.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Ogólnie o Gs 500 - Jak zimować ??

ssiiwwyyy - Czw 11 Wrz, 2014
Temat postu: Jak zimować ??
Witam .
Mam pytanko jak myślicie o zimowaniu gs na mrozie ?? tylko przykryty pokrowcem ??

BociekPL - Czw 11 Wrz, 2014

u mnie w garażu tak stał przez 5 zim (temperatury do -32'C), teraz mi szkoda i będzie stał w domu na
podnośnikach :) A Tobie chodzi tak jakoś przed mieszkaniem ?

pawel - Czw 11 Wrz, 2014

Mój tak spędził ostatnią zimę. Chociaż trzeba sobie powiedzieć, że zima była lekka (że jej nie było :D ) moto miałem odstawiony może z 1,5 miesiąca. Po zimie zakręciłem 4 - 5 razy i zagadał. Na ile to zdrowe takie zimowanie to nie wiem.
Zalać benzyną pod korek, olej na wiosne wymienić i nie powinno być problemów.

_ANIOŁ_ - Czw 11 Wrz, 2014

Mój też zimował pod pokrowcem ( a raczej czekał, bo w każdym miesiącu jeździł) i nic się nie działo, dodatkowo od marca stał tylko pod pokrowcem w mieście na strzeżonym, bo już do pracy korciło jeździć.

W czym jest lepszy motocykl od samochodu zimną wiosną? Nie trzeba skrobać szyb :rotfl:

Read - Czw 11 Wrz, 2014

Motocykl to maszyna, niech sobie marznie i moknie, kiedyś wyschnie :hyhy: Nie ma co się zbytnio spuszczać ja jestem przekonania, że moto jest dla mnie a nie ja dla niego ;)
_adam_ - Czw 11 Wrz, 2014

Read napisał/a:
...moto jest dla mnie a nie ja dla niego ;)


Tak jest! ;)

Rav86 - Czw 11 Wrz, 2014

Za 50 zł miesięcznie możecie przezimować w moim domowym, ogrzewanym w zimę garażu :P
tmi - Czw 11 Wrz, 2014

Motocykl to nie organizm żywy i może przebywać na mrozie i nic mu nie będzie jeśli tylko nie wpadniesz na najgłupszy pomysł z możliwych jaki można wtedy zrobić - przepalać motocykl. To mu baaardzo zaszkodzi.
ssiiwwyyy - Czw 11 Wrz, 2014

czyli jak będzie sobie stał na parkingu nic mu nie zaszkodzi a jak zabezpieczyć elementy przed korozją ??
_ANIOŁ_ - Czw 11 Wrz, 2014

Ja moją GS-kę i Jajco przykrywałem czymś takim http://www.motorhouse.pl/...d%20aquatex.jpg

Na jesień warto dodać linki elastyczne i owinąć w poprzek moto, fabryczne zapięcie może się popruć przy ostrej wichurze ( u mnie 3 razy szyłem).

Semy - Pią 12 Wrz, 2014

tmi napisał/a:
Motocykl to nie organizm żywy i może przebywać na mrozie i nic mu nie będzie jeśli tylko nie wpadniesz na najgłupszy pomysł z możliwych jaki można wtedy zrobić - przepalać motocykl. To mu baaardzo zaszkodzi.


po części się nie zgodzę BO przed zimą miałem oponki w stanie dobrym. Po zimie w przedniej na boku powstały pęknięcia (zgaduje że od wahań temp bo w garażu mieszkają dwa auta używane) przez które powietrze mi spieprzało i musiałem oponkę wymienić na nową a miała ok 4 lat (nie pamiętam DOTa) więc różnie to bywa.

ale tak z innej beczki" mamy dopiero wrzesień a tu już temat zimowania?? nie za wcześnie aby?| :orany:

BociekPL - Pią 12 Wrz, 2014

winter is coming
jarb - Pią 12 Wrz, 2014

Ja każdy sezon zimowy przeżywam tak:
- motocykl czysty i tam gdzie się da zakonserwowany (pasta polerska, olej przekładniowy etc)
- zbiornik paliwa na max
- akumulator w ciepłej piwnicy i średnio raz w miesiącu lekkie rozładowanie (np.żarówką)+naładowanie
- w wydechy szmaty, co by nie gromadziły się w nich wilgoć (aby uniknąć korodowania wew.)
- jak się ma, to na nóżkę centralną, a jak nie to co jakiś czas troszkę przetoczyć
- okryć kocykiem
- nakryć pokrowcem
- co jakiś czas cmoknąć w lampę, lub pogłaskać po zadupku ;)

Aaa dodam, że mój motocykl stoi w nieogrzewanym, blaszanym garażu :rotfl:

Rav86 - Pon 22 Wrz, 2014

Jeśli ktoś z Warszawy i okolic chciałby przezimować swój motocykl w odpowiednich warunkach ( ogrzewany garaż ), to za jakieś niewielkie pieniądze można się ze mną dogadać :)
Read - Nie 28 Wrz, 2014

Nie chcę zakładać nowego tematu to zapytam tutaj

Wymieniacie olej przed zimą czy po zimie ? Bo po przeczytaniu wpisów na różnych forach już zgłupiałem :hyhy:

Vankel - Nie 28 Wrz, 2014

Też sie doś na ten temat naczytałem i trzymam się zasady, że lepiej po. Pierwsze odpalenie po zimie, przejażdżka i wymieniam olej :P
Semy - Pon 29 Wrz, 2014

Też wymieniam po zimie.
jarb - Pon 29 Wrz, 2014

Vankel napisał/a:
Też sie doś na ten temat naczytałem i trzymam się zasady, że lepiej po. Pierwsze odpalenie po zimie, przejażdżka i wymieniam olej :P

:super:
I ja tak robię :)

Read - Wto 30 Wrz, 2014

A ja jednak wymieniam przed zimą, ponieważ wg. mnie przez okres zimowy ze starego oleju wszystkie zanieczyszczenia osiądą na misce olejowej.
tmi - Wto 30 Wrz, 2014

A co jeśli zmienię olej w lipcu, to zmieniam go przed zimą czy po zimie? :troll2:

Oleju nie zmienia się w zależności od pory roku tylko od ilości przejechanych km lub po X czasie jak zaleca producent. Reszta w mojej stopce ;)

jarb - Sro 01 Paź, 2014

tmi napisał/a:

Oleju nie zmienia się w zależności od pory roku tylko od ilości przejechanych km lub po X czasie jak zaleca producent.

To jest zrozumiałe.
zwłaszcza jak się robi dużo kilometrów :)
A co w sytuacji jak w sezonie robi się mniej kilometrów ;)

tmi - Sro 01 Paź, 2014

jarb napisał/a:
A co w sytuacji jak w sezonie robi się mniej kilometrów ;)


Na moim przykładzie: Fazer miał olej zmieniany 3 tys. km temu, zmienia się go co 12 tys. km. Kiedy go zmienię? Gdzieś w marcu bo wtedy zmieniałem olej. Czyli wychodzi mi, że na sezon robię baaardzo mało km i oleju zmieniać nie będę wcześniej niż potrzeba.

Nigdy nie rozumiałem o co chodzi z tym zmienianiem oleju przed lub po zimie.

Read - Sro 01 Paź, 2014

Sprostuje :D Nie chodzi czy przed zimą czy po zimie, tylko przed odstawieniem moto na zimowanie lub po zimowaniu.
tmi - Sro 01 Paź, 2014

Dalej nie rozumiem :D

Jakim zimowaniem? przecież to motocykl, a nie niedźwiedź.

Read - Sro 01 Paź, 2014

No to .... przed odstawieniem na dłuższy postój :hyhy:
yaszczi - Sro 01 Paź, 2014

tmi napisał/a:
Nigdy nie rozumiałem o co chodzi z tym zmienianiem oleju przed lub po zimie.

kto bogatemu zabroni :D

midd - Sro 01 Paź, 2014

wg. producentów olejów to powinieneś zmieniać olej w każdy czwartek - poza tłustym

wg. producentów motocykli wystarczy co 6kkm ew. przy każdym myciu

wg. biskupa smarowanie jest tylko potrzebne dla nowych sprzetów

wg. pracowanika US - nie posmarujesz nie pojedziesz

wg. pracownika budy z kababem - raz w sezonie wystarczy

a koniec konców antek i tak nie czytał insttrukcji i jedzi od 10 lat jezdzi na dolewkach ..

_adam_ - Czw 02 Paź, 2014

Cytat:
a koniec konców antek i tak nie czytał insttrukcji i jedzi od 10 lat jezdzi na dolewkach ..
_________________

o tu się zgodzę, jak spuszczałem olej u siebie, to takiego syfu na oczy nigdy nie widziałem :D grafitowy kolorek :D

ssiiwwyyy - Czw 02 Paź, 2014

a Panowie teraz pytanko jest zima moto sobie śpi pod pokrowcem:
Pytanko sprzęgło
zostawić wciśnięte czy nie ??
zostawić na biegu czy na luzie ?? ?
czy w zimę przepalać go ??
czy może tylko od czasu do czasu go gdzieś przepchać dla dobra opon i na biegu trochę dla silnika ??
czy jest zalecane wykręcenie świec i polanie trochę oleju do komory ??
co z wydechem ?? chodzi o środek i rury ??
a co ze śrubami ?? czym je zabezpieczyć i cały motor przed rdzą ??
co do palenia zima przy niskich tem. jakaś instrukcja żeby nie zajechać jej ?? :hyhy: :hyhy: :hyhy: \

proszę o normalne odp a nie jechanie po mnie :wstyd: :wstyd:

Read - Czw 02 Paź, 2014

Cytat:
zostawić wciśnięte czy nie ??

Nie wiem, kto to w ogóle wymyślił ale jest to bez sensu. Moim zdaniem NIE

Cytat:
zostawić na biegu czy na luzie ?? ?

Raczej nie ma różnicy, ja bym zostawił na luzie

Cytat:
czy w zimę przepalać go ??

NIGDY nie przepalamy w zimę motocykla, bardzo mu to szkodzi

Cytat:
czy może tylko od czasu do czasu go gdzieś przepchać dla dobra opon i na biegu trochę dla silnika ??

Wygodniejszym sposobem będzie unieść przednie oraz tylne koło i tak go zostawić

Cytat:
czy jest zalecane wykręcenie świec i polanie trochę oleju do komory ??

Wg. serwisówki jest zalecane, ale moim zdaniem zalewanie oleju do cylindra to jak już zechcesz konserwować moto aby przetrwało dla innej epoki :hyhy:

Cytat:
co z wydechem ?? chodzi o środek i rury ??

Możesz wcisnąć szmatę w tłumik

Cytat:
a co ze śrubami ?? czym je zabezpieczyć i cały motor przed rdzą ??

Dobrze go umyj przed odstawieniem i nawoskuj. Jeżeli chcesz bawić się w zabezpieczenia chromów, aluminium oraz śrubki itd. to na rynku znajdziesz specjalne do tego preparaty itd. moim zdaniem to starta pieniędzy lepiej kupić coś do moto ew. piwko :rotfl:

Cytat:
co do palenia zima przy niskich tem. jakaś instrukcja żeby nie zajechać jej ?? :hyhy: :hyhy: :hyhy: \

Zostaw go lepiej w spokoju :P


Tylko i wyłącznie to jest moje zdanie na ten temat i mogę się mylić, niech się jeszcze inni wypowiedzą :hyhy:

tmi - Czw 02 Paź, 2014

Nic mądrego nie dopiszę może poza tym, że prawidłową formą skrótu słowa "według" jest "wg", a nie "wg."

Czyli bez kropki na końcu. Dlaczego? ponieważ skrót zaczyna i kończy się tą samą literą co słowo czyli w----g i nie dajemy kropki. Podobnie jest np. z doktor (dr) i numer (nr) które również skracamy nie dodając kropki na końcu.

Pozdr :cwaniak:

magicmeal - Sob 22 Lis, 2014

Przepraszam, że się tak dopnę do tego tematu, ale nie opłaca mi się zakładać nowego. Czy jak mam zamiar na wiosnę zrobić synchronizowanie gaźników, to czy muszę zalewać go na zimę pod sam korek?
RedShadow - Sob 22 Lis, 2014

Nie bardzo wiem co ma wspólnego jedno z drugim? Motocykl zalewasz pod korek żeby nie zbierała się w baku wilgoć, a tym samym nie było w nim rdzy po zimie.
magicmeal - Sob 22 Lis, 2014

A jeżeli motocykl będzie stał w temperaturze dodatniej to też może zardzewieć?
RedShadow - Sob 22 Lis, 2014

Tak, przy czym nie bardzo wiem po co te pytania. To aż tak duży problem nalać te 10l benzyny do baku?
magicmeal - Sob 22 Lis, 2014

Po prostu pytam .... I nie 10l tylko 17l
Semy - Sob 22 Lis, 2014

a czy ktoś zna zwas jakiś sposób/własny patent na zabezpieczenie opon na okres zimy? Pytam bo poprzdniej nie przetrwała mi przednia i popękała na boczku. Chciałbym uniknąć tego ponownie.

moto stało w garażu murowanym, ale używanym przez 2 auta cały rok.

pawulon40 - Nie 23 Lis, 2014

Może popękała bo była stara , generalnie ujemna temperatura źle wpływa na letnie opony motocyklowe. A może zdejmij koła z moto i przechowaj je w ciepłym pomieszczeniu , jak piwnica w bloku albo zabierz koła jak i akumulator do domu , mieszkania. Osobiście mam garaż , i boks pod blokiem gdzie trzymam moto , temperatura nawet w zimie wynosi minimum + 15 C Pozdrawiam Semy ;) :)
dymny - Wto 25 Lis, 2014

W temacie zimowania: osobom, które tak jak ja, nie mają możliwości trzymania moto w ciepłym suchym garażu, polecam zastosowanie preparatu antykorozyjnego Scottoiler F365

Ogranoleptycznie oceniając jest to wodna emulsja substancji przypominjących wosk, olej silikonowy, (co dokładnie to wie pewnie tylko producent).
Po zastosowaniu pozostawia widoczną, mało tłustą warstwę, a cały motocykl (metal, plastkik i guma) odzyskuje głębię koloru.
Niewątpliwą zaletą jest też szybkość nanoszenia ( w porównaniu do tradycyjnych wosków) i mozliwość pokorycia praktycznie wszytkich zakamarków motocykla.

flash - Sro 26 Lis, 2014

Semy napisał/a:
a czy ktoś zna zwas jakiś sposób/własny patent na zabezpieczenie opon na okres zimy? Pytam bo poprzdniej nie przetrwała mi przednia i popękała na boczku. Chciałbym uniknąć tego ponownie.

moto stało w garażu murowanym, ale używanym przez 2 auta cały rok.


Motocykl na centralke, a pod widelec kołek drewniany co by przednie koło też nie dotykało ziemi ;)

yaszczi - Sro 26 Lis, 2014

ja po prostu nie zimuje, maks 14 dni pod rząd w roku nie jeżdżę więc nie ma sensu zimować :)
_ANIOŁ_ - Sro 26 Lis, 2014

Dokładnie tak, wtedy i nie trzeba wachy ciągle do pełna zalewać, aku do domu brać, nie rdzewieje :D
tmi - Sro 26 Lis, 2014

Też jestem przeciwnikiem zimowania, wystarczy spojrzeć na mój podpis :)

Odnośnie opon: pilnować ciśnienia! i co jakiś czas motocykl po prostu przetoczyć i przy okazji ruszyć zawieszenie.
Jeśli opony są świeże to nic im nie będzie niezależnie od tego czy w garażu jest ciepło czy zimno (motocykl to nie noworodek).
Opona jest bardziej skomplikowana od lateksowego balona i kilka pęknięć na boku opony nie znaczy od razu że się cała rozwali, wystarczy zobaczyć jak jest zbudowana:


Semy - Czw 27 Lis, 2014

tmi napisał/a:
kilka pęknięć na boku opony nie znaczy od razu że się cała rozwali

w moim przypadku przez te pęknięcia spieprzało powietrze i średnio co 5 dni musiałem dopompowywać także ten ;)

flash napisał/a:
Motocykl na centralke, a pod widelec kołek drewniany co by przednie koło też nie dotykało ziemi

to oczywista oczywistość

dymny, pomyśle nad twoją propozycją - dzięki :)

zimny - Pią 26 Gru, 2014

Ja nie zimuję, ale kumpel po prostu daje swoje na przechowanie i ma spokój - wiem , nic odkrywczego :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group