.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Prawo/Policja - Zmiany w przepisach

st3fan - Sro 10 Cze, 2009
Temat postu: Zmiany w przepisach
Jak napisał Mawet poście odnośnie Kat. A2 od dzisiaj weszły w życie przepisy dotyczące zmian egzaminowania oraz kilka zmian w uprawnieniach (link do tekstu na Onecie).

No i szykuje się całkiem niezły wywrót. Najbardziej cieszy mnie:
Cytat:
obowiązek posiadania odpowiedniego prawa jazdy na skutery i quady, co ograniczyć ma liczbę wypadków z udziałem dzieci.

I tutaj wydaje mi się, że jest to strzał w dziesiątkę, bo quady i tego typu sprzęty kupowane na komunię to lekkie przegięcie.

Ale też zastanawiam się co z tą częścią:
Cytat:
Powraca "zielony listek", który świeżo upieczeni kierowcy będą musieli naklejać na szyby samochodu przez pierwsze dwa lata okresu próbnego. Dwukrotne złamanie przepisów w tym czasie spowodują przedłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata oraz skierowanie na badania psychologiczne i doszkalanie, kosztujące 200 zł. Trzy wykroczenia, bądź niedopełnienie wspomnianych obowiązków po dwóch wykroczeniach, skutkuje odebraniem uprawnienia.

Czy to się tyczy do wszystkich, czy dopiero do ludzi, którzy od dzisiaj otrzymają nowy dokument? No i jak się to ma do motocykli? ;)

Na pewno dużo ludzi, a już na pewno kierowców jeżdżących w pracy na codzień, ucieszy wzmianka o punktach karnych:
Cytat:
pierwsze 24 zebrane nie spowodują odebrania prawa jazdy, a jedynie skierowanie na kurs i badania, następnie przez pięć kolejnych lat każde zebrane 24 punkty spowodują utratę uprawnienia.


Natomiast to:
Cytat:
część teoretyczną kursu na prawo jazdy będzie można zrealizować z domu, przez internet, natomiast egzaminy zdawane będą już w odpowiednim ośrodku szkolenia.

jest chyba tylko oficjalnym zapisem, bo na pewno większość startujących na kategorię A i tak olewa całą teorię żeby nie tracić czasu.

Na pewno niektórych zaboli wzmianka o 24 latach, ale cóż - ja się w tym temacie nie wypowiadam, bo i tak mnie to nie dotyczy. ;)

Cieszyn - Pią 12 Cze, 2009

Ja specjalnie zdawałem wczesniej zeby mieć w du*ie te wymysły, listki, zaostrzenia, okresy przejsciowe, rozne kategorie itp. Z tego co przeczytalem we wspomnianym przez Ciebie topicu jednak jeszcze nie obowiązują te przepisy... Pewnie znów je odłożą, albo w ogole wyjdzie to inaczej niz w obecnych zalozeniach.. pewnie chodziło o to zeby zagonić ludzi na kursy;p Mam nadzieje ze chociaż prawo jazdy na skuter wejdzie bo to co niektórzy na nich wyprawiają to masakra;P
pozdro

metalbeast - Pią 12 Cze, 2009

skuterki i kłady - na to w 100% powinno prawko jakieś. Dziaciaki jeżdżą po drogach i nawet przepisów nie znają.
Zaś śmieszy mnie ten listek. Młody kierowca będzie jezdził nie swoim autem, to znaczy że każde w którym jedzie będzie oklejał liśćmi ?? :zdziwko:

hubertgontarz - Pią 12 Cze, 2009

na pewno w szkole powinny być zajęcia z ruchu drogowego - bo to ważna kwestia, żeby od najmłodszych lat wiedzieć co i jak.
na pewno karta motorowerowa nie powinna być fikcją - państwo powinno dołożyć kasę na szkolenia, prowadzone najlepiej przez policjanta, który przyjedzie na motocyklu i pokaże jak go obsłużyć, w nauce pomoże jeszcze instruktor.
Na quada małego karta motorowerowa powinna wystarczy.
Wiele rzeczy powinno być inaczej...tylko tym na górze nie chce się zazwyczaj lub nie wiedzą itd...ale nie jest to temat polityczny.

Majic - Pią 12 Cze, 2009

metalbeast napisał/a:
listek. Młody kierowca będzie jezdził nie swoim autem, to znaczy że każde w którym jedzie będzie oklejał liśćmi ?? :zdziwko:

Ja przejedziesz jednorazowo 10 km to nic się nie stanie. A jak bierzesz samochód od starszych to nie widzę problemu, zęby pierdzielnąć liścia. Jak Sprężynie się powiedzie to chętnie przykleję sobie na szybie zielonego liścia, bo uważam, że to dobry pomysł.

metalbeast - Pią 12 Cze, 2009

to się okaże, że połowa samochodów będzie z liśćmi za szybą jezdzić, a to wcale nie będzie jesień :] no i wtedy pomysł szlag trafi.
Makar00n - Sro 02 Wrz, 2009

Oto zrzut z mojego forum. Nie chciałem wrzucać linku, bo nie mam pozwolenia admina na wrzucanie linków z innych for motoryzacyjnych ;) Oto co napisał kolega.
Plaster - Czw 03 Wrz, 2009

Kolega z tego linku mysli ze wymienia mu karte motorowerowa na prawko kat. A?? Tak to tylko w Erze...
:rotfl: :rotfl:

hubertgontarz - Czw 03 Wrz, 2009

karta motorowerowa zostanie inaczej nazwana, będzie się nazywać: prawo jazdy kat. AM.
Zechowany - Czw 03 Wrz, 2009

A te "mocne scigacze" to jak beda okreslane od mocy pojemnosci czy jednbo i drugie ? I jak to sie ma do naszych gs-ow ??
hubertgontarz - Czw 03 Wrz, 2009

"nasz" GS zmieści się w kategorii A2, na pewno ważny będzie współczynnik mocy do masy (lub na odwrót) oraz moc maksymalna.

Bo nie może być tylko brana pod uwagę moc bo taka dwusuwowa 250-tka crossowa o wadze 130 kg i mocy np. 46 km ma inne kopyto niż ok. 200 kg GS o takiej samej mocy.

Makar00n - Czw 03 Wrz, 2009

Plaster wymienią na prawo jazdy kategorii AM.

Myślę, że będą ograniczenia mocy, pojemności i stosunku mocy do masy.

Plaster - Pią 04 Wrz, 2009

Makar00n napisał/a:
Plaster wymienią na prawo jazdy kategorii AM.

Myślę, że będą ograniczenia mocy, pojemności i stosunku mocy do masy.

Chyba ze tak, bo juz myslalem ze typek ma nadzieje na prawko, a to chodzi o kat. AM.
Ale dobrze robia z tym podzialem :)

Makar00n - Pią 04 Wrz, 2009

Oto e-mail który przyszedł od WORDa, po napisaniu pytania odnośnie tych zmian.

Cytat:
Szanowny Panie!

Nową Ustawę o kierujących pojazdami opracowuje Ministerstwo Infrastruktury. Nie jest nam jeszcze wiadome kiedy zostanie wprowadzona i w jakim kształcie. Projekt ustawy o kierujących został przekazany na posiedzenie Rady Ministrów w dniu 9 lipca br. i jego treść jest zamieszczona na stronie internetowej MI, na ktorą zapraszam: www.mi.gov.pl





Z poważaniem

Z-ca Dyrektora

Ryszard Nagórski


WORD - Toruń. Główna siedziba chyba w Toruniu jest. Więc tak zupełnie oficjalnie nic chyba nie wiadomo.

hubertgontarz - Pią 04 Wrz, 2009

Pamiętajmy że wydanie prawa jazdy kosztuje 70 zł! Karta motorowerowa kosztowała grosze.
stachv1 - Czw 17 Wrz, 2009

Mnie karta kosztowała 5zł :P
A nawiązując do tematu to sa dobre i złe strony tej ustawy, ale mam nadzieje,że wejdzie w zycie jakoś po styczniu 2010 bo 23 mam urodziny i jeszcze bym sie załapał :oczami:

hubertgontarz - Pią 18 Wrz, 2009

Wydaje mi się że ograniczenie co do mocy motocykla (ale bez przesady, na pierwszy motocykl do 50 KM powinni pozwolić, pi razy oko 50 KM) bo można nauczyć się panować nad sprzętem.
Pamiętam jak na Szkole Suzuki dwie dziewczyny jeździły: Bandit 650 i GSR 600. Te motocykle były za mocne, za duże jak na pierwszy sprzęt. One bały się okręcić, po prostu 100 KM to za dużo wg mnie na pierwszy motocykl, tym bardziej 120-150 dla 18-sto latka.

stachv1 - Pią 18 Wrz, 2009

Moim zdaniem najlepiej by bylo gdyby wprowadzili tak, że pierwsze prawo jazdy na moto jest do 50 KM a po roku za symboliczna wpłatę dostajesz pełne prawo jazdy kat. A.
W ciągu roku każdy by zdołał sie nauczyć jazdy na jednym motocyklu.

tmi - Pią 18 Wrz, 2009

Każdy by w wieku 18 lat zrobił to do 50KM, a w wieku 19 już R1 w garażu, a to właśnie nie o to chodzi w tych zmianach.

Francja powiedziała max 100KM dla 2 kółek i też muszą tam z tym żyć.

leon - Sob 19 Wrz, 2009

tmi napisał/a:
Francja powiedziała max 100KM dla 2 kółek i też muszą tam z tym żyć.


Temat prawnych ograniczeń mocy kontynuujmy tutaj: http://forum.gs500.pl/viewtopic.php?p=59172#59172

Adam134 - Wto 17 Lis, 2009

Zmiany w przepisach zatwierdzone!!!
Link do wiadomości http://moto.onet.pl/15852...kul.html?node=2
Z tego co wyczytałem to nic nie mówiąc o maksymalnej pojemności czyli może zdarzyć się sytuacja, że ktoś kup sobie np cbr f2 przydławi ją pojedzie na hamownie i udowodni że ma 46 km wpiszą mu w dowodzie że tak jest, a on skoczy na chatę zdejmie blokady i będzie brykał:)
Co wy na to ? da się tak zrobić.

Brosik - Wto 17 Lis, 2009

Cytat:
Nowe kategorie prawa jazdy, kursy reedukacyjne dla kierowców, obowiązek wymiany do 2033 r. praw jazdy - takie zapisy znalazły się w założeniach do projektu ustawy o kierujących pojazdami, które przyjął rząd.


Cytat:
Projektowane przepisy wprowadzają nową kategorię prawa jazdy - AM (motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe), będą je mogły uzyskać osoby od 14. roku życia. Będzie także nowe prawo jazdy typu A2, uprawniające do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 46 KM (35 kW).


Nie tak prędko skoro są projektowane :P

Truebadur - Sro 14 Kwi, 2010

Nowe zmiany:

poczytajcie tu:
http://www.motofakty.pl/a...przepisach.html

callum - Sro 14 Kwi, 2010

"[kat. A] można zdobyć najwcześniej w wieku 20 lat pod warunkiem, że od dwóch lat posiada się kategorię A2 [tzn. do 48 KM]. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony, wiek, w jakim można podejść do egzaminu, wydłuży się o cztery lata"

Te zmiany są całkiem rozsądne.

Krzycho - Sro 14 Kwi, 2010

Ale to jak już jestem na kursie to nie każą mi czekać jeszcze 2 lata, nie..?
A co do tłumaczenia to kurde w US kazali mi mieć tłumaczenie, a tam jest napisane, że nie muszę?! O co kaman..

callum - Sro 14 Kwi, 2010

Krzycho, po pierwsze prawo nie działa wstecz, po drugie te zmiany jeszcze nie weszły w życie. Radzę czytać dokładniej ;)
Krzycho - Sro 14 Kwi, 2010

O boshe noo.. :D Środek nocy był wtedy, dopiero się obudziłem :D Wybacz :padam:
Irys - Sro 14 Kwi, 2010

Krzycho napisał/a:
O boshe noo..
:zdziwko: :zdziwko:
Krzycho - Sro 14 Kwi, 2010

Irys napisał/a:
Krzycho napisał/a:
O boshe noo..
:zdziwko: :zdziwko:

To było celowe :D Nie wyrażam się w ten sposób :P Pozdrawiam :D

callum - Sro 14 Kwi, 2010

Krzycho napisał/a:
O boshe noo.. (...) Wybacz

?? ??
A skąd to zniecierpliwienie i co tu do wybaczania? Zadałeś pytanie to odpowiedziałem.

:zdziwko:

Krzycho - Sro 14 Kwi, 2010

Że nie doczytałem dokładniej ;) No i nie byłem zniecierpliwiony. Ale dziękuję, że odpowiedziałeś i tym sposobem mnie uspokoiłeś :)
vkosav - Pon 19 Kwi, 2010

Cytat:
"[kat. A] można zdobyć najwcześniej w wieku 20 lat pod warunkiem, że od dwóch lat posiada się kategorię A2 [tzn. do 48 KM]. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony, wiek, w jakim można podejść do egzaminu, wydłuży się o cztery lata"

Te zmiany są całkiem rozsądne.


Czyli moge przez to rozumieć, że posiadając Kat A1 po 2 latach mogę robić Kat A2, która będzie mi umożliwiała jazdę na Gs'ie? Ponieważ GS ma 46KM. Lecz aby to wszystko było jak napisałem, musi to być wprowadzone w życie :)

PS: Troche namieszałem, mam nadzieję że puenta pozostała :)

Makar00n - Pon 19 Kwi, 2010

Nie. A2 robisz od 18 lat. Na moto do 35 kW czyli na GSa. Kat A od 20 lat jeśli wcześniej mogłeś jeździć GSem [A2 na 35 kW]. Jeśli nie miałęś wcześniej A2, czyli nie jeździłeś GSem to możesz zrobić na każdy motocykl [Kat A] od 22 czy 24 lat. A1 pozostaje bez zmian. od 16 lat do 125 ccm i 15 KM jak się nie mylę.

Zrozumiałe teraz? Myślę, że Ty już na bank się załapiesz. W 3 lata to na pewno wprowadzą.

vkosav - Pon 19 Kwi, 2010

Oczywiście, to pozostaje zdawać w te wakacje Kat A1 oraz ćwiczyć, kształcić, uczyć. A następnie Kat. A2 :)
studi - Wto 20 Kwi, 2010

vkosav napisał/a:
Oczywiście, to pozostaje zdawać w te wakacje Kat A1 oraz ćwiczyć, kształcić, uczyć. A następnie Kat. A2

vkosav, ja wiem, że jesteś młody, napalony na GS'a i w ogóle, ale ile razy i w ilu tematach będziesz się pytać o to samo, a mianowicie jaką możesz i na jakich zasadach kategorię prawa jazdy.

Już w temacie http://www.forum.gs500.pl...p?p=76393#76393 było to wałkowane, choć był to offtop w tamtym miejscu, nie wiesz jakie będą przepisy za 2 czy 3 lata i nikt z nas tego nie wie, na chwilę obecną możesz zacząć kurs na kat. A1 bo zostało ci mniej niż 3 m-ce do 16 lat, bierz glejta od starych i zapisz się na kurs.

Generalnie co do samej "Ustawy o kierujących" czy jak ona ma się tam nazywać od około 5 lat wszyscy co jakiś czas się o nią pytają i podniecają zmianami jakie ma ona wprowadzić. Ochłońcie trochę, ustawa dopiero została zatwierdzona jako projekt Ministerstwa Infrastruktury, teraz musi trafić do Rządowego Centrum Legislacyjnego, potem uzgodnienia między innymi ministerstwami, potem do sejmu, komisja infrastruktury, poprawki, głosowanie w sejmie, podpis prezydenta, ew. veto, senat, to naprawdę jeszcze długo potrwa i może całkowicie zmienić kształt tej ustawy. Do momentu jak nie ukaże się w Dzienniku Ustaw nie ma się co przejmować, a nawet jak się tam pojawi, to ponieważ w radykalny sposób zmienia sposób przeprowadzania szkolenia i egzaminowania i wiąże się np. z zupełnie innym oprogramowaniem potrzebnym do przeprowadzenia testów egzaminacyjnych teoretycznych to zostanie wprowadzony Vacatio legis co najmniej do końca roku, w którym zostanie uchwalona, tak samo było przy poprzedniej dużej zmianie sposobu egzaminowania w latach '90.

Tak więc vkosav i wszyscy inni, robić prawko i nie patrzeć na zmiany przepisów w projektach, prawo nie działa wstecz i jeśli w wieku 18lat zrobicie A, a następnego dnia po egzaminie wprowadzą nowe kategorie to i tak was to nie będzie dotyczyć.

hubertgontarz - Wto 20 Kwi, 2010

Studi, święte słowa. Chyba wyjaśniłeś wszystkim osobom cały proces legislacji i to że przy obecnym zamieszaniu, wyborach itd. to w tym roku nie zmienią przepisów wg mnie na pewno.;
studi - Wto 20 Kwi, 2010

Dla chętnych i lubiących zgłębiać tajniki prawa, losy projektu oraz jego pełną treść można znaleźć na stronie Ministra Infrastruktury -> http://bip.mi.gov.pl/pl/b...t_kieruj_pojazd
Jak wynika z zamieszczonych tam informacji projekt został 26.01.2010 skierowany ponownie do rozpatrzenia przez Radę Ministrów i na razie tam utknął.
Tak jak napisał hubertgontarz oni teraz mają ważniejsze sprawy a nie zajmowanie się jakąś tam ustawą.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group