.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Off Topic - tematy motocyklowe - klucz dynamometryczny

ls2jackson - Pią 04 Lut, 2011
Temat postu: klucz dynamometryczny
jaki niedrogi klucz dynamometryczny polecacie do serwisowania GSa ?
tmi - Pią 04 Lut, 2011

A co chcesz serwisować?, silnik czy ogólnie? bo jeśli obie te rzeczy to jeden klucz nie wystarczy.
teja-1010100 - Pią 04 Lut, 2011

Skoro już taki wątek jest to przy okazji zapytam jaki polecacie klucz dynamometryczny do ogólnego zastosowania (przy silniku nic nie będę nim robił)?
ls2jackson - Pią 04 Lut, 2011

klucz do śrub konstrukcyjnych miałem na myśli ,aczkolwiek mógłby się nadawać również do silnika,, trochę mnie zmartwiłeś pisząc ,ze jeden nie wystarczy ., jakie są zakresy momentów w GSie ?
tmi - Pią 04 Lut, 2011

ls2jackson napisał/a:
jeden nie wystarczy ., jakie są zakresy momentów w GSie ?

Mam klucz Draper 3/8" o zakresie 10-80 i pokrywa to większość śrub zaczynając od pokrywy zaworów (15 Nm) poprzez przednie zawieszenie (23-30) kończąc na tylnym kole (80Nm).

Jeden klucz nie wystarczy dlatego, że np. wałki rozrządu dokręca się siłą 12Nm, im większy zakres ma klucz tym bardziej niedokładny na skrajnych wartościach więc osobiście bałbym się dokręcać kluczem o zakresie nawet 10-80 śrubę która wymaga 12Nm chociaż po uprzednim porównaniu takiego klucza z innym o zakresie do 15Nm czemu nie, być może jest dokładny.

Ten klucz co mam wydawał mi się idealny - mały zakres i duża dokładność do wszystkiego, klucze typu 20-200Nm lepiej sobie darować jeśli chodzi o zastosowanie w moto.

http://allegro.pl/klucz-d...1446002161.html
Ja zamawiałem z amazon.co.uk wyszło 120 zł i do tego jeszcze zestaw wierteł Boscha w Polsce kosztujący 60 zł, zamiast przesyłki :D

jacek - Pią 04 Lut, 2011

ls2jackson napisał/a:
klucz do śrub konstrukcyjnych miałem na myśli ,aczkolwiek mógłby się nadawać również do silnika,, trochę mnie zmartwiłeś pisząc ,ze jeden nie wystarczy ., jakie są zakresy momentów w GSie ?


W GSie momenty są od 4Nm do 130Nm, tylko wszystkie śruby w serwisówce dokręca sie momentem w zakresie od do np. 4-6Nm 110-130Nm.

Ja mam jeden klucz firmy Vorel który ma zakres 13Nm-108Nm, sam producent w instr. klucza podaje tolerancje błedu 4% tylko ja się tym nie przejmuje bo śruby dokręcasz w pewnym zakresie wiec wystarczy ustawić w środku tego zakresu.

Oczywiście śrubki 4-6Nm dokręcam poprostu z wyczuciem bez klucza dynamometrycznego

Keso_turbo - Pon 07 Lut, 2011

Klucz dynamometryczny jak najbardziej potrzebna rzecz jeśli chce się robić cokolwiek przy motocyklu. Polecam dwa klucze jeden dokładny do małych momentów, a drugi do dużych np: od 40,80Nm i w górę.

Nie będą to tanie rzeczy ale nie kupuje się ich co drugiego dnia, a zobaczysz że przyda ci się nie raz. Poza tym lepiej zapłacić parę złotych i usłyszeć "klik" i wiesz że śruba jest dokręcona niż urwać śrubę czy zostawić niedokręconą.

Jeśli chodzi o firmę to mogę polecić z firmy "Jonnesway" każdy klucz jest oddzielnie kalibrowany i sprawdzany. No i jeszcze "King tony" ale to już sporo kasy

sezrg - Sro 09 Lut, 2011

Keso_turbo napisał/a:
Jeśli chodzi o firmę to mogę polecić z firmy "Jonnesway" każdy klucz jest oddzielnie kalibrowany i sprawdzany. No i jeszcze "King tony" ale to już sporo kasy


zgadzam sie z kolega.dwie dobre firmy.Do tego HAZET ale tak jak pisal.Sporo kasy kosztuja.
Ale w 99% sa to klucze wiecznego użytkowania o ile obchodzisz sie z nimi tak jak powinienes.
w mojej rf-ce sa momenty nawet od 0,8 kg także 1 klucz to stanowczo za mało

Podkopnik - Pon 24 Lut, 2014

Odkopiemy trochę temat.
Zamierzam kupić klucz 5-30nm lub cos podobnego.
Co sądzicie o kluczach proxxon?
Jak ta firma się ma do jonnesway, King tony, Tengtools??
http://allegro.pl/proxxon...3959714118.html

Jest to drozszy klucz niż w/w firm ale czy lepszy, porównywalny??

Vatzeque - Sro 26 Lut, 2014

Ja posiadam Tentools 40-210Nm, NEO 10-60nM i Proxxon 5-30Nm. Najważniejsze jest, aby klucz był z certyfikatem kalibracji.

NEO posiadam 6 lat, po 5 latach używania wskazywał średnio o 2, 3% za mało, czyli nie dokręcał. Sprężyna minimalnie się zużyła. Został skalibrowany i chula.
Myślę, że zarówno Teng jak i Proxxon będą dobrym wyborem.
Najważniejsze: sprężynę ZAWSZE całkiem rozprężać oraz brać klucze z certyfikatem, a nie z LIDLa.

Podkopnik - Czw 27 Lut, 2014

Wreszcie ktoś odpisał:) Wiem już żeby szukać tych kluczy z certyfikatami.
Jeszcze pytanie ile kosztuje kalibracja klucza i gdzie można takie coś zlecić???

Vatzeque - Pią 28 Lut, 2014

Ja robiłem swojego NEO w Stahlwille w Bielsku-Białej, na poczekaniu za 100PLN netto, ponoć dobra cena. http://www.stahlwille.pl/
Lubią sobie krzyczeć za takie coś nawet 200PLN.
Jeśli używasz klucza rzadko, a jest on sensownej marki to nie trzeba kalibrować co roku. Znajomy ma Gedore w warsztacie i po kilku latach trzyma specyfikację.

Podkopnik - Pią 28 Lut, 2014

To lepiej kupić nowy jak oddawać do kalibracji:) Kupuję go bo muszę wyegulować zawory w kocie. Bedę musiał odkręcić wałki rozrządu itp a tam są małe momenty. Bedzie używany bardzo rzadko więc pewnie mi się aż tak szybko nie rozkalibruje
grzegorz121 - Nie 12 Paź, 2014
Temat postu: klucz dynamometryczny
hmm, a co powiesz na coś takiego?http://www.dowarsztatu.com/product-pol-488-KLUCZ-DYNAMOMETRYCZNY-JONNESWAY-1-4-6-30-NM.html - JONNESWAY i wydaje mi się, że cena przytępna, sam taki kupiłem sobie :p
Read - Sob 18 Paź, 2014

Dobry klucz, używam takowego :)
matrok - Nie 22 Mar, 2015

odświeże trochę temat.
co myślicie o takim zestawie:
a) corona 5-25Nm
b) Hans 19-110Nm

Podkopnik - Pon 23 Mar, 2015

Ale przecież podałeś dwa różne klucze.
Pierwszy nie ma certyfikatu kalibracji drugi ma ale wątpię w jego prawdziwość a nawet jakby to nie licz że przy takim zakresie będzie on dokładny.
Zastanów się do czego potrzebujesz klucza. Nie kupisz uniwersalnego klucza z tak ogromnym zakresem.
Do małych momentów trzeba mieć oddzielny i do większych również.
Ja osobiście kupiłem sobie klucz o zakresie 6-30nm jonnnesway bo nie chciałem przekręcić śrub w głowicy.

matrok - Pon 23 Mar, 2015

Dzieki Podkopnik,

Wlasnie chce kupic minimum dwa klucze jeden mniejszy do ok 30Nm drugi wiekszy powyzej 30Nm, dlatego pomyslalem o takim zestawie.

Rzuce okiem na tego jonnesway'a.
A do wiekszych nominalow, co bys polecil?

kempes - Pon 23 Mar, 2015

Używa ktoś tzw. elektronicznych nasadek dynamometrycznych? Jeśli tak to poproszę opinie :)
simin - Pon 23 Mar, 2015

Klucze 6-30 i 19-110 wypełniają cały zakres działań w GS'ie:

http://www.forum.gs500.pl...p=162191#162191


Podkopnik napisał/a:
Ja osobiście kupiłem sobie klucz o zakresie 6-30nm jonnnesway bo nie chciałem przekręcić śrub w głowicy.

Mam nadzieję że nie mówisz o śrubach którymi się przykręca głowicę - bo one mają zakresy 35-40 ;)

Podkopnik - Pon 23 Mar, 2015

simin napisał/a:
Mam nadzieję że nie mówisz o śrubach którymi się przykręca głowicę - bo one mają zakresy 35-40


Ja mam Thundercata tam są inne momenty :P

Matrok teraz Klucze jonneswaya ogólnie podrożały więc nie wiem czy jest sens wydawać 50-60 zł więcej no chyba ze trafisz okazje;) Popatrz sobie jeszcze na taką firmę King Tony, teng tools. Odradzam klucze Vorela.

Co do większych zakresów nie będę Ci konkretnie doradzał bo sam takiego klucza jeszcze nie mam ale tak jak mówię. Kiedy ja szukałem klucza wiele osób zwracało mi uwagę żeby szukać klucza z certyfikatem i znanej firmy.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group