.:: Forum o Suzuki GS 500 ::.
...::::Suzuki - Way of Life::::...

Tuning i akcesoria - Klucz dynamometryczny

miziel - Nie 02 Wrz, 2012
Temat postu: Klucz dynamometryczny
Witajcie :)
Przymierzam się powoli do zakupu owego klucza. Powiedzcie mi czy to jest coś warte? Bo nie ukrywam dawać 100zł za "prawdziwy" mi sie nie usmiecha...

http://allegro.pl/klucz-d...2595749533.html

Pzdr i dzięki za opinie :)

kempes - Nie 02 Wrz, 2012

Pierwszy raz widzę takie "cudo", ale ja bym tego nie kupił. Zauważ, że w GS'ie większość śrub należy dokręcać ze stosunkowo małym momentem. Rozrzut wynosi zazwyczaj kilka Nm (np. 20-24Nm, a nie 80-100Nm). Dlatego trzeba używać dobrego klucza z mniejszym zakresem (czyli też mniejszym błędem ustawienia wartości). W przypadku tego klucza dokładność jest pewnie marna.
Kup dobry klucz to posłuży ci długie lata, a taki badziew odpuść.

simin - Nie 02 Wrz, 2012

Ja mam taki klucz. Dokładności na pewno mu brakuje, ale jak chcesz coś dokręcić powiedzmy ~ 100 Nm i różnica 10 nie będzie drastyczna to można z niego skorzystać.

Ale tak żeby dokręcać śruby z niewielkim momentem gdzie wymagana jest dokładność bym jednak kupił lepszy.

Szejku - Nie 02 Wrz, 2012

Jeżeli chcesz sobie strzelać w stopy to proszę bardzo. Lepiej kupić raz a porządnie i mieć święty spokój na x lat niżeli pluć sobie w brodę bo ukręciliśmy śrubę/przeciągnęliśmy gwint ;) .
lomax - Nie 02 Wrz, 2012

Ja raz dawno temu kupiłem taki:

Wtedy jeszcze nie miałem GSa, kupiłem z myślą o samochodzie. Jak go wziąłem do ręki to stwierdziłem, że jednak podziękuję. Jakość wykonania bardzo słaba a w dodatku miał jakąś dziwną podziałkę. Nie było bezpośrednio w Nm tylko w jakichś tam innych jednostkach i trzeba było siedzieć z dołączoną książeczką i przeliczać jednostki :rotfl: Oczywiście go oddałem.
Kiedyś rzuciłem okiem na momenty dokręcenia przy takich typowych prostszych czynnościach serwisowych dla GSa i znalazłem w miarę odpowiedni klucz. Większość ma 40-210 Nm i to jest za dużo. Z kolei 6-30 Nm to za mało. Kupiłem więc taki taki:

Po pierwsze w miarę optymalny zakres czyli 19-110 Nm, po drugie mam względne zaufanie do tej marki (klucz ma świadectwo kalibracji), a po trzecie cena jest w miarę przystępna. Klucz ma normalną podziałkę, którą posługuje się w intuicyjnie. Używałem już kilka razy przy moto i mogę polecić :ok:
PS. Kłopotliwa jest tylko jego końcówka czyli 3/4. Mam klucze na 1/2 i 1/4 więc musiałem dokupić takie przejściówki (kilka zł) i wszystko gra.

sezrg - Nie 02 Wrz, 2012

Lomax wie co dobre .Polecam Jonnesway dobra firma , sam takiego używam. Polecam też firmę Hazet choć to jest już wysoka półka
miziel - Nie 02 Wrz, 2012

OK, dziękuję za opinie :) 150zł jeszcze lepiej ale pomysle nad nim bo wyglada porządnie :) ew mam pomysł co chciałbym na gwiazdkę ;p

a zapytam tu odrazu, żeby nie zakładac juz nowego temat. Jakie jeszcze specjalstyczne klucze itp są potrzebne aby samemu serwisować gsa? Bo w zimie chciałbym sam sobie posprawdzać zawory itp to bym sobie powoli kompletował :)

kempes - Nie 02 Wrz, 2012

Do GS'a właściwie wystarczy podstawowy zestaw kluczy, nasadek, kluczy imbusowych i.... śrubokręt :P .
Do zaworów może przydać się specjalny klucz (koszt ~50 zł + przesyłka) do wciskania popychaczy. Chociaż podobno da się to zrobić bez tego klucza (nie sprawdzałem, wolałem kupić i mieć spokój).

Tadeusjus - Nie 02 Wrz, 2012

i kij od szczotki rozkręcania lag:P

patrząc na to czego mi brakuje to szczelinomierz, i niestety ale będę musiał się zaopatrzyć w klucze nasadowe, bo zwykłe nie daja rady często:/

RedShadow - Nie 02 Wrz, 2012

Tadeusjus napisał/a:
i kij od szczotki rozkręcania lag:P

nie zawsze wystarczy, w razie czego jakaś rura ze spłaszczonym końcem, albo przyspawaną dużą nakrętką (nie pamiętam rozmiaru) na pewno dadzą radę ;)

pawell12344 - Sob 30 Mar, 2013

Jak myślicie warto zainwestować w takie urządzenie :
http://e-rolmet.pl/dynamo...neo-p-2075.html
http://www.youtube.com/watch?v=mbI2sZeb8LY

simin - Sob 30 Mar, 2013

Moim zdaniem nie - zakres 27-135 nie pokrywa zakresów potrzebnych w gs'ie i kosztuje więcej niż porządny klucz dynamometryczny, firma Neo nie jest chyba najwyższą półką narzędzi.

Wolalbym kupić jonnesway 19-110 Nm jak ktoś wyżej za jakieś 150 zł.

ziomek4000 - Sob 30 Mar, 2013

szkoda kasy i takim wielkim nie wszędzie dojdziesz
lencol - Sob 30 Mar, 2013

ziomek4000 napisał/a:
szkoda kasy i takim wielkim nie wszędzie dojdziesz

Czyli co proponujesz skoro ta opcja jest dla Ciebie kiepska?
Opinie czytałem i klucze JONNESWAY cieszą się jednak dobrą renomą, więc nie wiem czemu Ci nie odpowiadają...

pawell12344 - Sob 30 Mar, 2013

ziomek4000 napisał/a:
szkoda kasy i takim wielkim nie wszędzie dojdziesz

Lencol ten post chyba był do mnie.

ziomek4000 - Sob 30 Mar, 2013

tak zgadza się mój post tyczył się klucza który podrzucił pawell12344, osobiście na warsztacie używam narzędzi JONNESWAY więc z czystym sumieniem polecam.
GSadmirer - Sob 30 Mar, 2013

http://jakienarzedzia.pl/...ynamometryczny/

klasa niska np. YATO - miałem grzechotkę od nich, rozwaliła się po drugim użyciu
średnia klasa: STANLEY
profesjonalna klasa: "nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem :P "

Faktograf - Sob 30 Mar, 2013

Stanley to juz chyba nie średnia klasa, jak szukałem kluczy to sprzedawca wspominał, ze odkąd przeniesli produkcje to juz nie ten Stanley co kiedyś.
Różne opinie są o yato, ja nie narzekam, jakoś jeszcze kręcą:-)

lencol - Sob 30 Mar, 2013

ziomek4000 napisał/a:
tak zgadza się mój post tyczył się klucza który podrzucił pawell12344, osobiście na warsztacie używam narzędzi JONNESWAY więc z czystym sumieniem polecam.

Zwracam honor :padam:

tmi - Nie 31 Mar, 2013

U mnie w garażu mam taki klucz specjalnie kupowałem do GS'a chociaż za wiele go nie używałem: do skręcenia przedniego zawieszenia, do pokrywy zaworów i przedniego zacisku hamulcowego i żeby założyć zębatkę tylną.

http://allegro.pl/draper-...3129587556.html

Wykonanie bardzo solidne, zakres całkiem użyteczny i ma jeszcze taki plus, że nie jest długi przez co łatwiej dostać się do wielu śrub.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group