.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Tuning i akcesoria - PRĘDKOŚCIOMIERZ ELEKTRONICZNY

KADU - Pon 02 Cze, 2008
Temat postu: PRĘDKOŚCIOMIERZ ELEKTRONICZNY
Witam!
W związku z tym, że w mojej GSce nie działał prędkościomierz, musiałem wymyślić coś innego, więc tymczasowo założyłem prędkościomierz rowerowy i powiem wam, że to jest dobry patent. Mozna zmierzyc wszystko zależnie od modelu takie informacje jak:
Funkcje podstawowe:
- prędkość aktualna
- prędkość maksymalna
- prędkość średnia
- porównanie prędkości średniej i aktualnej
- zegar
- stoper
- rzeczywisty czas jazdy

Funkcje dodatkowe:
- dystans wycieczki z możliwością ustawienia i odliczania wstecz - bardzo pożyteczna funkcja
- dwa rozmiary kół
- dystans całkowity dla motocykla 1
- dystans całkowity dla motocykla 2 (jeżeli ktoś ma 2 motocykle np. szosowy + enduro)
- sumaryczny dystans całkowity (1+2)
- sumaryczny czas jazdy
Licznik rowerowy z dokładnie ustawionym obwodem koła jest super dokładnym narzędziem pomiarowym i dzięki niemu możemy zobaczyć na ile kilometrów chciała nas oszukać fabryka ;)

Najśmieszniejsze jest to, że do najszybszych sprzętów najlepiej nadają się najprostsze modele.
Spowodowane to jest tym, że np.:
- Model BC500, który jest modelem prawie podstawowym może pokazać max speed 300km/h i pracuje z częstotliwością 40HZ (czyli odbiera 40 impulsów na sekundę). W tej grupie jest też "kultowy" model Targa, który ma grubszy i wytrzymalszy przewód idący od sensora i tytanową nakładkę na obudowie (już nie produkowany, ale wciąż do kupienia).
- BC800 max speed 300km/h przy częstotliwości 24HZ
- BC1200 i BC1600 max speed 199km/h przy częstotliwości 24HZ

Takze w GSce mozna spokojnie montowac lepsze modele z wieksza iloscia funkcji i delektować się całą masą mniej lub bardziej potrzebnych informacji.

Yarccom - Pon 02 Cze, 2008

miałem go zamotowac na wyjazd
jak rozwiązałes problem zamontowania czyjki która w rowerzr jest na szpychach
do tarczy hamulcowej czy jak ?
odległośc miedzy sensorem a czujką nie moze byc za duza
masz jakieś fotki mocowania laga koło ?

ja mam przy rowerze BC 1200 ;)

KADU - Pon 02 Cze, 2008

Zrezygnowałem z magnesu rowerowego zmontowałem narazie tymczasowo zwykly maly magnes przyklejony tasma dwustronna do tarczy i od gory jeszcze zwykla tasma samoprzylepna, narazie sie trzyma przy V max 138 jak wyjechalem przetestowac nic nie odpadlo to jest rozwiazanie prowizoryczne, myslalem o takich magnesach na lodowke zeby je pociac w kwadraty i przykleic taki klocek do tarczy tylko sensor nie wylapuje sygnalu z tego magnesiku jest chyba za slaby, nad tym jeszcze musze pomyslec... Moze jakies podpowiedzi?sensor zamontowany jest standardowo do goleni amortyzatora za pomocą gumek dostarczonych w zestawie. Fotek narazie nie mam ale umieszcze moze jutro.
mj_320 - Wto 03 Cze, 2008

Też planuję montaż rowerowego, bo już drugi raz rozsypał mi się licznik dzienny i nie mam ochoty po raz kolejny bawić się w zegarmistrza.
Kupiłem jakieś tanmi licznik bo ma podświetlanie (ustawiane od konkretnej godziny) i termometr (oprócz tego oczywiście mnóstwo standardowych funkcji).

Co do magnesu, to polecam mały magnes neodymowy. Przy jego zastosowaniu szczelina max pomiędzy magnesem a kontaktronem może być z zwiększona z ok 5mm przy standardowym magnesie do nawet 20-kilku mm. To znacznie zwiększa możliwości możliwości montażu.
Magnesy te są produkowane w bardzo wielu kształtach i wielkościach. Można kupić na prostopadłościan 10x10x2 mm, co da nam spora powierzchnię umożliwiającą skuteczne przyklejenie magnesu. I to raczej klejem. Taśmy dwustronnej można użyć testowo, do wyboru miejsca. Niektóre taśmy są bardzo mocne (np te do luster), ale rozpadają się po ich zmoczeniu :(
Wielkosci i kształty magnesów można podejrzeć np. tu
http://www.magnesy.eu/

jankees - Wto 03 Cze, 2008

co do magnesów neodymowych to one są tak mocne że nie potrzeba nawet ich przyklejać taśma same się trzymaja i sporo siły potrzeba żeby je odczepic.
mj_320 - Wto 03 Cze, 2008

Owszem, neodym, to ogromne siły, ale:
1. jak masz płaski i cienki magnes przyczepiony do płaskiej powierzchni. Jak powierzchnia i magnes nie spełnią tych warunków, to siła odśrodkowa urwie magnes
2. aby magnes mógł się "sam trzymać", to musi mieć kontakt z metalem żelaznym :) Cyli np do felgi alu nie zamontujesz w ten sposób magnesu

Zdecydowanie polecam jednak klejenie

KADU - Wto 03 Cze, 2008

no to problem magnesu jest juz zalatwiony mozna spokojnie go przykleic do tarczy chamulcowej i pewnie bez zadnych klejow i tasm. Mi zostalo jeszcze do zrbienia jakies podswietlenie albo zainwstuje w taki licznik z podswietlaniem koszta sa smieszne ;)
mj_320 - Wto 03 Cze, 2008

Do tarczy hamulcowej NIE MOŻNA montować magnesu, szczególnie neodymowego.

Tarcza nagrzewa się do wysokiej temperatury, która zniszczy magnes.

Poza tym, nie wiem, czy na tarczy znalazłbyś miejsce, żeby go zamocować tak, żeby podczas obrotu nie został strącony przez zacisk.

Koger - Wto 03 Cze, 2008

Według mnie na tarczy nie ma takiego miejsca, przynajmniej u mnie zaciskihamulca obejmują całą tarcze.

Można by próbować podczepiać do tego 'czegoś' co trzyma samą tarczę, ale nie wiem czy to jest żelazne.

Zresztą powinieneś już sam wiedzieć, przecież montowałeś tymczasowo wersję rowerową ;)


BTW, tarcze faktycznie strasznie się nagrzewają. Parę razy się prawie poparzyłem zakładając blokadę, zanim się nauczyłem nie dotykać ;)

ZowA - Sro 04 Cze, 2008

Nie wiem czy ktos z was ma wejście na stronke BS ale tam jest ladnie opisane jak montują licznik rowerowy do Motocykla :)

http://www.bractwo-suzuki...swoim+motocyklu

Falco77 - Pią 06 Cze, 2008

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic586012.html
tutaj ktoś się postarał z tym wyświetlaczem.

Rieger - Pon 09 Cze, 2008

dzisiaj zamontowałem do siebie sigme 1606L i montaż jest jeszcze prostszy niż ten co opisany z bractwa suzuki ponieważ jest mniejsza odległość od magnesu do tej czujki(bo gs ma tarczę bliżej lagi) i wystarczy tylko przyszlifować to mocowanie co jest na szprychę i przykleić magnesik klejem do tarczy. Ja to zrobiłem na poxipolu i mam nadzieję że wytrzyma. Może jutro zrobię jakieś zdjęcia to wrzucę.
alesklar - Sro 11 Cze, 2008

I jak masz jakieś foty?? :hyhy: Chętnie sobie taki zainstaluje bo ja mam licznik w mph ;)
GSadmirer - Sro 11 Cze, 2008

Jak juz jestemy przy licznikach, to ten papier/podkladke mozna po prostu wyjac i wymienic??
Nie wiem czy czyms jeszcze, ale taki "anglik" rozni sie chyba tylko tym, ze ma predkosciomierz w mph :niepewny:

alesklar - Sro 11 Cze, 2008

Tak, różnica jest tylko w papierku bo jest też wyskalowany małymi cyferkami w kmh i myślałem żeby to wymienić ale chciałbym mieć oryginalny wzór tarczy a to ciężko dostać za rozsądne pieniądze ;)
A licznik elektroniczny bym sobie machnął swoją drogą, ze względu na dodatkowe funkcje :hyhy:

Rieger - Czw 12 Cze, 2008

alesklar niestety musiałem wyjechać z Krakowa i wrócę dopiero w poniedziałek to wtedy zrobię jakieś fotki bo już nie miałem kiedy.
Rieger - Pon 16 Cze, 2008

No to kilka fotek


alesklar - Wto 17 Cze, 2008

dzieki za foty :) mam jeszcze pytanko : jak zostawiasz gdzieś moto to zabierasz licznik czy nie ?? bo właśnie to wydaje mi sie takie trochę niepraktyczne..a i jeszcze jedno nie jest tam ciasno przy stacyjce z tym licznikiem??
Rieger - Wto 17 Cze, 2008

Póki co jeszcze nie zostawiałem nigdzie na dłużej, ale pewnie będę zabierał bo znów chyba nie jest to taki problem żeby ruszyć ręką i ściągnąć ;-) a przy stacyjce nie przeszkadza bo licznik nie nachodzi na stacyjkę. Gdybyś miał jakiś duży brelok można licznik przesunąć trochę na bok i powinno być ok.
Robcio - Sob 05 Lip, 2008

...u mnie z licznikiem szybko sie zaczelo i jeszcze szybciej skonczylo. Zamontowalem na wiosne Sigme BC906, glownie ze wzgledu na zegarek, ale reszta funkcji tez sie przydawala... licznik przytwierdzilem tuz obok uchwytu prawego lusterka, czujke do lagi na dolaczonych oringach a maly magnesik przykleilem klejem epoksydowym do tego czarnego uchwytu tarczy hamulcowej.

Wszystko bylo pieknie, kilometry lecialy, zegarek baaardzo przydatny, cieszylem sie z gadzetu :) Pojechalismy w Bieszczady, tama nad Solina, parking, wracam po 45 minutach, licznika nie ma, ozesz ty - co za kraj?! Wszystko kradna, debile! :/

Wielki majatek to nie jest, ale ja na te 56zl musialem pracowac, a jakis kretyn dokupi podstawke i ma nowiutki licznik za pol ceny.

Na razie drugiego nie kupilem, nie wiem czy jest sens, mam za kazdym razem, przed kazdym sklepem odpinac wszystko, co mozna ukrasc z motocykla??? To jakas paranoja!!!

alesklar - Sob 05 Lip, 2008

no właśnie dlatego na razie nie założyłem licznika, tym bardziej, że większość czasu poruszam się po mieście :)
Rieger - Nie 06 Lip, 2008

Takie są realia i dotyczą wszystkiego. Ja nie widzę problemu żeby to ściągać - takie przyzwyczajenia z roweru. Waga żadna, wielkość również. Aczkolwiek draństwo na każdym kroku...
CZOKO - Pon 14 Lip, 2008

A ja ten problem rozwiązałem tak...
Grzechu16 - Pon 14 Lip, 2008

Ten efekt końcowy na prawdę mi się podoba:) Jeszcze tylko półkę troszkę dopracować i będzie full wypas :)
Alister - Czw 24 Lip, 2008

Znalazłem taki licznik na allegro - Podświetlany

Co o nim myślicie?

http://www.allegro.pl/ite...29_funkcji.html

CZOKO - Pią 25 Lip, 2008

Dobra opcja za niewielką kaskę :D mój zrobiłem dokładnie z tego licznika. Sprawdza się xtra.
Alister - Nie 27 Lip, 2008

CZOKO napisał/a:
Dobra opcja za niewielką kaskę :D mój zrobiłem dokładnie z tego licznika. Sprawdza się xtra.


A jak jest z tym podświetleniem? Włącza się je poprzez przyciśnięcie jakiegoś guzika?
Wrzucisz jakąś fotkę jak to wygląda na moto?
Jak w nim ustawia się wymiar koła?

CZOKO - Pon 28 Lip, 2008

Z podświetleniem jest trochę lipa (a może i nie) bo włączasz je na określony czas (ustawiasz godz od do której ma się świecić chwile to zajmuje ale przy odr wprawy to dosłownie chwila :D ) U mnie licznik ma wspólne podświetlenie z obrotomierzem. Fotki masz kilka postów wyżej w temacie poszukaj. Co do ustawiania obwodu to jest to maxi proste i opisane w instrukcji, a jeżeli już zdecydujesz sie go kupić i miałbyś z tym jakiś kłopot to najwyżej ci pomogę.

PZDR

affectpct - Czw 15 Lis, 2012

odgrzewam ale mam pytanie właśnie zabieram się za montowanie licznika rowerowego w zegary bo obecnie jest na kierownicy ale słabo to wygląda jak montowałeś te przyciski tam do tej rączki? i nie wiem czy zamontować zegarek samochodowy taki cienki paseczek tylko czy wstawić licznik (bc 1300)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group