego przerobiłem czujnik co takie trudne nie było dzięki jego wskazówkom. I dałem nowego oringa, pod ten czujnik. Nic mi nie cieknie do tej pory. :) A zrobiłem ok 120km jak dotychczas.
macieqq - Pią 27 Kwi, 2012

Ja nie bardzo się znam na tych rzeczach, więc wolę nie dotykać bo zaraz coś pokiełbaszę, a jedyny facet u mnie w miasteczku, który mógłby się tym zając mówił, że kiedyś jak to robił, to właśnie coś źle uszczelnił i kapało, więc nie bardzo chcę mu to oddawać. Czy da radę kupić już przerobiony czujnik?

EDIT: Widzę, że od gsx400 pasuje, więc nieważne ;)

maruder07 - Pią 27 Kwi, 2012

macieqq napisał/a:
kiedyś jak to robił, to właśnie coś źle uszczelnił i kapało, więc nie bardzo chcę mu to oddawać. Czy da radę kupić już przerobiony czujnik?


A co tam można zepsuć? Nie da się jeśli powoli i dokładnie to się zrobi. To nie trudne 6otworków w miękim plastiku wywiercić. Wstawić wkręty dolutować kabelki silikonem temperaturowym zalać i gotowe. Przed wstawieniem dać nową uszczelkę i nie ma prawa cieknąć.

ziomek4000 - Pią 27 Kwi, 2012

ja mam na zbyciu przerobiony czujnik ale trzeba by go sprawdzić czy otworki dobrze wywierciłem.
DARO13 - Sob 28 Kwi, 2012

Jak jest taki czujnik jak na foto to wystarczy dolutować kabelki czy trzeba wiercić ? ;>

ziomek4000 - Sob 28 Kwi, 2012

trzeba wiercić.
macieqq - Wto 01 Maj, 2012

Czy ten oto czujnik http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62 będzie pasował do gs 500? W sumie ma 8 styków, ale wolę się zapytać.
grzesiek4535 - Wto 01 Maj, 2012

Myślę że nie .... to moto ma pewnie inne przełożenie i inny rozstaw styków.... zresztą jest ich osiem .... Jeżeli chcesz czujnik to lepiej kupić sobie na allegro do gs500 to tylko 10zł więcej albo zróbić sobie samemu wyjdzie Cię koło 20zł + robocizna... bynajmniej mnie tyle wyszło...
dymny - Wto 01 Maj, 2012

macieqq napisał/a:
Czy ten oto czujnik http://allegro.pl/show_it...acf77d00be2ff62 będzie pasował do gs 500? W sumie ma 8 styków, ale wolę się zapytać.


Myslę że na 99% bedzie pasował.
Wygląda jak ten z GN125, który mam wu siebie zamontowany

Z resztą troche wyżej jest mój post ze zdjęciami.
I ma on 6 głównych styków. Myślę że lepiej kupić oryginalny z innego modelu niż rzeźbić w tym seryjnym z GSa.

Tylko jedno "ale". 40zl to troche za drogo. Ja swój wyrwalem za 20zl.

Julita - Pią 04 Maj, 2012

Witam. Mam zamontowany wyświetlacz biegów. Tylko, ze jest problem z 2 i 4. Nie wyświetla często. czy to rzeczywiście ma związek z wyrobionym czujnikiem luzu?
Może ktoś ma pomysł jak temu zapobiec? Nadmieniam, ze wszystko było zrobione prawidłowo. Myślałam, że się "dotrze".

pavlick - Pią 04 Maj, 2012

może piny są za małe i jest mniejsza tolerancja tego wybieraczka jeżdżącego po czujniku
z tego co pamiętam, to masz 2mm drut miedziany - u mnie te piny są wielkości 3mm, albo więcej
zobacz, że na tej fotce wyżej "biegowe" styki są większe od fabrycznego neutrala

michał_maly1992 - Pią 04 Maj, 2012

Witam w moim przypadku nie zawsze był wyświetlany 2 bieg , piny mam 2mm ,pomogło lekkie zeszlifowanie papierkiem ściernym tego wybieraczka.
pavlick - Pią 04 Maj, 2012

czyli wyjdzie na to samo, bo zwiększysz powierzchnię styku - przy czym jeżeli podchodzisz do tego od tej strony, to pomyśl, że jednak ktoś specjalnie zrobił go z "zaoblonym" łebkiem...
Bonzo - Pią 04 Maj, 2012

Najlepiej rypnąć w miejsca tych pinów wkręty jakieś i je delikatnie nawiercić żeby był taki delikatny dołeczek. Ja jak miałem tam wcześniej drut zaaplikowany to też mi nie łapała dwójka często.
pavlick - Pią 04 Maj, 2012

ja mam śrubki M2 z płaskimi łebkami - z drugiej strony zaciśnięte nakrętkami - nie ma prawa nic przeciekać, ani szaleć
Bonzo - Pią 04 Maj, 2012

No, nawet lepsze rozwiązanie masz Pavlick :) , łatwiej, szybciej i podobnie ze skutecznością
ziomek4000 - Sob 05 Maj, 2012

ja u siebie żeby uszczelnić to najpierw na kropelkę wkleiłem miedziany drut w wywiercone otwory, następnie zalałem to wszystko do połowy wysokości klejem epoksydowym który dokładnie wypełnił wszystkie szczeliny, na sam koniec luty zabezpieczyłem sylikonem na wysokie temperatury.
chaltier - Sob 05 Maj, 2012

ostatnio przeglądałem fotki i natknąłem się na taki widok xD

nie dość ze wyświetlacz biegów to jeszcze wskaźnik paliwa ale za to JAKI ;D ;D ktoś może ma coś takiego na swoim motorku ?? bo ja bym chciał i to bardzo !! !


demot - Sob 05 Maj, 2012



To jest moto forumowego MacGyvera. On też posiada dodatkowe wskaźniki. A takiego jak Ty pokazałeś nie kojarzę.

danlack - Wto 08 Maj, 2012

Wszystkie osoby którym Yogi136 zalega z wyświelaczem proszone są o kontakt na adres: gumczas13@tlen.pl z tematem maila "wyświetlacz".
Yogi135 mial wypadek 26.04 i teraz wyswietlacze wysyla jego brat.

Info zamieszczam na prośbę brata.

Danlack

yogi136 napisał/a:
Witam was Panowie no i oczywiście Panie po bardzo długiej przerwie ;)
Jak się pewnie niektórzy orientują, dawno dawno temu robiłem owe ustrojstwa i sprzedawałem na allegro. Pewno jeszcze znajdą się osoby na forum które mają zamontowany "mój" wyświetlacz ;)
Kilka dni temu dostałem maila z zapytaniem czy posiadam jeszcze wyświetlacze, odkopałem pudełko w którym trzymałem elementy potrzebne do wykonania wyświetlaczy i okazało się że jestem w stanie zrobić 8 sztuk.

Tak więc postanowiłem dorobić sobie "do kieszonkowych" (dla studenta każdy grosz ważny :P ) i zbudować te wyświetlacze.
3 sztuki mam już zamówione 5 zostało wolnych. Jak ktoś jest chętny proszę pisać, cena myślę ze ok 50pln. Dla tych co mają jakieś obawy odnoście próby oszustwa mogę zrobić aukcje.

p.s. Chciałem odgrzebać Swój stary temat z działu sprzedam, ale niestety nie znalazłem pewno leży gdzieś w śmieciach ;)

pzdr.
yogi136

Turos - Czw 07 Cze, 2012

chaltier napisał/a:
Obrazek


ziomek4000 - Czw 07 Cze, 2012

ja kupiłem już 2 sztuki od tego gościa:
http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=102831

makumba88 - Czw 07 Cze, 2012

Ja kupiłem od tego gościa http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=7668654. Zamówiłem w piątek, we wtorek już był listonosz z poleconym. Montaż bezproblemowy.
bilder - Sob 09 Cze, 2012

I już zrobiłem własny wyświetlacz trochę pracy i kosztów części ;)
Tak właśnie wygląda mój wyświetlacz na mikroprocesorze ;)
Sory za jakość niebawem postaram się o lepszą bo ta nagrana telefonem...

http://www.youtube.com/wa...eature=youtu.be

demot - Sob 09 Cze, 2012

Fajnie "myśli" po włączeniu stacyjki. Nie wiem jak to jest z innymi, bo nie widziałem, ale to mi się podoba :)
bilder - Sob 09 Cze, 2012

demot, Taka wstawka napisana przez kumpla, przy programowaniu, że właśnie podczas włączania tak sobie "myśli".
Ogólnie to wersja beta. Jestem ciekaw jak zniesie całość wyświetlacz wszystkie wstrząse itp.
Lecz mam nadzieje, że wszystko będzie okej ;)

Tyron - Wto 19 Cze, 2012

Witam forumowiczów!

Postanowiłem sam wykonać wyświetlacz biegów, choć elektronikiem nie jestem. Przeczytałem cały temat, znalazłem schematy tutaj i na stronce schematy, zakupiłem elementy z listy, zacząłem lutować i nie działa :D Czy ktoś byłby w stanie wyrysować mi jeden schemat na wyświetlacz jednokolorowy, bez zbędnych elementów ze schematu płytka zawierający ten stabilizator napięcia ze schematu płytka2 (chyba, że jest zbędny). Musiałem namieszać w plusach i minusach bo już nie wiem czy wyświetlacz ma być do 5v ze stabilizatora czy do 12 i jaki prąd płynie na przewodach od biegów? Dołączam zdjęcie czy dobrze myślę, choć ustrojstwo nie działa :D

Pozdrawiam

jinjun - Wto 19 Cze, 2012

Ile wyniosły Cie części do tego układu? Gdzie kupowałeś?
Licząc w tme wyszło coś koło 30 złotych, aczkolwiek w biegu przed spaniem.

studi - Wto 19 Cze, 2012

Tyron, układ jest zbudowany na dekoderze BCD do 7-seg, wykonany w technologii TTL, a co za tym idzie wszystkie zasilania muszą być podpięte do +5V za stabilizatorem.
Sam wyświetlacz również powinien być typu "wspólna anoda".
Co do samego czujnika biegów to on zwiera dane wejścia do obudowy silnika, czyli do masy GND.
Dekoder 7447 pracuje w tzw. logice pozytywowej czyli stan wysoki jest stanem aktywnym, a my mamy do dyspozycji poprzez czujnik zmiany biegów aktywny stan niski, dlatego na wejściach A B C układu dekodera znajdują się inwertery (bramki NOT z układu 7404) oraz na ich wejściach rezystory do dodatniego bieguna zasilania, wymuszają one stan niski na wejściach dekodera aktualnie nie połączonych przez matrycę diod i odpowiedni styk czujnika do masy.

W przytoczonym przez Ciebie widoku płytki schemat układu jest trochę inny i zawiera dodatkowo układ 7427 będący trzywejściową bramką NOR, oraz dwa tranzystory sterujące anodami wyświetlacza i diody sygnalizującej luz w miejsce oryginalnej żarówki, w momencie gdy masz zapięty luz jeden z tranzystorów podaje + zasilania do kontrolki luzu, gdy jest wbity jakikolwiek inny bieg drugi z tranzystorów podaje + zasilania do wyświetlacza, dodatkowo projekt tej płytki jest o tyle dziwny, że wyprowadzenia układów scalonych które nie są połączone, trzeba wyciąć bo nie ma dla nich pól lutowniczych.

Większość osób robi wyświetlacze z zastosowaniem układu matrycy diodowej sterującej bezpośrednio wyświetlaczem, jest ona trochę większa, ale prostsza do wykonania przez niewprawionego elektronika-amatora, jeśli chcesz układ cyfrowy to w tym temacie -> http://forum.gs500.pl/vie...p=108245#108245 proponowałem schemat takiego układu pozbawionego nawet drabinki diodowej, w to miejsce zastosowany był dekoder 1 z 8 / BCD, oraz wypisane były wszystkie sterowniki wyświetlacza, w zależności jaki kształt miała by mieć cyfra 6 oraz czy wyświetlacz jest typu wspólna anoda, czy wspólna katoda.


* stan wysoki - połączenie do +5V, stan niski - połączanie do masy

jinjun - Wto 19 Cze, 2012

Obudowa to KM-34. Popraw post.
Swoją drogą jakby ktoś pytał:
http://sklep.avt.pl/p/pl/...+70x50x3mm.html
BTW jak to mocujesz do moto? Jak mocujesz w środku płytkę i zabezpieczasz przed wodą, kurzem itd.?

tholin85 - Wto 19 Cze, 2012

polecam płytkę drukowaną umieszczona w obudowie zalać żywica. Stosuje takie rozwiązania w miejscach gdzie potrzebuje IP 68
jinjun - Wto 19 Cze, 2012

A myślałem nad glutem (sztyft na gorąco). Chyba najmniej problematyczna metoda.
Będzie GS to pomyślę nad tym. Jak będę robić to od razu ogarnę projekt w eaglu, chyba, że ktoś już ma?

Tyron - Wto 19 Cze, 2012

Części kupiłem za 22 zł w sklepie Cyfronika, nie chcę wywalać ich do kosza więc chciałbym poprawić układ z tych schematów. Ktoś pomoże narysować ten układ do ponownego zlutowania?
studi - Sro 20 Cze, 2012

Tyron napisał/a:
więc chciałbym poprawić układ z tych schematów

Ale co Ty chcesz tam poprawiać, jak tam jest wszystko rozrysowane OK ?

sawik - Sro 20 Cze, 2012

nie rozumiem po co tak kąplikować sobie życie ?? ??
wystarczy wyświetlacz 12v jakieś 20 parę diodek i 7 oporników
gdzies tu powinien być schemat tego układu z czasów jak ja robiłem swój
dodatkowo można poudziwniać -- dwukolorowy wyświetlacz , 5 i luz na zielono !! !
ściemniacz itp !!
po co robić to na scalaku ?? ? skoczy napięcie i układ pójdzie się j.....

studi - Sro 20 Cze, 2012

sawik napisał/a:
skoczy napięcie i układ pójdzie się j.....

To właśnie w prostym układzie jak będzie przepięcie to wyświetlacz szlak trafi, jeśli rezystory są źle policzone, tu masz stabilizator napięcia, który ma tolerancję wejściową aż do ok. 18V, co nie zmienia postaci, że jak mówisz, są prostrze układy tylko z drabinką diodową na wejściu o czym zresztą wspominałem.

Tyron - Sro 20 Cze, 2012

Administratorze wiem, że wszystko jest rozrysowane ok, ale dla wyświetlacza dwukolorowego a ja polutowałem pod jednokolorowy i musiałem coś pochrzanić bo nie działa. Mogłem od razu zabrać się za diody :kwasny: , teraz żal mi wywalać układy, może się nie popaliły. Nie umieszczałem elementów, o których było napisane, że są niepotrzebne więc nie robiłem kilku ścieżek i nie wiem czy zrobiłem to dobrze. Zamieszczam zdjęcie jak to polutowałem, zamalowałem na czarno to co usunąłem.
studi - Czw 21 Cze, 2012

Trochę tam namieszałeś z tymi czarnymi polami, po poprawkach wygląda to mniej więcej tak jak poniżej.
Krzychu92 - Pon 03 Wrz, 2012

Zmontowałem sobie wyświetlacz biegów ze sterownikiem 74ls47, ze schematów przedstawionych wyżej. Użyłem inwertera 4069 w wersji smd. Cała płytkę starałem się wykonać w wersji smd, rezystory i diody są tak montowane. Jedyne elementy przewlekane, to 2 kondensatory filtrujące i parę zworek.

Projekt płytki stworzyłem w eagle, wiem że nie jest doskonały i można by go jeszcze "ścieśnić". Dla chętnych wrzucę pliki eagle i pdf. Płytkę robiłem metodą termotransferu.


jinjun - Wto 04 Wrz, 2012

Nie wiem po co się męczyłeś z SMD skoro płytka jest taka wielka. Ponadto jaki masz patent na umieszczenie tego?
studi - Wto 04 Wrz, 2012

w sumie to tak na oko, jest większa niż ta, którą zrobiłem z samych przewlekanych z 3 scalakami (dekoder 1/10 do BCD zamiast diod na wejściu), myślę, że w SMD spokojnie można zrobić to na 1/3 wielkości
jinjun - Wto 04 Wrz, 2012

I jak wy to mocujecie? Chodzi mi o sam wyświetlacz, bo wiadomo płytkę można dać pod kanapę czy cuś.
Jak wygląda podłączenie tego w skrzyni biegów? Dużo jest roboty?
P.S. Mógłby ktoś załączyć schemat z eagla? Będzie trochę mniej roboty.

studi - Wto 04 Wrz, 2012

jinjun napisał/a:
I jak wy to mocujecie? Chodzi mi o sam wyświetlacz, bo wiadomo płytkę można dać pod kanapę czy cuś.

Ja nie montowałem u siebie w GS'e tylko w ramach porządkowania tematu opracowałem "dla potomnych" układ, ale jak popatrzysz w temacie wcześniejsze posty to ludzie różnie to robią: jakaś dodatkowa obudowa dospawana między zegarami, mały wyświetlacz wewnątrz obrotomierza etc.

jinjun napisał/a:
Jak wygląda podłączenie tego w skrzyni biegów? Dużo jest roboty?

Trzeba albo wymienić czujnik albo przerobić, jest to opisane na początku tego tematu

ziomek4000 - Wto 04 Wrz, 2012

a ja mam trochę inne pytanie. chodzi mi o podpięcie zasilania. są różne sposoby. ja u siebie akurat podpiąłem pod oświetlenie tablicy więc mam swojego rodzaju kontrolkę zapalenia świateł. jednak oświetlenie tablicy działa też na postojówkach. czasem nie zauważę że włączyłem tylko postojówki i jeżdżę po całym mieście praktycznie z wyłączonymi światłami.

moje pytanie czy jeśli bym podłączył zasilanie pod kabel który daje prąd na żarówkę mijania to nie będzie jakichś negatywnych efektów?

studi - Wto 04 Wrz, 2012

ziomek4000, nie powinno, ale proponuje pod jedno z wejść przerywacza (pomarańczowy) jest to + za stacyjką, nie będzie problemu, że włączysz pozycyjne i ci układ będzie prąd zjadać.
ziomek4000 - Wto 04 Wrz, 2012

muszę zobaczyć jak to kolorystycznie wygląda w moim moto. jest szansa że skoro to też suzuki to będzie tak samo. chociaż jeśli dobrze rozumiem metodę podłączenia jaką opisałeś to wyświetlacz zaświeci się po włączeniu kluczyka nawet jeśli światłą będą wyłączone.
studi - Wto 04 Wrz, 2012

ziomek4000 napisał/a:
jeśli dobrze rozumiem metodę podłączenia jaką opisałeś to wyświetlacz zaświeci się po włączeniu kluczyka nawet jeśli światłą będą wyłączone

dokładnie, w końcu całkiem teoretycznie możesz jeździć bez świateł ;) w nowszych moto światła mijania włączają się same po przekręceniu kluczyka

jinjun - Sro 05 Wrz, 2012

Myślałem nad takim układem, żeby dać wyświetlacz zieleń/czerwień. Wtedy luz mam jako zielone zero, 1 i 2 na czerwono a resztę na pomarańczowo. Ten pomarańczowy bierze się z połączenia czerwonego i zielonego. To byłby ciekawy patent i nie takie trudne w zrobieniu. Ktoś chyba na 9 stronie podał schemat pod 2 kolorowy wyświetlacz, a ja pomyślałem nad wersją rozwojową.
studi - Sro 05 Wrz, 2012

myślę, że to nie był by problem kilka diod impulsowych i dwa klucze tranzystorowe i po problemie
jinjun - Czw 06 Wrz, 2012

Nie jestem pro w elektronice, ale myślałem nad schematem na diodach i opornikach, proste i przyjemne. Swoją drogą dla biegów, które miałyby świecić na pomarańczowo trzeba byłoby zastosować takie same oporniki, czy o mniejszej rezystancji?
studi - Czw 06 Wrz, 2012

jinjun napisał/a:
Swoją drogą dla biegów, które miałyby świecić na pomarańczowo trzeba byłoby zastosować takie same oporniki, czy o mniejszej rezystancji?

Nie powinno być problemów gdy używasz tylko jednego koloru bo w wyświetlaczach dopuszczalne napięcie na złączu dla koloru czerwonego to zakres 1.8-2.5V a dla zielonego 2.2-2.5V przy prądzie płynącym przez element 20mA, problem zaczyna się przy dwóch kolorach, bo na tym samym rezystorze będzie płynął dwa razy większy prąd, a co za tym idzie będzie większy spadek napięcia, czyli albo trzeba wtedy dać większe napięcie zasilania, albo wyświetlacz będzie się świecił ciemniej, kolejna kwestia to obciążalność prądowa sterownika BCD do 7segment czyli 7447

jinjun - Nie 09 Wrz, 2012

Pewnie wszystko ograniczy się do jednokolorowego na początek. Jak mi się spodoba to pomyślę nad 2 kolorowym.
austin - Sro 19 Wrz, 2012

Witam a czy ktos spróbował z wyswietlaczem nie ledowym a nixie :hyhy: bo taki wyswietlacz ma bardziej wyrazniejsze swiatło ze nawet w słoneczny dzień widac :oczami:
Krzychu92 - Sro 19 Wrz, 2012

austin, przecież te lampy mówiąc lekko są nieporęczne - tym bardziej jako wyświetlacz biegów w motocyklu. Co innego na biurko i zegar na nich robić :)
austin - Sro 19 Wrz, 2012

Taki wyswietlacz chyba nie był by taki nieporeczny i wpakowac w małe pudełko :)
Krzychu92 - Sro 19 Wrz, 2012

austin, szczerze to nie widziałem takich małych niexie. Te tutaj mają cyfry wysokości 8mm. Super, jednak zostaje jeszcze sprawa przetwornicy zasilającej te lapy - potrzeba 120V :)
austin - Sro 19 Wrz, 2012

Krzychu92 napisał/a:
austin, szczerze to nie widziałem takich małych niexie. Te tutaj mają cyfry wysokości 8mm. Super, jednak zostaje jeszcze sprawa przetwornicy zasilającej te lapy - potrzeba 120V :)


;) he mam takie wyswietlacze w piwnicy od kalkulatora i powiem ze znalazłem nawet przetwornicę w necie i schemat która wymaga napięcia 12V :)

grzesiek4535 - Sro 19 Wrz, 2012

Lampki fajne ale jak mówi Krzychu92 to raczej na biurko albo coś innego a nie do moto... chociaż możesz spróbować a potem poddać naszej ocenie :P
Krzychu92 - Sro 19 Wrz, 2012

austin, no to zabieraj sie do roboty, dużo nie ma filozofii: dekoder 1 z 10 jeśli pamiętam to scalaczek 74141. Jak masz schemat przetwornicy i lampy z kalkulatora to nie pozostaje nic tylko zebrać się w sobie, trochę podumać i jazda wstawić fotki efektu końcowego na forum :)

Ogólnie to pomysł niekonwencjonalny - nixie od zawsze kojarzylo mi sie wlasnie z zegarami diy na atmedze, bądz starymi radzieckimi mega-wielkimi kalkulatorami :)

austin - Czw 20 Wrz, 2012

Własnie Krzychu muszę brać się za robotę na wyświetlacz ale ile mam roboty ze nie wspomnę o rozbiórki motorka i oddania do piaskowania :)
claudii - Pon 15 Paź, 2012

zabieram się na dniach do przerabiania czujnika luzu pod wyświetlacz, czy ktoś zna rozmiar oringa pod czujnikiem?

jak na sucho sprawdzić czy wyświetlacz działa?

keise91 - Czw 06 Gru, 2012

wie ktoś gdzie można dorwać wyświetlacz cyfrowy dwukolorowy czerwony/zielony z wspólną anodą? pilnie potrzebuje a nie mogę nigdzie dopaść ;/
lencol - Pią 07 Gru, 2012

Proszę: http://allegro.pl/wyswiet...2828011997.html
Exodus - Pią 07 Gru, 2012

Bardziej tutaj http://sklep.avt.pl/p/pl/...+13-2mm+wa.html
Kolega prosił o wersję dwukolorową ;)

keise91 - Pią 07 Gru, 2012

dzięki, ciężko znaleźć coś odpowiedniego, żeby wyświetlacz świecił odpowiednio jasno, a jednocześnie operował na dwa kolory. :(
bilder - Pią 07 Gru, 2012

Może być tak, że w dzień będzie ok, ale w nocy będzie oślepiał, ja na początku chciałem zrobić przełącznik jasności, ale dałem sobie z tym spokój ;) Na prawdę nie ma co przesadzać :D
m - Wto 19 Lut, 2013

Tak dla upewnienia sie. Wyswietlacz podpinamy pod plus... masa idzie po czarnym kablu zamontowanym do tylnego swiatła, a który to postojówki?? bo dzis zauwazyłem że centranie do zarówek idą dwa kable, a jeden (czarny) jakby wchodzi z boku.
ziomek4000 - Wto 19 Lut, 2013

jeśli dobrze wyczytałem ze schematu w serwisówce to postojówka z tyłu jest na brązowym kablu. drugi kabel odpowiedzialny jest za światło STOP.
m - Sro 20 Lut, 2013

Dzieki wielkie
claudii - Pon 25 Lut, 2013

próbuję znaleźć filtr, szkiełko przyciemniane do wyświetlacza w kolorze czarnym. Zależy mi przede wszystkim na zakryciu brzydko wyciętego otworu na wyświetlacz, ale przy okazji wyłączony wyświetlacz nie będzie widoczny. Może ma ktoś ma jakiś pomysł z czego to zrobić albo gdzie znaleźć takie szkiełko. Bo mi już zbrakło pomysłów. :padam:

I jeszcze jedno czy przerobiony czujnik luzu musi być gładki, bo ja mam trochę nierówności i obawiam się że może się zacinać :/

misiorek - Pon 25 Lut, 2013

Zastanawiałem się ostatnio, z czego by to zrobić i doszedłem do wniosku, że najtańszym i w miarę (może) efektywnym sposobem będzie przyklejenie bardzo ciemnej folii, której używa się do przyciemniania szyb. Z tego co wiem, są różne rodzaje i będziesz mogła sobie wybrać najbardziej Ci odpowiadającą.
Jeśli chodzi o koszt, to możesz nawet za free coś takiego dostać, jeśli ładnie się uśmiechniesz do panów, którzy tym się zajmują:D

ziomek4000 - Pon 25 Lut, 2013

claudii napisał/a:
I jeszcze jedno czy przerobiony czujnik luzu musi być gładki,


musi. żeby wyrównać wystarczy papier ścierny owinięty na kawałku czegoś płaskiego.

claudii - Pon 25 Lut, 2013

ziomek4000 napisał/a:
claudii napisał/a:
I jeszcze jedno czy przerobiony czujnik luzu musi być gładki,


musi. żeby wyrównać wystarczy papier ścierny owinięty na kawałku czegoś płaskiego.


problem w tym że mam jedną dziurę za głęboko wywierconą i nic z tym nie da się zrobić :/

bilder - Pon 25 Lut, 2013

Zawsze można to po prostu podkleić.
Ja bym zrobił tak.
Klej dwuskładnikowy, zależy z czego robisz pin, ale to i tak bez różnicy, lecz najprościej była by śrubka np.m2 lub m3 wystarczyło by klej na nią i w otwór i odpowiednio głęboko wepchnąć poczekać, aż klej zwiąże i git.
A jeśli pin jest z czegoś innego to analogicznie też nie problem narzuciłbym kleju włożył pin na tyle co ma wystawać czyli na równo z obudową. I nadmiar kleju po prostu wytarł, a reszta niech ładnie się zaklei. Problem z głowy ;)

simin - Pon 25 Lut, 2013

Co masz na myśli "za głęboko wywiercona"?

Może da się "zaplombować" jakimś mocnym klejem (poxipol czy cuś) i przeszlifować na gładko?

claudii - Pon 25 Lut, 2013

mam klej do metalu, takie "spawanie na zimno" ale obawiam się że będzie odpadać i zasyfi mi olej :/
bilder - Pon 25 Lut, 2013

To dużą tą dziurę zrobiłaś ?
Nie powinno, jeśli wszystko się zrobi ok tak jak napisałem. Oczywiście jeszcze odtłuścić wszystko trzeba przed klejeniem ;)

simin - Pon 25 Lut, 2013

claudii napisał/a:
mam klej do metalu, takie "spawanie na zimno" ale obawiam się że będzie odpadać i zasyfi mi olej :/
Jak zalepisz dziurę szczelnie, pozwolisz klejowi wyschnąć i zeszlifujesz tak żeby nie było "zadr" to nie powinno nic odpadać.

Odnośnie kleju do metalu - zdaje się że załączanie biegów w czujniku sygnalizowane jest zamknięciem obwodu, więc czujnik poza pinami nie powinien przewodzić prądu (tak mi się przynajmniej wydaje)... Jeśli klej do metalu faktycznie "spawa" dziury, to może przewodzi też prąd? Lepiej użyć jakiegoś epoksydowego izolatora :)

claudii - Pon 25 Lut, 2013

simin napisał/a:
claudii napisał/a:
mam klej do metalu, takie "spawanie na zimno" ale obawiam się że będzie odpadać i zasyfi mi olej :/
Jak zalepisz dziurę szczelnie, pozwolisz klejowi wyschnąć i zeszlifujesz tak żeby nie było "zadr" to nie powinno nic odpadać.

Odnośnie kleju do metalu - zdaje się że załączanie biegów w czujniku sygnalizowane jest zamknięciem obwodu, więc czujnik poza pinami nie powinien przewodzić prądu (tak mi się przynajmniej wydaje)... Jeśli klej do metalu faktycznie "spawa" dziury, to może przewodzi też prąd? Lepiej użyć jakiegoś epoksydowego izolatora :)


nie przewodzi, bo sprawdzałam. Będę próbować a jak nie to mam jeszcze oryginalny czujnik w moto :) ale wolałabym go zostawić w oryginale.

studi - Wto 26 Lut, 2013

Tak jak napisał simin, użył bym jakiegoś kleju opartego na żywicy z utwardzaczem będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Tylko pamiętaj o dobrym odtłuszczeniu i najlepiej zmatowieniu/ zchropowaceniu powierzchni do której będzie wiązać klej.
yaszczi - Wto 26 Lut, 2013

claudii, dla świętego spokoju możesz kupić używany czujnik luzu, ostatnio ktoś za 20zł sprzedawał, nic nie musisz kleić itp
Killvalius - Wto 06 Sie, 2013

Śledząc ten temat rozumiem, że pomimo zamontowania wyświetlacza biegów kontrolka luzu nadal świeci.
Pytam ponieważ poprzedni właściciel mojego pojazdu przerobił wszystko pod wyświetlacz (którego już nie ma) biegów i niestety przy okazji nie działa standardowa kontrolka luzu i zastanawiam się czy tak powinno być czy to jednak usterka.

Pozdrawiam Killvalius

Piter - Wto 06 Sie, 2013

Kontrolka luzu działa normalnie z czujnikiem biegów . Może żarówka Ci sie przepaliła ?
Killvalius - Wto 06 Sie, 2013

Bez sprawdzenia żarówki nawet bym tu nie pisał ;)
Jakieś słabe punkty znacie tej instalacji? Będę sprawdzał instalację krok po kroku może coś gdzieś zalała woda.

Pozdrawiam Killavlius

claudii - Wto 06 Sie, 2013

Może kabel od czujnika luzu wywalił. Jeden kabelek idzie spod dekla zębatki sprawdź go.
Michal_Wielun - Pią 07 Lut, 2014

Witam,

Czytałem cały dział na temat wyświetlacza biegów w GS500, ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Tzn, dzisiaj rozbierałem motocykl w celu przerobienia czujnika luzu i okazało sie że mój czujnik jest zalazny czymś w rodzaju żywicy. Jak to usunąć aby móc przylutować piny? Miał ktoś taki przypadek?
Dodam jeszcze że ten czujnik tak jest od nowości.

Dodatkowo mój czujnik ma już dwa dodatkowe piny. Przypuszczam że są od 2 i 3 biegu. Do czego one służą?
Jak przylutować kabelki od wyświetlacza do tych pinów żeby nic nie uszkodzić?
ktoś w tym temacie miał podobny problem ale nie dostał odpowiedzi.

Mam Suzuki GS 500 z 2006r wersja E.

simin - Pią 07 Lut, 2014

Wrzuć zdjęcia... może coś się wyjaśni.
studi - Pią 07 Lut, 2014

Michal_Wielun napisał/a:
Dodatkowo mój czujnik ma już dwa dodatkowe piny. Przypuszczam że są od 2 i 3 biegu. Do czego one służą?

Są to piny od 2 i 3 biegu i idą do sterownika zapłonu, istnieją w moto po 2004 roku i związane są z dostosowaniem moto do normy czystości spalin EURO3, ich cel jest taki, że mają zmienić kąt opóźnienia zapłonu.

Michal_Wielun napisał/a:
Jak przylutować kabelki od wyświetlacza do tych pinów żeby nic nie uszkodzić?

Normalnie, ponieważ ten czujnik zwiera piny do masy to po prostu lutujesz do nich (lub w kostce do której one idą) dodatkowe kable idące do sterownika i tyle, konstrukcja większości obwodów wejściowych tych wyświetlaczy opiera się o matrycę diodową więc istnieje tam separacja elektryczna poprzez diody półprzewodnikowe więc nie zaburza to działania sterownika zapłonu.

tomczak - Sob 08 Lut, 2014

Do Michał Wielun , żeby usunąć z czujnika żywicę to weź świeczkę i nad zapaloną świeczką podgrzewaj delikatnie tę żywicę i próbuj delikatnie wykruszyć ja to wiertłem zrobiłem cienki otwór i w ten sposób wykruszyłem żywicę. Musisz uważać pod żywicą są takie znaki w postaci kółek żebyś ich nie zniszczył, bo w środku tych kółek będziesz wiercił otwory na gwoźdki do lutowania. Nie dawaj miedzianych, bo są za miękie a daj mosiężne tak jak w orginale. Jak będziesz potrzebował rady to dzwoń do mnie to Ci pomogę Teraz jestem pod telefonem a przy kompie będę dopiero wieczorem.
Michal_Wielun - Sob 15 Lut, 2014

witam wszystkich forumowiczow!
przerobilem czujnik luzu według waszych porad i wszystko Super działa, mam tylko jeden problem. dla biegu 0, 2, 3, wykorzy
stałem już idące w czujniku kable, przeciolem kable przed kostką, dolutowalem kabelki od wyswietlacza i wszystko działa dopóki nie polacze kostek ze sobą. wtedy swieci się cały wyświetlacz. jak mogę sobie z tym poradzić?

studi - Sob 15 Lut, 2014

Michal_Wielun musisz zrobić separację między czujnikiem, wyświetlaczem i sterownikiem zapłonu.

W tym celu na każdym z przewodów wyższego biegu musisz zastosować diody prostownicze np. 1N4001, 1N4007 etc. wlutowane katodą w stronę czujnika a anodą w stronę sterownika zapłonu (kostki), sygnał do wyświetlacza bierzesz z przed diody od strony czujnika czyli z jej katody.

dodam, że katoda, to ta strona diody, która ma pasek.


kenzoo - Nie 16 Lut, 2014

poniżej instrukcja montażu wyświetlacza biegów od Robgie (sprzedaje wyświetlacze na allegro), wszystko elegancko opisane, włącznie z rysunkiem podglądowym jak wlutować diody. Plik dostępny na forumowym ftp

Instrukcja

studi - Nie 16 Lut, 2014

kenzoo napisał/a:
poniżej instrukcja montażu wyświetlacza biegów ... , wszystko elegancko opisane, włącznie z rysunkiem podglądowym jak wlutować diody.


Brak w tym opisie informacji, którą podałem, tzn. po której stronie diod włączyć kable idące do wyświetlacza biegów, a ona jest tu kluczowa.

kenzoo napisał/a:
Plik dostępny będzie przez miesiąc, ale jak będzie trzeba to uaktualnię linek...
Przekopiuj plik na forumowy FTP i podlinkuj to nie wygaśnie
kenzoo - Nie 16 Lut, 2014

studi napisał/a:
kenzoo napisał/a:
poniżej instrukcja montażu wyświetlacza biegów ... , wszystko elegancko opisane, włącznie z rysunkiem podglądowym jak wlutować diody.


Brak w tym opisie informacji, którą podałem, tzn. po której stronie diod włączyć kable idące do wyświetlacza biegów, a ona jest tu kluczowa.


racja, nie ma tego napisanego wprost, ale ta ilustracja jest wg mnie dość jasna (z tym, że od razu założyłem, że wyświetlacz i kostka są po lewej stronie):



studi napisał/a:
Przekopiuj plik na forumowy FTP i podlinkuj to nie wygaśnie


już podlinkowane na ftp, godzina pisania tamtego posta już mi nie służyła chyba ;)

studi - Nie 16 Lut, 2014

kenzoo napisał/a:
już podlinkowane na ftp

poprawiłem adres linka, bo odsyłacze dajesz po http:// a nie po ftp:// i z innym katalogiem początkowym

Sholcik - Nie 16 Lut, 2014

czym panowie wycinacie dziurę na wyświetlacz w ramce zegarów?
BociekPL - Pon 17 Lut, 2014

wiertarka i pilniczek, mi ładnie wyszło
Sholcik - Pon 17 Lut, 2014

no własnie tylko to przyszło mi na myśl :) dzięki
joke - Pon 24 Lut, 2014

studi napisał/a:
Michal_Wielun napisał/a:
Dodatkowo mój czujnik ma już dwa dodatkowe piny. Przypuszczam że są od 2 i 3 biegu. Do czego one służą?

Są to piny od 2 i 3 biegu i idą do sterownika zapłonu, istnieją w moto po 2004 roku i związane są z dostosowaniem moto do normy czystości spalin EURO3, ich cel jest taki, że mają zmienić kąt opóźnienia zapłonu.

Michal_Wielun napisał/a:
Jak przylutować kabelki od wyświetlacza do tych pinów żeby nic nie uszkodzić?

Normalnie, ponieważ ten czujnik zwiera piny do masy to po prostu lutujesz do nich (lub w kostce do której one idą) dodatkowe kable idące do sterownika i tyle, konstrukcja większości obwodów wejściowych tych wyświetlaczy opiera się o matrycę diodową więc istnieje tam separacja elektryczna poprzez diody półprzewodnikowe więc nie zaburza to działania sterownika zapłonu.



Też mam piny na 2 i 3 biegu i również nie szło mi dostanie się przez tą żywicę. Postanowiłem nie zepsuć sobie sprawnego czujnika luzu i zakupiłem używkę z allegro. Czujnik jest ze starszego modelu, więc nie posiada pinów dla biegów 2 i 3. Wynika z tego również fakt, że obecnie wychodzi z niego kabelek, który można podpiać tylko pod jedną kostkę, natomiast nie ma czego podpiąć pod drugą. Jedną opcją jest dorzucenie drugiego kabelka i podpięcie pod drugą kostkę (odpowiadajaca ze te biegi 2 i 3). Ale teraz moje pytanie - co jeśli tego nie zrobię i zostawię ją niepodpiętą pod nic? Czy są jakieś inne opcje rozwiązania tego problemu? Widzę studi, że dobrze ogarniasz temat, więc poproszę zarówno o wytłumaczenie dla szarego użytkownika, jak i o bardziej techniczne podejście :)

studi - Pon 24 Lut, 2014

joke, skoro i tak przerabiasz czujnik pod wyświetlacz, to siłą rzeczy zrobisz te piny, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby podpiąć je zarówno do wyświetlacza (bezpośrednio) jak i pod zapłon (poprzez diodę).

A skoro kupowałeś na allegro nowy czujnik, to może trzeba było rozglądnąć się za takim np. z GSX400 czy GSX250, gdzie czujnik jest dokładnie taki sam, tyle, że ma od razu wszystkie 7 pinów wyprowadzone.

w tym poście masz listę zgodnych motocykli z pełnym czujnikiem -> http://www.forum.gs500.pl...ghlight=#135803


A co do nie podpinania w ogóle tych dodatkowych pinów, to w manualu na stronach 19-25 i 19-26 masz schemat instalacji w wersji europejskiej z czujnikiem trzy pinowym i dodatkowo solenoidem i czujnikiem otwarcia przepustnicy oraz wersję na stany, kanadę i australię w wersji bez tych trzech elementów więc wnioskuje z tego, że jeśli nie podepniesz tych dodatkowych pinów to musisz odłączyć te dodatkowe elementy aby układ nie zgłupiał.

kenzoo - Pon 24 Lut, 2014

dokładnie jak pisze Studi. Jak już ktoś chce kupić czujnik to rozejrzeć się na Allegro i popytać ludzi, którzy sprzedają moto na części. Na pewno pasuje od GS550.
Jakby ktoś potrzebował to na szybko znalazłem na Allegro. Wpisać w szukajkę "gs550 czójnik biegów" :D i zaznaczyć żeby szukało w opisach.

I jak już będziecie pytać sprzedawców o te czujniki, to najlepiej dołączyć zdjęcie, bo nie wszyscy trybią o co chodzi.

Michal_Wielun - Wto 25 Lut, 2014

Witam Ponownie!!

Zrobiłem wszystko jak radziliście i działa.
Miałem problem z dłubaniem żywicy i zatarły mi sie ślady w których miejscach powinny być piny. nie byłem pewny czy otwory są w dobrych miejscach. Jednak od strony silnika na czujniku odcisły sie delikatnie biegi i sie udało.
Użyłem gwożdzi jako piny, wszystko działa ale nie polecam bo trudno sie do nich lutuje miedziane kable.

Na 2 i 3 biegu świeciła mi sie 8 użyłem diod i wszystko działa normalnie.

rudy103 - Czw 27 Lut, 2014

Witam, zabieram się za montaż wyświetlacza biegów, mam pytanie czy otworki umieszczone po stronie zewnętrznej czujnika, czyli tej gdzie lutujemy kabelki, odpowiadają miejscom w którym należy wywiercić dziurki? pozdrawiam
Mario1.15 - Czw 27 Lut, 2014

Ja robiąc wyświetlacz nie zwracałem uwagi na te "cylinderki" po stronie kabli. Wierciłem otworki od strony silnika a jeśli uciekł mi delikatnie pion to już mniej ważne.
Przykładałem czujnik do gniazda a zmoczona olejem kulka zostawiała mokry punkt na czujniku, w którym wierciłem. Użyłem gwoździ mosiężnych i wszystko działa jak należy.
Mechanicznie Suzi zwarta i gotowa a wizualnie - cały czas do przodu :hyhy:

rudy103 - Pią 28 Lut, 2014

a czy mógł by ktoś potwierdzić, że położenie czujnika biegu odpowiada tym "kółeczkom" ?
BociekPL - Pią 28 Lut, 2014

potwierdzam
tomczak - Pią 28 Lut, 2014

Też potwierdzam.
bodzak4 - Nie 13 Kwi, 2014

Cześć
Ostatnio stałem się posiadaczem GS-a :D
Interesuje mnie bardzo ten wyświetlacz, aczkolwiek sam tego nie zrobię bo nie kumam połowy rzeczy o których jest tutaj mowa jeżeli chodzi o mechanikę i sam nie chce się za to zabierać... Jest ktoś może we Wrocławiu lub okolicy kto zgodziłby się za jakąś opłatą to zamontować? ;>

Mary1571 - Nie 13 Lip, 2014

Cześć. mam pytanie i proszę o pomoc, jak dostać się do obrotomierza ? jak wyjąc plastik z cyframi obrotomierza ? tzn jak ściągnąć białą obudowę plastikową do której jest podłączona linka obrotomierza- potrzebuje wyczyścić szkło obrotomierza od środka....


2 pytanie, Ma ktoś szczegółowy opis, taki kroczek po kroczku , jak zamontować ten wyświetlacz ? jak odkręciłam lewą pokrywę to nad zębatka widzę chyba ten czujnik z którego wystaje już 6 ( pinów/styków) wystarczy do nich przylutować kabelek ?!i zalać silikonem, czy mam go odkręcić itd ?

Jak by ktoś miał film jak to montuje to byłabym w w 7 niebie :)

Tusia8510 - Sro 23 Lip, 2014

Co sądzicie o tym wyświetlaczu http://allegro.pl/show_item.php?item=4438827105 ?
Sprzedający twierdzi, że pasuje do GSa.

keraj33 - Sro 23 Lip, 2014
Temat postu: odp
mam i polecam!! jak to ułatwia życie szok ;) nie trzeba myśleć czy mam 3 ,4 a może 5
Tusia8510 - Sro 23 Lip, 2014

Dokładnie o to mi chodzi, szczególnie, że ja się dopiero uczę. Ale czy masz aby taki sam/od tego samego sprzedającego?
keraj33 - Czw 24 Lip, 2014
Temat postu: odp
Przeszukałem allegro, bo kupowałem go dwa lata temu i tak ten sam i właśnie od tego goscia.Wyswietlacz mam nad zegarami a puszka pod sidzeniem koło akumulatora.Działa bdb
:) .
Ps jak nie chcesz się bawić wyślij gościowi czujnik on ładnie go wtopi a Ty tylko podepniesz ,zapłacisz dwa razy za przesyłkę ale będziesz mieć spokój ;)

kenzoo - Czw 24 Lip, 2014

można też kupić fabryczny czujnik z 7 pinami np. od gs550. Pytać trzeba ludzi sprzedających części. Na allegro coś da się znaleźć. Dobrze dodać zdjęcie, bo nie wszyscy wiedzą o co chodzi.

Mary1571 napisał/a:


2 pytanie, Ma ktoś szczegółowy opis, taki kroczek po kroczku , jak zamontować ten wyświetlacz ? jak odkręciłam lewą pokrywę to nad zębatka widzę chyba ten czujnik z którego wystaje już 6 ( pinów/styków) wystarczy do nich przylutować kabelek ?!i zalać silikonem, czy mam go odkręcić itd ?



Mary1571 stronę wcześniej masz instrukcję do pobrania i kilka uwag od Studiego. Jak skorzystasz, na pewno poradzisz sobie z montażem.

Tusia8510 - Czw 24 Lip, 2014
Temat postu: Re: odp
keraj33 napisał/a:
Przeszukałem allegro, bo kupowałem go dwa lata temu i tak ten sam i właśnie od tego goscia.Wyswietlacz mam nad zegarami a puszka pod sidzeniem koło akumulatora.Działa bdb
:) .
Ps jak nie chcesz się bawić wyślij gościowi czujnik on ładnie go wtopi a Ty tylko podepniesz ,zapłacisz dwa razy za przesyłkę ale będziesz mieć spokój ;)


Chłopak mi przerobi ;) BTW mozesz wstawić fotkę jak masz umieszczony ów wyświetlacz? Ja myslałam o montażu miedzy zegarami w dolnej części.

Mario1.15 - Czw 24 Lip, 2014

Mam ten sam wyświetlacz. Umieściłem go między uchwytem kierownicy, a obręczą lusterka (miałem w tym miejscu 20mm wolnego miejsca).
Długo kombinowałem nad sposobem montażu aż wpadłem na pomysł, by wykorzystać uchwyt do lampki rowerowej. :] Bez ingerencji w konstrukcję GSa.
Wyświetlacz spisuje się super. Jedynie w dużym słońcu słabo widoczne wskazania.

Tusia8510 - Czw 24 Lip, 2014

Dawajcie foty od razu :D Przy okazji bd można wybrać najlepszy sposób montażu :hyhy: :hyhy:
Set3 - Pią 25 Lip, 2014

Sorki ale ja uwazam wyswietlacz za cos zupełnie zbedna. Obrotomierz mówi nam o obrotach i my musimy decydowac tylko czy bieg za wysoki czy za niski. Więcej wyczucia i słuchania pracy silnika.
Ja jestem z zamiłowania rowerzysta. Tam mam więcej przełożeń. Z przodu 3 a z tyłu 9. I tylko jeden dylemat za wysoko czy za nisko. A jedziemy z kims nowym na jakis rajd a on pyta jaki bieg. Ja tego nie wiem bo to nie ważne.
Powiem tak może za dużo informacji młodego motocyklisty może nawet przeszkadzac.

Wilk - Pią 25 Lip, 2014

Lepiej by było wykombinować jakiś w miarę nieinwazyjny system na wskaźnik paliwa. Bardziej przydatne niż wyświetlacz biegów. Szkoda, że bak w GS500 nie jest dostosowany fabrycznie do czegoś takiego jak pomiar paliwa w baku. :hyhy:
_adam_ - Pią 25 Lip, 2014

a mi właśnie by się bardziej przydał wskaźnik biegów. 5 i 6 wiem na jakich mam obrotach ale jednak często problem jest jak się zwalnia np przed skrzyżowaniem i chce się wbić 2 :D a co do wskaźnika paliwa dla mnie to zbędne bo jak zacznie się dusić i włączę rezerwę to wiem ile mogę przejechać (w sumie ok 350km max) więc szukam powoli stacji po drodze. ilu użytkowników tyle potrzeb :)
claudii - Pią 25 Lip, 2014

Ja mam zamontowany w obrotomierzu, z szybką maskującą.
Prawdę mówiąc to po roku wyświetlacz jest mi praktycznie zbędny, na początku więcej na niego zerkałam.

Wilk - Pią 25 Lip, 2014

1 bieg 20km/h to jakies 4k-4,5k rpm
2 bieg 40km/h to jakies 4k-4,5k rpm
itd.
kwestia oblukania i ogarnięcia jakie obroty względem prędkości masz przy np. redukcji i dojeżdżaniu do skrzyżowania. Nic więcej. Z czasem to sie z automatu zapamięta w głowie.

Ja tam z biegami nie mam problemów jak dojeżdżam do skrzyżowania. Bardziej mnie interesuje wskaźnik paliwa, bo w mieście i okolicach (miasta) nigdy nie jestem pewien ile przejadę, bo czasem wiadomo dasz dzidę tu czy tam i wiecej paliwa idzie, a jak sie dławi to już czasem nie jest to bezpieczne w zakrętach ani przy wyprzedzaniu. Jak jeżdżę spokojnie to można przejechać więcej, ale polatam z kumplami to już przejadę tych kilometrów mniej. ;)

keraj33 - Pią 25 Lip, 2014
Temat postu: do Tusia8510
Nie mam zdjęcia jak zrobię to wkleje, mam u góry nad zegarami po środku. ;)
kenzoo - Pią 25 Lip, 2014

ja u siebie przymocowałem do blaszki, która to przymocowana jest śrubą łączącą zegary z półką. U mnie w temacie można sobie zobaczyć jak to wygląda.
_adam_ - Pią 25 Lip, 2014

Cytat:
kwestia oblukania i ogarnięcia jakie obroty względem prędkości

nie zawsze jest czas na ogarnięcie jak się gdzieś wciskasz na szybko :D a ze spalaniem u mnie jakbym nie jeździł nie pali więcej niż 4,9 :D całkiem niedawno przejechałem dość spory kawałek z prędkością 170/180 i spalanie nie wzrosło ?!

Set3 - Pią 25 Lip, 2014

niemożliwe 170km na gsce. Nie może być. Tak szybko :szok:
nav - Pią 25 Lip, 2014

Set3 napisał/a:
niemożliwe 170km na gsce. Nie może być. Tak szybko :szok:
Pewnie nie wiedział, że GS tyle nie jedzie :P
_adam_ - Pią 25 Lip, 2014

pisałem wcześniej że poleciał do końca licznikowej skali. jak będę miał możliwość i wpadnę na odpowiednią trasę to nagram :) sam się zdziwiłem, ale być może to zasługa zajebiście twardych opon (starocie już :D ) często zrywa przyczepność na suchym asfalcie
Mario1.15 - Sob 26 Lip, 2014


Tak to wygląda u mnie. Przykleiłem wyświetlacz do starej obejmy rowerowej. Sorki za jakość, ale padł mi aparat.
PS. Też leciałem 170 km/h wg. wskazań GSa. Przy 170 się zamulił :wstyd: (mało paliwa w baku). :rotfl:

leonidas - Nie 21 Gru, 2014

Jeśli ktoś chciałby ułatwić sobie montaż polecam zakup czujnika luzu z suzuki gn125. Cena 12 zł za nowy czujnik, na allegro łatwo dostępna, jedyna przeróbka jaka jest potrzebna to uciecie kostki i polutowanie z wskaźnikiem.
Gdyby byli chętni mogę opisać cały proces montażu

BociekPL - Wto 23 Gru, 2014

leonidas, poka poka , zwłaszcza fotki jak to wygląda
dymny - Sro 24 Gru, 2014

BociekPL napisał/a:
leonidas, poka poka , zwłaszcza fotki jak to wygląda

Zdzierasz bialy silikon i masz dostęp do płytki i stykow do których mozna sie wlutowac.

BociekPL - Czw 25 Gru, 2014

no ładnie łanie, zima idzie więc chyba też podejmę próbę; z mojego lekko podcieka olej :(
leonidas - Pią 26 Gru, 2014

Właśnie, że nic nie zdzierasz i nic przy czujniku nie robisz i w tym jest cała różnica. Nie ma problemu z uszczelnieniami, przeciekami itp. To co potrzebne jest do montażu to wyświetlacz od ROBGIE, czujnik luzu od suzuki gn 125, śrubokręt krzyżak, lutownica, podstawowe klucze i taśma izolacyjna

Cały opis mam właściwie zrobiony poza fotkami ale te mogę zrobic dla potomnych w pon lub wt. Żeby można było to uznać za poradnik dla opornych wtedy też dodam rozmiarówkę śrub i kolory poszczególnych kabli

BociekPL - Pią 26 Gru, 2014

leonidas, jeśli tak to poprosimy moderatora o wydzielenie tego postu jako osobnego tematu i umieszczenie go w spisie treści działu mechanika
dymny - Pią 26 Gru, 2014

leonidas napisał/a:
Właśnie, że nic nie zdzierasz i nic przy czujniku nie robisz i w tym jest cała różnica. Nie ma problemu z uszczelnieniami, przeciekami itp. To co potrzebne jest do montażu to wyświetlacz od ROBGIE, czujnik luzu od suzuki gn 125, śrubokręt krzyżak, lutownica, podstawowe klucze i taśma izolacyjna

Cały opis mam właściwie zrobiony poza fotkami ale te mogę zrobic dla potomnych w pon lub wt. Żeby można było to uznać za poradnik dla opornych wtedy też dodam rozmiarówkę śrub i kolory poszczególnych kabli


No to pewnie jest roznica w zaleznosci od rocznki GNka. Na moich zdjeciach tez jest czujnik luzu z GN125. Bezposrednio nie ma dostepu do stykow, tak pisalem wyzej nalezy usunac warstwe silikonu, pod ktora jest plytka PCB i do której sie wlutowujemy. Oczywiscie calosc jest szczelna i nie trzeba już nic potem dodatkowo uszczelniac. Ten usuniety bialy silikon ochrania od zewnątrz plytke PCB.

BociekPL napisał/a:
leonidas, jeśli tak to poprosimy moderatora o wydzielenie tego postu jako osobnego tematu i umieszczenie go w spisie treści działu mechanika


Nie trzeba nic wydzielac :)

Jest dzial Adama Slodowego w ktorym mozna wyzywac sie twórczo: ) poki co to tylko ja wrzuciłem tam dwa tematy :)

leonidas - Pią 26 Gru, 2014

Osobiście zastosowałem ten czujnik http://allegro.pl/suzuki-...4761509670.html
Na 4 zdjęciu widać końcówki które odcięłem i bezpośrednio do tych kabli lutowalem kable od wyświetlacza

W tej chwili motor mam oddalony o ok 150 km od siebie a internet tylko przez tablet ale w pon lub wt zamieszczę cały swój opis.

Jak ktoś uzna mój opis za wartościowy będzie mi miło, jak komuś w czymś on pomoże będzie mi jeszcze milej- po to tu jesteśmy żeby sobie wzajemnie pomagać

BociekPL - Pią 26 Gru, 2014

no właśnie dobra opcja z tym czujnikiem, odciąć kostkę, zalutować i ogień /// znajomemu jak spawałem rame w jakimś chińskim crossie 125 to tam tez był czujnik z kostką ale kostka do niczego nie podłączona i zastanawiałem się z czego taki czujnik mógł by podejść do GSa a teraz :padam:
dymny - Pią 26 Gru, 2014

leonidas napisał/a:
Osobiście zastosowałem ten czujnik http://allegro.pl/suzuki-...4761509670.html
Na 4 zdjęciu widać końcówki które odcięłem i bezpośrednio do tych kabli lutowalem kable od wyświetlacza

W tej chwili motor mam oddalony o ok 150 km od siebie a internet tylko przez tablet ale w pon lub wt zamieszczę cały swój opis.

Jak ktoś uzna mój opis za wartościowy będzie mi miło, jak komuś w czymś on pomoże będzie mi jeszcze milej- po to tu jesteśmy żeby sobie wzajemnie pomagać


Super ten czujnik, duzo lepszy od mojego. Wystarczy tylko wlutowac sie w przewody bez zbednych kombinacji.

Jak tylko masz czas to pisz opis , ro fotki
i wrzucaj na forum :ok:

mateuszxp - Pią 02 Sty, 2015

Zrobiłem wyświetlacz dwukolorowy :)
Koszt około 6zł (w zależności od sklepów) nie licząc kabla :)
Wymiary "opakowania" to 5x3 cm ;)
Zamieszczam link do nagrania:

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

pawulon40 - Pią 02 Sty, 2015

mateuszxp fajnie to wtgląda :) ;)
pzawias1 - Pią 02 Sty, 2015

mateuszxp napisał/a:
Zrobiłem wyświetlacz dwukolorowy :)
Koszt około 6zł (w zależności od sklepów) nie licząc kabla :)
Wymiary "opakowania" to 5x3 cm ;)
Zamieszczam link do nagrania:

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

Super to wygląda :D podesłał byś instrukcje i opis jak takie coś zmontować? z góry wielkie dzieki :)

leonidas - Sob 03 Sty, 2015

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą zrobiłem opis swojego montażu wskaźnika biegów. Mój opis macie tutaj: http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=16103

Opinie i uwagi mile widziane

mateuszxp - Pią 09 Sty, 2015

Oto finalna wersja wyświetlacza :)
Czeka tylko na zamontowanie ;)

https://www.youtube.com/w...eature=youtu.be

http://fotosik.pl/pokaz_o...a09172a6fb.html
http://fotosik.pl/pokaz_o...6a2d0bf312.html

mateuszxp - Wto 13 Sty, 2015

Było kilka próśb o wyświetlacz :)
Jeśli ktoś jest zainteresowany może pisać ewentualnie jak by było kilku chętnych mogę zrobić jeszcze trochę sztuk :)

_adam_ - Wto 13 Sty, 2015

Myślałeś nad jakąś obudową ? Ja też zrobiłem wyświetlacz i nie wiem w co go włożyć :(
pzawias1 - Sro 14 Sty, 2015

mateuszxp, jaka cena wyswietlacza? :P
mateuszxp - Sro 14 Sty, 2015

a więc _adam_, obudowa ? :) zmieniam zegary i w tarczę obrotomierza wmontuję wyświetlacz :)

pzawias1, zrobię listę rzeczy które są potrzebne i ile będą kosztowały :)

_adam_ - Sro 14 Sty, 2015

Hmmm, no właśnie mi nie bardzo się widzi wkładanie go do zegara. Szukałem obudowy ale do 1 cyfry nigdzie nie ma :/
mateuszxp - Sro 14 Sty, 2015

to fakt nie ma ...
ale to zależy gdzie chcesz wmontować :)
jeżeli chcesz między zegarami zrobić odpowiednią dziurę na wyświetlacz w obudowie zegarów to nie trzeba nic więcej gdyż wyświetlacz jest wodoodporny ;)

matiorku - Wto 10 Lut, 2015

Poradzi ktoś jak wmontować wyświetlacz w obrotomierz ?

domyślam się ze lepiej kupić wersje "do wmontowania" mam racje ?
czy może lepsza jest obudowana wersja? bo w sumie wydaje sie nie wiele wieksza.

Powinienem na coś uważać przy otwieraniu obrotomierza ? duzo z tym zachodu?

bo efekt duzo ładniejszy według mnie niz np. na kierownicy..

pzawias1 - Wto 10 Lut, 2015

Ja na dniach będę montował wyświetlacz w ramce pomiędzy zegarami, stwierdziłem że w obrotomierzu za dużo zachodu żeby rozbierać
claudii - Wto 10 Lut, 2015

matiorku napisał/a:
Poradzi ktoś jak wmontować wyświetlacz w obrotomierz ?

domyślam się ze lepiej kupić wersje "do wmontowania" mam racje ?
czy może lepsza jest obudowana wersja? bo w sumie wydaje sie nie wiele wieksza.

Powinienem na coś uważać przy otwieraniu obrotomierza ? duzo z tym zachodu?

bo efekt duzo ładniejszy według mnie niz np. na kierownicy..


W obrotomierzu ładniej, ale dużo więcej roboty, jak nie masz dwóch lewych rąk to sobie poradzisz. Ja całą zimę przy tym grzebałam, to szkiełko, to klej do montażu. Teraz by mi się nie chciało z tym grzebać :P Po 2 sezonach, na wyświetlacz rzadko już zerkam.

matiorku - Wto 10 Lut, 2015

Pzawias1, wycinasz otor w plastiku czy tylko przyklejasz wyświetlacz?

Wlasnie mam obawy co do moich zdolności manualnych wiec chyba odpuszczę

pzawias1 - Wto 10 Lut, 2015

plastiku? ramka jest metalowa, na moje szczęście kumpel podjął sie wycięcia mi odpowiedniej dziurki w rozmiarze wyswitlacza ;p
coś w tym stylu

matiorku - Czw 05 Mar, 2015

Jak przymocować wyswietlacz pod te wycięcie w tym metalu ?
BociekPL - Czw 05 Mar, 2015

matiorku, ja dawałem trochę sylikonu i się trzymało. po za tym można to na chama wepchnąć
matiorku - Czw 05 Mar, 2015

ja mam wycięte tak ze nie wcisnę, przykleiłem na coś podobne do poxipolu, było troche problemów ale mam nadzieje ze bedzie trzymać nie ruszam póki dobrze klej nie ściągnie ...
BociekPL - Czw 05 Mar, 2015

jeśli będziesz miał możliwość to dodaj fotkę dla potomnych
matiorku - Sob 07 Mar, 2015

Wykonanie nie wyszlo mi idealnie ale dla potomnych by zachowali przy takich pracach zimna krew i cierpliwość... Ja bylem niecierpliwy i poruszyłem gdy klej nie wysechł a skutkiem jest pomazany wyświetlacz:( z daleka nie widac ;) poskrecam to i moze dam jeszcze fotke jak to wyszlo.






Wyszlo tak :




pzawias1 - Sob 14 Mar, 2015

Jest ktoś kto byłby w stanie zrobić jakiś układ czy coś w tym stylu że czujnik biegów podłączam do tego układu a z niego kabelkiem pod piny wyświetlacza. jaka byla by cena czegoś takiego?
Wilk - Sob 14 Mar, 2015

Czytałeś może ten post? :) Trzeba kupić wyświetlacz biegów i czujnik. Jak nie znasz się w stopniu podstawowym na elektronice to nie widzę sensu aby budować coś takiego samemu.

http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?t=16103

leonidas - Sob 14 Mar, 2015

Poradnik pisałem tak żeby każdy go zrozumiał, więc jak jest nie zrozumiały w takiej formie to daj lepiej komuś zarobić-za taką robotę raczej nikt nie krzyknie więcej niż 50-100 zł.

Używaj znaków interpunkcyjnych- tego się czytać nie da.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group